Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Žďár má více kultury i novou MHD, ale také čtyři roky dusna na radnici

Seriál   16:31
Politikům na radnicích končí volební období. Redakce iDNES.cz postupně zhodnotí pozitiva negativa v okresních městech na Vysočině. Druhý je Žďár nad Sázavou. Chlubí se průhlednějším hospodařením, kulturou i novou MHD. Rozhádané město zažívá ale i pomalejší rozvoj a pokračující vylidňování.

Během uplynulého volebního období byla mimo jiné dokončena rekonstrukce hlavního žďárského náměstí. S dalšími investicemi už to ale tak slavné nebylo. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

1Investice (+) i (-)

V tempu rozvoje města se projevila snaha koalice Žďár - Živé město, KDU-ČSL, ANO a ODS neustále přezkoumávat kroky minulého vedení a zastupitelstva.

Volební období 2014 - 2018 Město Žďár nad Sázavou

  • Pro volební období 2014 - 2018 se vytvořila široká koalice Žďár - Živé město, KDU-ČSL, ANO a ODS. Ta získala v 27členném zastupitelstvu šestnáct mandátů. O jeden hlas hned přišla, protože koalici kvůli předchozí útočné kampani nepodpořil Jaromír Brychta (ODS), kterého pak místní organizace ODS zbavila členství. V zastupitelstvu pokračuje jako nezařazený.
  • Starostou města je od podzimu 2014 Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město), místostarostou Josef Klement (nestraník za KDU-ČSL). Zatímco Navrátil na starostu znovu nekandiduje, Klement bude opět lídrem lidovců.
  • V opozici byly uplynulé čtyři roky ČSSD, KSČM a TOP 09.

Zpoždění nabrala rekonstrukce sídliště Pod Vodojemem, Nádražní ulice s pěší zónou (v tomto případě si městský architekt prosadil architektonickou soutěž) nebo revitalizace sportovišť, kde se nových kabin dočkají fotbalisté a tenisté, kteří získají i nafukovací halu pro dva kurty. Velmi vydařená je rekonstrukce interiéru kina Vysočina, využití našel také street park u sportovní haly.

Naopak diskutabilní je rozvoj sídliště Klafar III, kde teprve roste první ulice a další čekají na zasíťování. Soukromí investoři staví v lokalitě tři nové bytové domy, navíc v příštích letech má vzniknout podle vedení města až 160 nových bytových jednotek, které pomůžou udržet lidi ve městě.

2Vylidňování Žďáru (-)

Právě odliv lidí z města byl jedním ze žhavých bodů minulé kampaně. Žďár se však i nadále vylidňuje. Podle matriky města od konce listopadu 2014 (21 653 obyvatel) do půlky srpna 2018 (21 115) ubylo ve městě pod Zelenou horou přes pět stovek lidí s trvalým pobytem.

Nezabrala ani kampaň „Staň se Žďárákem i ty“ mířící na lidi žijící ve městě, ale nepřihlášené k trvalému pobytu, což městskou kasu připravuje o přerozdělené daně.

Odliv se symbolicky týkal i samosprávy. Během volebního období se odstěhovali dokonce dva zvolení zastupitelé, za něž museli nastoupit náhradníci.

3Údržba zeleně (-)

Přemíra snahy všechno revidovat se nevyplatila ve výběrovém řízení na sečení trávy. Vítězná firma nabídla výrazně nižší ceny, ale pak nestíhala séci podle objednávky. Zarostlá sídliště v posledních dvou letech nepůsobila dobrým dojmem.

„S firmou jsme se dohodli na ukončení smlouvy, nebyla schopná to kapacitně zvládnout,“ uvedl starosta Zdeněk Navrátil. V novém tendru město přitvrdilo obchodní podmínky.

Naopak spíše kladné reakce přinesla revitalizace zeleně prvních šesti vybraných lokalit.

4Otevřenost úřadu (+)

„Budeme otevření, transparentní a více zapojíme veřejnost,“ slibovalo vedení města před čtyřmi roky.

Fotogalerie

Plusem je klikací rozpočet až na úroveň faktur dostupný na webu města, zveřejňování materiálů rady, dostupné jsou také smlouvy města včetně jeho příspěvkových organizací. Novinkou byly nejrůznější ankety nebo aplikace Lepší místo.

Dosud však chybí online přenosy ze zastupitelstva. Nedostatky má radniční Žďárský zpravodaj, který v některých lokalitách chodí do schránek až v půlce měsíce, což je nešikovné obzvláště pro publikování měsíčního programu akcí. V zářijovém, tedy posledním předvolebním čísle není v měsíčníku ani čárka od opozičních zastupitelů, zatímco všech devět radních dostalo prostor se pochválit.

5Městský architekt (+)

Koalice si před třemi roky prosadila institut městského architekta. Zbyněk Ryška je jednou týdně zdarma k dispozici ke konzultacím občanům a hlavně dohlíží na projekty města.

Jeho vliv byl znát na osobitém sídlišti Stalingrad, kde v minulosti při zateplování polystyrenem zmizela část zdobných prvků na fasádách.

Vedení radnice nechalo architekta vypracovat pravidla, která dostávají projektanti, firmy a sdružení vlastníků, aby se mohli inspirovat při rekonstrukcích. Zachování prvků motivuje radnice i finančně. Naopak velkou diskusi vzbudily jeho regulativy pro sídliště Klafar III.

Na úřadu však přibyly i další nové tváře - komunitní koordinátor, marketingový referent a krajinný architekt. Opoziční strany už staví volební kampaň na kritice těchto výdajů.

6Nová MHD (+) i (-)

Od loňského července po dvou letech příprav začala jezdit městská hromadná doprava v nové podobě. Už před spuštěním zkušebního provozu zasypaly radnici stovky připomínek převážně naštvaných cestujících, další vlna následovala před plánovaným zanesením změn od letošního ledna.

Volby 2018

Hlavně pro návštěvníky je plusem zjednodušení číslování linek, vedení města si pochvalovalo také zefektivnění a větší pravidelnost spojů a lepší návaznost na rychlíky.

„Žďáráci si postupně zvykají,“ tvrdí starosta Zdeněk Navrátil.

Městu ani dopravci se však zatím ani při značné snaze nepodařilo do autobusů dostat více lidí.

„Úbytek cestujících je zhruba desetiprocentní,“ uvedl Richard Latislav, generální ředitel firmy ZDAR. Cestující však podle dopravce projezdili zhruba stejnou sumu peněz, protože po zdražení se ještě nenaučili používat větší slevy přes předplacené karty.

7Kultura (+)

Žďár žije kulturou. Plusem je založení městských slavností s názvem Den Žďáru nebo zavedení ceny města, tedy medaile za zásluhy. Takové výdaje z rozpočtu navíc voliči vedení města zřejmě odpustí.

Stabilní je grantová podpora kulturních akcí od města, v posledních letech v nabídce přibyly nové akce, jako Dny hispánské kultury, Lidová krojová pouť, rozšíření Klášterní noci na Santiniho barokní slavnosti nebo streetartový festival Zdi. Celkem město pro letošek uvolnilo na grantový program 850 tisíc korun.

8Atmosféra na radnici (-)

Velké minus. Politiky, ale i obyvatele Žďáru rozdělily minulé volby (což začalo už nezvykle útočnou osobní kampaní vůči tehdejšímu vedení města) na dva tábory. A nálada ve městě se během čtyř let příliš neuklidnila.

Osobní nevraživost některých soupeřů - vítězů a poražených - je cítit na každém zastupitelstvu. Šéf úřadu navíc poukazuje na nedůvěru samosprávy vůči úředníkům.

„Je to nesmyslné politické a generační rozdělení města, které nepřineslo nikomu nic dobrého,“ míní tajemník městského úřadu Jan Havlík, který se rozhodl dát dohromady kandidátku nezávislých s názvem Změna 2018.

Havlíkovi současná koalice vyčítá, že se hned po oznámení kandidatury nevzdal své funkce, i když to po něm zákon nevyžaduje. Podle některých radních je jeho jednání neetické.

„Nejenom že město zarostlo trávou, ale podobně zarostly i vztahy mezi lidmi,“ glosuje kriticky lídr opoziční ČSSD Vladimír Novotný.

Výsledek této politiky? Spousta schopných lidí odmítá kandidovat za kohokoliv, protože nechtějí mít s takovou politikou nic společného.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Svatojánská pouť na Zelené hoře se uskuteční o víkendu pod širákem

Kolotoče nepřijely, ale svatojánská pouť bude. Žďár nad Sázavou v předstihu přesunul světskou část pouti na začátek...

Světlá hodlá po dlouhých 35 letech od zahájení prací dostavět koupaliště

Obyvatelé Světlé nad Sázavou by se mohli v budoucnu přece jen dočkat koupaliště. Minulé vedení města sice od původních...

Restaurace šperkují prodej z okének designovými obaly i tematickými menu

Rozvozy obědů nebo výdejní okénka. V takovém režimu už měsíce fungují restaurace. Aby se odlišily od konkurence a...

Kvůli omezené kapacitě musí jihlavská zoo o víkendech uzavírat pokladny

Pouze 1 500 návštěvníků může být kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 najednou v jihlavské zoologické...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC operátor až 30.000Kč volné víkendy

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...