Starostové v Pacově a Ždírci si prožívají sen, dostali přes 60 procent

  17:11aktualizováno  17:11
Starostové dvou měst na Vysočině - Lukáš Vlček v Pacově a Jan Martinec ve Ždírci nad Doubravou - mohou jen s klidem pozorovat, jak se v ostatních městech vedou horečnatá povolební jednání. Jejich nezávislá sdružení totiž dostala tak velkou voličskou podporu, že by vyjednávat s nikým ani nemuseli.

Starosta Pacova Lukáš Vlček. Před dvanácti lety se stal nejmladším starostou města v republice. Od té doby funkci neustále obhajuje. Letos jeho uskupení nezávislých získalo 64 procent hlasů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nezávislé sdružení starosty Vlčka v Pacově obdrželo skoro 64 procent hlasů. Má tím pádem deset míst v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Přesto se nechceme uzavírat, hodláme vytvořit schopný tým i s dalšími stranami,“ popsal Vlček.

Před dvanácti lety byl nejmladším starostou města v Česku, tehdy mu bylo 24 let. V pětitisícovém Pacově jej lidé podporují.

„Máme velmi konkrétní výsledky, hodně s lidmi komunikujeme,“ vysvětlil Vlček svoji oblibu.

Jednoduchá je i situace v třítisícovém Ždírci nad Doubravou. Sdružení nezávislých kandidátů starosty Jana Martince a místostarosty Bohumíra Nikla převálcovalo všechny konkurenty a obsadilo se skoro dvaašedesáti procenty dvě třetiny míst v zastupitelstvu.

„Domluvíme se, zda nějaké místo v radě města nabídneme i jiným uskupením,“ pronesl dosavadní starosta Jan Martinec.

On sám už starostou dále nebude a kandidovat nehodlá ani na post místostarosty. Město bude řídit Bohumír Nikl, kdo mu bude krýt záda, zatím není jisté.

Téměř jistě budou pokračovat starostové Mládek, Kamarád i Tůma

V nejmenším městě žďárského okresu - Svratce - dali voliči jasný mandát hnutí Starostové pro občany. Sedmapadesát procent tak znamená pokračování současného tandemu František Mládek a Martin Mudroch.

„Přál bych si, aby pětičlenná rada zůstala stejná. S tím, že tři naše kandidáty by doplnili po jednom zástupci lidovců a hnutí Pro Svratku,“ vyslovil se starosta František Mládek.

Výsledky komunálních voleb na Vysočině

Jasno je o dalším uspořádání radnice v Přibyslavi. ODS utvoří blok společně s KDU-ČSL, jak tomu bylo v minulých třech letech.

„Už jsme se tak dohodli. Ještě je otázka, jestli do rady přizveme zástupce dalších uskupení,“ uvedl lídr ODS a starosta Martin Kamarád. Právě on bude na postu starosty města pokračovat následující čtyři roky. Stejně tak i lidovecký místostarosta Michael Omes.

Podobně rozhodnuto, i když ještě ne podepsáno a definitivně ujednáno, je v Ledči nad Sázavou. Zisk 7 mandátů z 15 zaručuje starostovi Zdeňku Tůmovi pokračování ve funkci.

Jeho SNK pro Ledeč bude o koalici teprve vyjednávat. Stačí mu jediný partner. A toho by mohl najít v dalším nezávislém uskupení Zelená pro Ledeč, za nějž uspěl i dosavadní místostarosta Jan Drápela. „Ve sportu se říká, že vítězná sestava se nemění,“ naznačil Tůma.

Ve Velké Bíteši se „poperou“ nezávislí starosty Vlčka s lidovci

V Bystřici nad Pernštejnem se schyluje k pokračování současné koalice ČSSD, Sdružení za rozvoj bystřického regionu a KSČM. Dohromady dají většinu 14 z 23 hlasů. „Myslím si, že koalice bude na stejném základě,“ reagoval starosta Karel Pačiska. Jeho ČSSD vyluxovala bezmála 27 procent hlasů.

Karty jsou rozdány ve Světlé nad Sázavou. Jen si tam možná prohodí role místostarosta Josef Hnik a starosta Jan Tourek. Hnikovi nezávislí ve volbách vyhráli, získali 6 mandátů z 21. Dosavadní partner, lidovci v čele s Tourkem, skončili druzí a obsadí pět křesel.

Ke změně možná dojde ve Velké Bíteši. Současný starosta Milan Vlček se svým Sdružením za zdravé město bez kamionů prohrál s lidovci. Ti získali 6 mandátů z celkových 21, Vlček pouze pět. A zatím to vypadá na souboj kdo z koho.

Vítězové voleb podle svého prohlášení usilují o co nejširší koalici. „Současný starosta se s námi zatím nechce bavit a sestavuje koalici proti nám,“ uvedl lidovecký kandidát na starostu, advokát Aleš Koubek.

Aby lidovci v Bíteši sestavili koalici, musí sehnat pět dalších zastupitelů, což by zaručila například dohoda se třemi sociálními demokraty a dvěma zastupiteli TOP 09 nebo ODS.

Suverén Šmarda nehodlá v Novém Městě ostatní válcovat

Starosta Nového Města na Moravě a dvojka vysočinské kandidátky ČSSD Michal...

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (vlevo) je i přes pokles preferencí své ČSSD nesmírně populární. Ve volbách jeho uskupení dalo hlas 38 procent voličů.

Zatímco na většině míst Česka sociální demokraté v boji o radnice propadli, v Novém Městě na Moravě zaznamenali fenomenální úspěch. Starosta Michal Šmarda v čele kandidátky Lepší Nové Město (ČSSD a nezávislí) dosáhl s 38 procenty hlasů ještě výraznějšího výsledku než minule.

„Posílili jsme o jeden mandát, ale beru to s pokorou. Byl bych rád, kdyby se nám znovu povedlo obnovit půdorys co nejširší koalice,“ konstatuje Michal Šmarda. Prostor v radě chce nabídnout všem stranám.

Poslední čtyři roky bylo v radě i Sdružení nezávislých kandidátů pro obce, lidovci, TOP 09 a ANO. „Snažili jsme se o maximální shodu mezi všemi relevantními politickými proudy. Neberu to jen jako naše vítězství, ale jako vítězství tohoto stylu politiky. Jde o to, abychom spolupracovali, a ne aby jedna půlka města válcovala druhou,“ vysvětluje Šmarda.

I když si Šmarda na sociální sítě pověsil fotku s palcátem v ruce, vládnout tvrdě a silou nehodlá. „Společnost se mění, hrubne, navrch získávají křiklouni, kteří vyhledávají konfrontaci. Jsem rád, že na Novoměstsku to neplatí,“ říká.

Kromě 10 kandidátů uskupení Lepší Nové Město uspělo také Sdružení nezávislých kandidátů pro obce místostarosty Stanislava Marka (4 mandáty), ODS (3), ANO, lidovci a TOP 09 (se Svobodnými) mají po dvou křeslech, pod čarou zůstali Piráti a KSČM+SPOZ. 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Další z rubriky

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Stavbu bytů v jihlavské Rezidenci Vrchlického oživila firma z dálnice

Původně byla generálním dodavatelem stavby společnost PSJ. Ta však řeší...

V Jihlavě se znovu rozběhly práce na stavbě Rezidence Vrchlického. Zakázku po společnosti PSJ, která je v úpadku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz