Starostové v Pacově a Ždírci si prožívají sen, dostali přes 60 procent

  17:11aktualizováno  17:11
Starostové dvou měst na Vysočině - Lukáš Vlček v Pacově a Jan Martinec ve Ždírci nad Doubravou - mohou jen s klidem pozorovat, jak se v ostatních městech vedou horečnatá povolební jednání. Jejich nezávislá sdružení totiž dostala tak velkou voličskou podporu, že by vyjednávat s nikým ani nemuseli.

Starosta Pacova Lukáš Vlček. Před dvanácti lety se stal nejmladším starostou města v republice. Od té doby funkci neustále obhajuje. Letos jeho uskupení nezávislých získalo 64 procent hlasů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nezávislé sdružení starosty Vlčka v Pacově obdrželo skoro 64 procent hlasů. Má tím pádem deset míst v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Přesto se nechceme uzavírat, hodláme vytvořit schopný tým i s dalšími stranami,“ popsal Vlček.

Před dvanácti lety byl nejmladším starostou města v Česku, tehdy mu bylo 24 let. V pětitisícovém Pacově jej lidé podporují.

„Máme velmi konkrétní výsledky, hodně s lidmi komunikujeme,“ vysvětlil Vlček svoji oblibu.

Jednoduchá je i situace v třítisícovém Ždírci nad Doubravou. Sdružení nezávislých kandidátů starosty Jana Martince a místostarosty Bohumíra Nikla převálcovalo všechny konkurenty a obsadilo se skoro dvaašedesáti procenty dvě třetiny míst v zastupitelstvu.

„Domluvíme se, zda nějaké místo v radě města nabídneme i jiným uskupením,“ pronesl dosavadní starosta Jan Martinec.

On sám už starostou dále nebude a kandidovat nehodlá ani na post místostarosty. Město bude řídit Bohumír Nikl, kdo mu bude krýt záda, zatím není jisté.

Téměř jistě budou pokračovat starostové Mládek, Kamarád i Tůma

V nejmenším městě žďárského okresu - Svratce - dali voliči jasný mandát hnutí Starostové pro občany. Sedmapadesát procent tak znamená pokračování současného tandemu František Mládek a Martin Mudroch.

„Přál bych si, aby pětičlenná rada zůstala stejná. S tím, že tři naše kandidáty by doplnili po jednom zástupci lidovců a hnutí Pro Svratku,“ vyslovil se starosta František Mládek.

Výsledky komunálních voleb na Vysočině

Jasno je o dalším uspořádání radnice v Přibyslavi. ODS utvoří blok společně s KDU-ČSL, jak tomu bylo v minulých třech letech.

„Už jsme se tak dohodli. Ještě je otázka, jestli do rady přizveme zástupce dalších uskupení,“ uvedl lídr ODS a starosta Martin Kamarád. Právě on bude na postu starosty města pokračovat následující čtyři roky. Stejně tak i lidovecký místostarosta Michael Omes.

Podobně rozhodnuto, i když ještě ne podepsáno a definitivně ujednáno, je v Ledči nad Sázavou. Zisk 7 mandátů z 15 zaručuje starostovi Zdeňku Tůmovi pokračování ve funkci.

Jeho SNK pro Ledeč bude o koalici teprve vyjednávat. Stačí mu jediný partner. A toho by mohl najít v dalším nezávislém uskupení Zelená pro Ledeč, za nějž uspěl i dosavadní místostarosta Jan Drápela. „Ve sportu se říká, že vítězná sestava se nemění,“ naznačil Tůma.

Ve Velké Bíteši se „poperou“ nezávislí starosty Vlčka s lidovci

V Bystřici nad Pernštejnem se schyluje k pokračování současné koalice ČSSD, Sdružení za rozvoj bystřického regionu a KSČM. Dohromady dají většinu 14 z 23 hlasů. „Myslím si, že koalice bude na stejném základě,“ reagoval starosta Karel Pačiska. Jeho ČSSD vyluxovala bezmála 27 procent hlasů.

Karty jsou rozdány ve Světlé nad Sázavou. Jen si tam možná prohodí role místostarosta Josef Hnik a starosta Jan Tourek. Hnikovi nezávislí ve volbách vyhráli, získali 6 mandátů z 21. Dosavadní partner, lidovci v čele s Tourkem, skončili druzí a obsadí pět křesel.

Ke změně možná dojde ve Velké Bíteši. Současný starosta Milan Vlček se svým Sdružením za zdravé město bez kamionů prohrál s lidovci. Ti získali 6 mandátů z celkových 21, Vlček pouze pět. A zatím to vypadá na souboj kdo z koho.

Vítězové voleb podle svého prohlášení usilují o co nejširší koalici. „Současný starosta se s námi zatím nechce bavit a sestavuje koalici proti nám,“ uvedl lidovecký kandidát na starostu, advokát Aleš Koubek.

Aby lidovci v Bíteši sestavili koalici, musí sehnat pět dalších zastupitelů, což by zaručila například dohoda se třemi sociálními demokraty a dvěma zastupiteli TOP 09 nebo ODS.

Suverén Šmarda nehodlá v Novém Městě ostatní válcovat

Starosta Nového Města na Moravě a dvojka vysočinské kandidátky ČSSD Michal...

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (vlevo) je i přes pokles preferencí své ČSSD nesmírně populární. Ve volbách jeho uskupení dalo hlas 38 procent voličů.

Zatímco na většině míst Česka sociální demokraté v boji o radnice propadli, v Novém Městě na Moravě zaznamenali fenomenální úspěch. Starosta Michal Šmarda v čele kandidátky Lepší Nové Město (ČSSD a nezávislí) dosáhl s 38 procenty hlasů ještě výraznějšího výsledku než minule.

„Posílili jsme o jeden mandát, ale beru to s pokorou. Byl bych rád, kdyby se nám znovu povedlo obnovit půdorys co nejširší koalice,“ konstatuje Michal Šmarda. Prostor v radě chce nabídnout všem stranám.

Poslední čtyři roky bylo v radě i Sdružení nezávislých kandidátů pro obce, lidovci, TOP 09 a ANO. „Snažili jsme se o maximální shodu mezi všemi relevantními politickými proudy. Neberu to jen jako naše vítězství, ale jako vítězství tohoto stylu politiky. Jde o to, abychom spolupracovali, a ne aby jedna půlka města válcovala druhou,“ vysvětluje Šmarda.

I když si Šmarda na sociální sítě pověsil fotku s palcátem v ruce, vládnout tvrdě a silou nehodlá. „Společnost se mění, hrubne, navrch získávají křiklouni, kteří vyhledávají konfrontaci. Jsem rád, že na Novoměstsku to neplatí,“ říká.

Kromě 10 kandidátů uskupení Lepší Nové Město uspělo také Sdružení nezávislých kandidátů pro obce místostarosty Stanislava Marka (4 mandáty), ODS (3), ANO, lidovci a TOP 09 (se Svobodnými) mají po dvou křeslech, pod čarou zůstali Piráti a KSČM+SPOZ. 

Autoři: , ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Kdo si napouští bazén, ať za vodu několikanásobně připlatí, navrhl radní

Bazén, ilustrace

Kdo si napouští doma bazén, zavlažuje trávník nebo provozuje v Humpolci nelegální ubytovnu, měl by platit za vodu...

Další z rubriky

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Cyklista s knírkem. Unikátní pohlednice z Jihlavy už je zřejmě jediná

Německý pozdrav All Heil!, obvyklý na dobových lístcích s cyklistickou...

Zajímavé kousky z období před rokem 1896 až po padesátá léta minulého století - včetně zřejmě nejvzácnějšího, který už...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz