Barevnou koalici složili v Brodě až před volbou vedení. Starostou je Tecl

  8:41aktualizováno  8:41
Celý měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo sestavit novou koalici. Teprve v neděli večer, den před konáním ustavujícího zasedání zastupitelstva, byla podepsána smlouva. K dřívější dohodě ODS a ANO se Ženami za Brod se přidala TOP 09 a ČSSD. Starostou byl zvolen Jan Tecl (ODS).

Jan Tecl (za ním Libor Honzárek a Miloš Fikar) volí na pondělním ustavujícím zasedání havlíčkobrodského zastupitelstva. Čerstvý senátor Tecl začal třetí volební období jako starosta města. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Proč nakonec vznikla zrovna tato koalice, bych nechtěl moc komentovat. Prostě jsme našli průsečíky v našich programech a dokázali se domluvit,“ stručně konstatoval Jan Tecl, jenž při volbě získal 16 z 25 hlasů a na pozici starosty začíná už své třetí volební období v řadě. Zároveň se před třemi týdny stal senátorem.

Vznik na první pohled nesourodé brodské koalice nedokázal vysvětlit ani lídr ANO Vladimír Slávka. „Trvalo to hodně dlouho. Oddechli jsme si, že se nám podařilo dohodu na poslední chvíli uzavřít,“ pravil. Spolupráci ODS a ANO podepsalo dva týdny po volbách.

Nově vzniklá čtyřčlenná koalice se opírá o křehkou většinu třinácti hlasů z celkových pětadvaceti.

Právě Slávka je jedním z nových mužů v nejužším vedení města. Zastává post místostarosty. Do stejné funkce byl zvolen rovněž lídr TOP 09 Libor Honzárek, který tento post zastával i v minulých čtyřech letech.

Z pozice radního na místostarostu povýšil podnikatel a spolumajitel cyklistického obchodu Zbyněk Stejskal (ODS).

Vedení města bez žen, ale tři jsou v radě města

Havlíčkův Brod bude jedním z mála měst, kde budou spolupracovat v koalici ANO a TOP 09. „Na celostátní úrovni jsme trvalým kritikem hnutí ANO, zejména vyjadřujeme nesouhlas se snahou Andeje Babiše o změnu stranického systému. Na úrovni regionální však tyto tendence neregistrujeme. Práce v obci se odehrává z devadesáti procent v rovině technické či technokratické, nikoliv politické,“ objasnil rozhodnutí TOP 09 jít v Brodě do koalice Honzárek.

Fotogalerie

Na rozdíl od minulosti v nejužším vedení města chybí ženy. Za to v sedmičlenné radě města získaly zbylé tři posty.

Novými radními se staly Ivana Štrossová (ANO a Ženy za Brod), dosavadní místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) a Veronika Vošická Buráňová (ODS). Ta před volbami čelila podezření, že si účelově do Havlíčkova Brodu přesunula trvalé bydliště, i když ve skutečnosti žije v nedaleké Dlouhé Vsi.

Kdo bude mít na starosti jaký resort a jakou oblast, dosud rozhodnuté není. „Definitivně to domluvíme na prvním jednání rady města,“ prohlásil Vladimír Slávka.

Nové vedení města je podle komunistů slušné, podpořili ho

Nové vedení Havlíčkova Brodu bylo voleno tajnou volbou. Kandidáty ale podpořila většina opozice. Dokonce své protikandidáty, na rozdíl od minulosti, nestavěli komunisté. „Jsme realisté. Chtěli jsme, aby město mělo nové vedení, a sami nemáme silný mandát. Koalici jsme při volbě podpořili,“ uvedl lídr KSČM Vladimír Frič.

Stejně postupoval i jediný zástupce Pirátů Jan Kerber. „Nechci stavět mantinely a zakopávat se. Nebudeme nic podepisovat, ale podpoříme svým hlasem vznik koalice,“ prozradil ještě před jednáním.

Podle komunisty Friče je tentokrát výrazně jiná rétorika a postoj koalice k opozici. „Se současným vedením města se změnila forma komunikace. Je slušná, jsme zváni na jednání a konzultace, máme příslib poměrného zastoupení ve výborech. Když mi pan starosta podá na něco ruku, vím, že se na něho mohu spolehnout,“ ocenil Vladimír Frič.

V opozici se komunisté potkají se členy koalice, která fungovala na radnici dvanáct let a letos se rozpadla. Budou v ní jak lidovci, tak obě nezávislá uskupení Broďáci a Společně pro Brod. Vedle nich i jeden zástupce SPD.

Do původní koalice vrazily klín i senátní volby

Podle anonymních vyjádření mnoha brodských politiků za rozpad dosavadní koalice mohou lidovci, jejich agresivní vyjádření o zradě po volbách, ale i rivalita před senátními volbami a během nich. V nich se proti sobě ve druhém kole postavili právě Jan Tecl a bývalý ministr kultury Daniel Herman.

Výsledky komunálních voleb v Havlíčkově Brodě

Hermana velmi silně podporoval lídr brodských lidovců Ondřej Pavlas. Ačkoliv on sám do zastupitelstva kandidoval z prvního místa, nakonec neuspěl. Jak později vyšlo najevo, i přes to bez vědomí spolustraníků jednal o případné spolupráci s ANO a Ženami za Brod bez ODS.

„Před volbami byla v koalici sice cítit trochu nervozita a napětí, objevily se výpady vůči bývalému podnikání pana starosty a automatům, ale myslím, že jsme spolupracovali dobře. Sólové jednání s ANO, o němž jsme nevěděli, si budeme muset ve straně vyříkat,“ poznamenal končící lidovecký místostarosta Čeněk Jůzl.

Ondřej Pavlas už oznámil rezignaci na všechny své funkce v KDU-ČSL.

Křehká koalice v Pelhřimově první zkoušku ustála

Po pondělku má nové vedení také Pelhřimov. Do čela města byl zvolený dosavadní místostarosta Ladislav Med (ODS). V tajné volbě získal 11 hlasů z 21 možných. Právě o tuto nejtěsnější možnou většinu se opírá koalice, která ve městě po volbách vznikla. Společně s občanskými demokraty jsou v ní ještě lidovci, TOP 09 a místní uskupení Nezávislí pro občany.

Stejným počtem hlasů byli do funkcí zvoleni nejen místostarostové Josef Koch (KDU-ČSL) a Zdeněk Jaroš (TOP 09), ale i zbylí členové rady Josef Doubek (ODS), Václav Plášil (TOP 09), Hynek Poul (KDU-ČSL) a Ivana Kociánová (Nezávislí pro občany).

Že nové vedení města nebude mít následující čtyři roky lehkou situaci, ukázalo už včerejší ustavující jednání. Proti se totiž zformovala jednotná opozice, která na místo starosty navrhovala Františka Kučeru (ČSSD) a za místostarosty Bohumilu Kobrlovou (ANO) a Pavla Hájka (Změna pro Pelhřimov).

„Nové vedení bude mít s 11 hlasy možná těžkou úlohu, přesto věřím, že se nám podaří najít konsensus napříč celým zastupitelstvem. Věřím, že budeme všichni pracovat pro blaho Pelhřimova,“ pronesl krátce po svém zvolení Med. Zároveň představil programové priority nové koalice, mezi něž zařadil například dokončení revitalizace lokality u rybníka Stráž nebo zpracování koncepce sociálního bydlení.

„Váš projev považuji za velmi zavazující. V opozici máte zdatné oponenty. Bude záležet na vašich krocích, zda budou skutečně pro všechny Pelhřimáky. Je pro nás velmi důležité, co budete činit v oblasti personálií, stejně tak jako to, co činit nebudete. Nabízíme vám spolupráci. Nečekejte ale, že vám všechno odsouhlasíme,“ odpověděl novému starostovi zastupitel a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, jenž skončil se sociálními demokraty v opozici.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Dokud se nepolepšíte, závod nerozšíříte, vzkazuje Jihlava Kronospanu

Silná měsíční záře v prosinci nad areálem Kronospanu v Jihlavě.

Pozemky vám neprodáme, dokud nezměníte postoj k životnímu prostředí. Takový vzkaz vyslal jihlavský magistrát firmě...

Přípravu průmyslové zóny u Brodu farmář zastavil, nejdřív ukáže studii

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Jednání o vzniku velké průmyslové zóny, kterou plánuje majitel pozemků zřídit na jihovýchodním okraji Havlíčkova Brodu,...

Jako Fénix z popela. Zhubl padesát kilo a založil úspěšný kickboxový klub

Josef Bílek dal dohromady jeden z nejúspěšnějších klubů kickboxu v zemi -...

Ten příběh by stačil i na filmový scénář o lidské vůli a cílevědomosti. Josef Bílek byl ještě před deseti lety mužem,...

Najdete na iDNES.cz