Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Žďár má více kultury i novou MHD, ale také čtyři roky dusna na radnici

Seriál   16:31
Politikům na radnicích končí volební období. Redakce iDNES.cz postupně zhodnotí pozitiva negativa v okresních městech na Vysočině. Druhý je Žďár nad Sázavou. Chlubí se průhlednějším hospodařením, kulturou i novou MHD. Rozhádané město zažívá ale i pomalejší rozvoj a pokračující vylidňování.

Během uplynulého volebního období byla mimo jiné dokončena rekonstrukce hlavního žďárského náměstí. S dalšími investicemi už to ale tak slavné nebylo. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

1Investice (+) i (-)

V tempu rozvoje města se projevila snaha koalice Žďár - Živé město, KDU-ČSL, ANO a ODS neustále přezkoumávat kroky minulého vedení a zastupitelstva.

Volební období 2014 - 2018 Město Žďár nad Sázavou

  • Pro volební období 2014 - 2018 se vytvořila široká koalice Žďár - Živé město, KDU-ČSL, ANO a ODS. Ta získala v 27členném zastupitelstvu šestnáct mandátů. O jeden hlas hned přišla, protože koalici kvůli předchozí útočné kampani nepodpořil Jaromír Brychta (ODS), kterého pak místní organizace ODS zbavila členství. V zastupitelstvu pokračuje jako nezařazený.
  • Starostou města je od podzimu 2014 Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město), místostarostou Josef Klement (nestraník za KDU-ČSL). Zatímco Navrátil na starostu znovu nekandiduje, Klement bude opět lídrem lidovců.
  • V opozici byly uplynulé čtyři roky ČSSD, KSČM a TOP 09.

Zpoždění nabrala rekonstrukce sídliště Pod Vodojemem, Nádražní ulice s pěší zónou (v tomto případě si městský architekt prosadil architektonickou soutěž) nebo revitalizace sportovišť, kde se nových kabin dočkají fotbalisté a tenisté, kteří získají i nafukovací halu pro dva kurty. Velmi vydařená je rekonstrukce interiéru kina Vysočina, využití našel také street park u sportovní haly.

Naopak diskutabilní je rozvoj sídliště Klafar III, kde teprve roste první ulice a další čekají na zasíťování. Soukromí investoři staví v lokalitě tři nové bytové domy, navíc v příštích letech má vzniknout podle vedení města až 160 nových bytových jednotek, které pomůžou udržet lidi ve městě.

2Vylidňování Žďáru (-)

Právě odliv lidí z města byl jedním ze žhavých bodů minulé kampaně. Žďár se však i nadále vylidňuje. Podle matriky města od konce listopadu 2014 (21 653 obyvatel) do půlky srpna 2018 (21 115) ubylo ve městě pod Zelenou horou přes pět stovek lidí s trvalým pobytem.

Nezabrala ani kampaň „Staň se Žďárákem i ty“ mířící na lidi žijící ve městě, ale nepřihlášené k trvalému pobytu, což městskou kasu připravuje o přerozdělené daně.

Odliv se symbolicky týkal i samosprávy. Během volebního období se odstěhovali dokonce dva zvolení zastupitelé, za něž museli nastoupit náhradníci.

3Údržba zeleně (-)

Přemíra snahy všechno revidovat se nevyplatila ve výběrovém řízení na sečení trávy. Vítězná firma nabídla výrazně nižší ceny, ale pak nestíhala séci podle objednávky. Zarostlá sídliště v posledních dvou letech nepůsobila dobrým dojmem.

„S firmou jsme se dohodli na ukončení smlouvy, nebyla schopná to kapacitně zvládnout,“ uvedl starosta Zdeněk Navrátil. V novém tendru město přitvrdilo obchodní podmínky.

Naopak spíše kladné reakce přinesla revitalizace zeleně prvních šesti vybraných lokalit.

4Otevřenost úřadu (+)

„Budeme otevření, transparentní a více zapojíme veřejnost,“ slibovalo vedení města před čtyřmi roky.

Plusem je klikací rozpočet až na úroveň faktur dostupný na webu města, zveřejňování materiálů rady, dostupné jsou také smlouvy města včetně jeho příspěvkových organizací. Novinkou byly nejrůznější ankety nebo aplikace Lepší místo.

Dosud však chybí online přenosy ze zastupitelstva. Nedostatky má radniční Žďárský zpravodaj, který v některých lokalitách chodí do schránek až v půlce měsíce, což je nešikovné obzvláště pro publikování měsíčního programu akcí. V zářijovém, tedy posledním předvolebním čísle není v měsíčníku ani čárka od opozičních zastupitelů, zatímco všech devět radních dostalo prostor se pochválit.

5Městský architekt (+)

Koalice si před třemi roky prosadila institut městského architekta. Zbyněk Ryška je jednou týdně zdarma k dispozici ke konzultacím občanům a hlavně dohlíží na projekty města.

Jeho vliv byl znát na osobitém sídlišti Stalingrad, kde v minulosti při zateplování polystyrenem zmizela část zdobných prvků na fasádách.

Vedení radnice nechalo architekta vypracovat pravidla, která dostávají projektanti, firmy a sdružení vlastníků, aby se mohli inspirovat při rekonstrukcích. Zachování prvků motivuje radnice i finančně. Naopak velkou diskusi vzbudily jeho regulativy pro sídliště Klafar III.

Na úřadu však přibyly i další nové tváře - komunitní koordinátor, marketingový referent a krajinný architekt. Opoziční strany už staví volební kampaň na kritice těchto výdajů.

6Nová MHD (+) i (-)

Od loňského července po dvou letech příprav začala jezdit městská hromadná doprava v nové podobě. Už před spuštěním zkušebního provozu zasypaly radnici stovky připomínek převážně naštvaných cestujících, další vlna následovala před plánovaným zanesením změn od letošního ledna.

Volby 2018

Hlavně pro návštěvníky je plusem zjednodušení číslování linek, vedení města si pochvalovalo také zefektivnění a větší pravidelnost spojů a lepší návaznost na rychlíky.

„Žďáráci si postupně zvykají,“ tvrdí starosta Zdeněk Navrátil.

Městu ani dopravci se však zatím ani při značné snaze nepodařilo do autobusů dostat více lidí.

„Úbytek cestujících je zhruba desetiprocentní,“ uvedl Richard Latislav, generální ředitel firmy ZDAR. Cestující však podle dopravce projezdili zhruba stejnou sumu peněz, protože po zdražení se ještě nenaučili používat větší slevy přes předplacené karty.

7Kultura (+)

Žďár žije kulturou. Plusem je založení městských slavností s názvem Den Žďáru nebo zavedení ceny města, tedy medaile za zásluhy. Takové výdaje z rozpočtu navíc voliči vedení města zřejmě odpustí.

Stabilní je grantová podpora kulturních akcí od města, v posledních letech v nabídce přibyly nové akce, jako Dny hispánské kultury, Lidová krojová pouť, rozšíření Klášterní noci na Santiniho barokní slavnosti nebo streetartový festival Zdi. Celkem město pro letošek uvolnilo na grantový program 850 tisíc korun.

8Atmosféra na radnici (-)

Velké minus. Politiky, ale i obyvatele Žďáru rozdělily minulé volby (což začalo už nezvykle útočnou osobní kampaní vůči tehdejšímu vedení města) na dva tábory. A nálada ve městě se během čtyř let příliš neuklidnila.

Osobní nevraživost některých soupeřů - vítězů a poražených - je cítit na každém zastupitelstvu. Šéf úřadu navíc poukazuje na nedůvěru samosprávy vůči úředníkům.

„Je to nesmyslné politické a generační rozdělení města, které nepřineslo nikomu nic dobrého,“ míní tajemník městského úřadu Jan Havlík, který se rozhodl dát dohromady kandidátku nezávislých s názvem Změna 2018.

Havlíkovi současná koalice vyčítá, že se hned po oznámení kandidatury nevzdal své funkce, i když to po něm zákon nevyžaduje. Podle některých radních je jeho jednání neetické.

„Nejenom že město zarostlo trávou, ale podobně zarostly i vztahy mezi lidmi,“ glosuje kriticky lídr opoziční ČSSD Vladimír Novotný.

Výsledek této politiky? Spousta schopných lidí odmítá kandidovat za kohokoliv, protože nechtějí mít s takovou politikou nic společného.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Řešení havárie vodovodu v Jihlavě potrvá, musí se vyměnit 30 metrů potrubí

Oprava vodovodního potrubí v Žižkově ulici v Jihlavě se protáhne minimálně do konce příštího týdne. Havárii na...

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

Nové Město nechalo opravit a zatraktivnit tratě pro bikery u Vysočina Areny

Nejen lyžařská a biatlonová, ale také cyklistická destinace. Nové Město na Moravě pracuje na své pověsti špičkového...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...