Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Barevnou koalici složili v Brodě až před volbou vedení. Starostou je Tecl

  8:41
Celý měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo sestavit novou koalici. Teprve v neděli večer, den před konáním ustavujícího zasedání zastupitelstva, byla podepsána smlouva. K dřívější dohodě ODS a ANO se Ženami za Brod se přidala TOP 09 a ČSSD. Starostou byl zvolen Jan Tecl (ODS).

Jan Tecl (za ním Libor Honzárek a Miloš Fikar) volí na pondělním ustavujícím zasedání havlíčkobrodského zastupitelstva. Čerstvý senátor Tecl začal třetí volební období jako starosta města. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Proč nakonec vznikla zrovna tato koalice, bych nechtěl moc komentovat. Prostě jsme našli průsečíky v našich programech a dokázali se domluvit,“ stručně konstatoval Jan Tecl, jenž při volbě získal 16 z 25 hlasů a na pozici starosty začíná už své třetí volební období v řadě. Zároveň se před třemi týdny stal senátorem.

Vznik na první pohled nesourodé brodské koalice nedokázal vysvětlit ani lídr ANO Vladimír Slávka. „Trvalo to hodně dlouho. Oddechli jsme si, že se nám podařilo dohodu na poslední chvíli uzavřít,“ pravil. Spolupráci ODS a ANO podepsalo dva týdny po volbách.

Nově vzniklá čtyřčlenná koalice se opírá o křehkou většinu třinácti hlasů z celkových pětadvaceti.

Právě Slávka je jedním z nových mužů v nejužším vedení města. Zastává post místostarosty. Do stejné funkce byl zvolen rovněž lídr TOP 09 Libor Honzárek, který tento post zastával i v minulých čtyřech letech.

Z pozice radního na místostarostu povýšil podnikatel a spolumajitel cyklistického obchodu Zbyněk Stejskal (ODS).

Vedení města bez žen, ale tři jsou v radě města

Havlíčkův Brod bude jedním z mála měst, kde budou spolupracovat v koalici ANO a TOP 09. „Na celostátní úrovni jsme trvalým kritikem hnutí ANO, zejména vyjadřujeme nesouhlas se snahou Andeje Babiše o změnu stranického systému. Na úrovni regionální však tyto tendence neregistrujeme. Práce v obci se odehrává z devadesáti procent v rovině technické či technokratické, nikoliv politické,“ objasnil rozhodnutí TOP 09 jít v Brodě do koalice Honzárek.

Fotogalerie

Na rozdíl od minulosti v nejužším vedení města chybí ženy. Za to v sedmičlenné radě města získaly zbylé tři posty.

Novými radními se staly Ivana Štrossová (ANO a Ženy za Brod), dosavadní místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) a Veronika Vošická Buráňová (ODS). Ta před volbami čelila podezření, že si účelově do Havlíčkova Brodu přesunula trvalé bydliště, i když ve skutečnosti žije v nedaleké Dlouhé Vsi.

Kdo bude mít na starosti jaký resort a jakou oblast, dosud rozhodnuté není. „Definitivně to domluvíme na prvním jednání rady města,“ prohlásil Vladimír Slávka.

Nové vedení města je podle komunistů slušné, podpořili ho

Nové vedení Havlíčkova Brodu bylo voleno tajnou volbou. Kandidáty ale podpořila většina opozice. Dokonce své protikandidáty, na rozdíl od minulosti, nestavěli komunisté. „Jsme realisté. Chtěli jsme, aby město mělo nové vedení, a sami nemáme silný mandát. Koalici jsme při volbě podpořili,“ uvedl lídr KSČM Vladimír Frič.

Stejně postupoval i jediný zástupce Pirátů Jan Kerber. „Nechci stavět mantinely a zakopávat se. Nebudeme nic podepisovat, ale podpoříme svým hlasem vznik koalice,“ prozradil ještě před jednáním.

Podle komunisty Friče je tentokrát výrazně jiná rétorika a postoj koalice k opozici. „Se současným vedením města se změnila forma komunikace. Je slušná, jsme zváni na jednání a konzultace, máme příslib poměrného zastoupení ve výborech. Když mi pan starosta podá na něco ruku, vím, že se na něho mohu spolehnout,“ ocenil Vladimír Frič.

V opozici se komunisté potkají se členy koalice, která fungovala na radnici dvanáct let a letos se rozpadla. Budou v ní jak lidovci, tak obě nezávislá uskupení Broďáci a Společně pro Brod. Vedle nich i jeden zástupce SPD.

Do původní koalice vrazily klín i senátní volby

Podle anonymních vyjádření mnoha brodských politiků za rozpad dosavadní koalice mohou lidovci, jejich agresivní vyjádření o zradě po volbách, ale i rivalita před senátními volbami a během nich. V nich se proti sobě ve druhém kole postavili právě Jan Tecl a bývalý ministr kultury Daniel Herman.

Výsledky komunálních voleb v Havlíčkově Brodě

Hermana velmi silně podporoval lídr brodských lidovců Ondřej Pavlas. Ačkoliv on sám do zastupitelstva kandidoval z prvního místa, nakonec neuspěl. Jak později vyšlo najevo, i přes to bez vědomí spolustraníků jednal o případné spolupráci s ANO a Ženami za Brod bez ODS.

„Před volbami byla v koalici sice cítit trochu nervozita a napětí, objevily se výpady vůči bývalému podnikání pana starosty a automatům, ale myslím, že jsme spolupracovali dobře. Sólové jednání s ANO, o němž jsme nevěděli, si budeme muset ve straně vyříkat,“ poznamenal končící lidovecký místostarosta Čeněk Jůzl.

Ondřej Pavlas už oznámil rezignaci na všechny své funkce v KDU-ČSL.

Křehká koalice v Pelhřimově první zkoušku ustála

Po pondělku má nové vedení také Pelhřimov. Do čela města byl zvolený dosavadní místostarosta Ladislav Med (ODS). V tajné volbě získal 11 hlasů z 21 možných. Právě o tuto nejtěsnější možnou většinu se opírá koalice, která ve městě po volbách vznikla. Společně s občanskými demokraty jsou v ní ještě lidovci, TOP 09 a místní uskupení Nezávislí pro občany.

Stejným počtem hlasů byli do funkcí zvoleni nejen místostarostové Josef Koch (KDU-ČSL) a Zdeněk Jaroš (TOP 09), ale i zbylí členové rady Josef Doubek (ODS), Václav Plášil (TOP 09), Hynek Poul (KDU-ČSL) a Ivana Kociánová (Nezávislí pro občany).

Že nové vedení města nebude mít následující čtyři roky lehkou situaci, ukázalo už včerejší ustavující jednání. Proti se totiž zformovala jednotná opozice, která na místo starosty navrhovala Františka Kučeru (ČSSD) a za místostarosty Bohumilu Kobrlovou (ANO) a Pavla Hájka (Změna pro Pelhřimov).

„Nové vedení bude mít s 11 hlasy možná těžkou úlohu, přesto věřím, že se nám podaří najít konsensus napříč celým zastupitelstvem. Věřím, že budeme všichni pracovat pro blaho Pelhřimova,“ pronesl krátce po svém zvolení Med. Zároveň představil programové priority nové koalice, mezi něž zařadil například dokončení revitalizace lokality u rybníka Stráž nebo zpracování koncepce sociálního bydlení.

„Váš projev považuji za velmi zavazující. V opozici máte zdatné oponenty. Bude záležet na vašich krocích, zda budou skutečně pro všechny Pelhřimáky. Je pro nás velmi důležité, co budete činit v oblasti personálií, stejně tak jako to, co činit nebudete. Nabízíme vám spolupráci. Nečekejte ale, že vám všechno odsouhlasíme,“ odpověděl novému starostovi zastupitel a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, jenž skončil se sociálními demokraty v opozici.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Slib levnější vody Jihlavu nepřesvědčil, vodovody přejdou k městské firmě

Slib vodárenské společnosti VAS na vodu levnější o šest korun na kubík pro obyvatele a desítky milionů korun ročně pro...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Proti úložišti radioaktivních odpadů na Hrádku se postavila i Jihlava

Jasné ne zvažovanému úložišti vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek vyslovili jihlavští zastupitelé. Nelíbí se...

Dron odhalil u Vysočina Areny další stovky kůrovcem napadených stromů

Odborníci při druhém leteckém snímkování lesů kolem Vysočina Areny odhalili další stovky stromů napadených kůrovcem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...