Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Barevnou koalici složili v Brodě až před volbou vedení. Starostou je Tecl

  8:41
Celý měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo sestavit novou koalici. Teprve v neděli večer, den před konáním ustavujícího zasedání zastupitelstva, byla podepsána smlouva. K dřívější dohodě ODS a ANO se Ženami za Brod se přidala TOP 09 a ČSSD. Starostou byl zvolen Jan Tecl (ODS).

Jan Tecl (za ním Libor Honzárek a Miloš Fikar) volí na pondělním ustavujícím zasedání havlíčkobrodského zastupitelstva. Čerstvý senátor Tecl začal třetí volební období jako starosta města. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Proč nakonec vznikla zrovna tato koalice, bych nechtěl moc komentovat. Prostě jsme našli průsečíky v našich programech a dokázali se domluvit,“ stručně konstatoval Jan Tecl, jenž při volbě získal 16 z 25 hlasů a na pozici starosty začíná už své třetí volební období v řadě. Zároveň se před třemi týdny stal senátorem.

Vznik na první pohled nesourodé brodské koalice nedokázal vysvětlit ani lídr ANO Vladimír Slávka. „Trvalo to hodně dlouho. Oddechli jsme si, že se nám podařilo dohodu na poslední chvíli uzavřít,“ pravil. Spolupráci ODS a ANO podepsalo dva týdny po volbách.

Nově vzniklá čtyřčlenná koalice se opírá o křehkou většinu třinácti hlasů z celkových pětadvaceti.

Právě Slávka je jedním z nových mužů v nejužším vedení města. Zastává post místostarosty. Do stejné funkce byl zvolen rovněž lídr TOP 09 Libor Honzárek, který tento post zastával i v minulých čtyřech letech.

Z pozice radního na místostarostu povýšil podnikatel a spolumajitel cyklistického obchodu Zbyněk Stejskal (ODS).

Vedení města bez žen, ale tři jsou v radě města

Havlíčkův Brod bude jedním z mála měst, kde budou spolupracovat v koalici ANO a TOP 09. „Na celostátní úrovni jsme trvalým kritikem hnutí ANO, zejména vyjadřujeme nesouhlas se snahou Andeje Babiše o změnu stranického systému. Na úrovni regionální však tyto tendence neregistrujeme. Práce v obci se odehrává z devadesáti procent v rovině technické či technokratické, nikoliv politické,“ objasnil rozhodnutí TOP 09 jít v Brodě do koalice Honzárek.

Fotogalerie

Na rozdíl od minulosti v nejužším vedení města chybí ženy. Za to v sedmičlenné radě města získaly zbylé tři posty.

Novými radními se staly Ivana Štrossová (ANO a Ženy za Brod), dosavadní místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) a Veronika Vošická Buráňová (ODS). Ta před volbami čelila podezření, že si účelově do Havlíčkova Brodu přesunula trvalé bydliště, i když ve skutečnosti žije v nedaleké Dlouhé Vsi.

Kdo bude mít na starosti jaký resort a jakou oblast, dosud rozhodnuté není. „Definitivně to domluvíme na prvním jednání rady města,“ prohlásil Vladimír Slávka.

Nové vedení města je podle komunistů slušné, podpořili ho

Nové vedení Havlíčkova Brodu bylo voleno tajnou volbou. Kandidáty ale podpořila většina opozice. Dokonce své protikandidáty, na rozdíl od minulosti, nestavěli komunisté. „Jsme realisté. Chtěli jsme, aby město mělo nové vedení, a sami nemáme silný mandát. Koalici jsme při volbě podpořili,“ uvedl lídr KSČM Vladimír Frič.

Stejně postupoval i jediný zástupce Pirátů Jan Kerber. „Nechci stavět mantinely a zakopávat se. Nebudeme nic podepisovat, ale podpoříme svým hlasem vznik koalice,“ prozradil ještě před jednáním.

Podle komunisty Friče je tentokrát výrazně jiná rétorika a postoj koalice k opozici. „Se současným vedením města se změnila forma komunikace. Je slušná, jsme zváni na jednání a konzultace, máme příslib poměrného zastoupení ve výborech. Když mi pan starosta podá na něco ruku, vím, že se na něho mohu spolehnout,“ ocenil Vladimír Frič.

V opozici se komunisté potkají se členy koalice, která fungovala na radnici dvanáct let a letos se rozpadla. Budou v ní jak lidovci, tak obě nezávislá uskupení Broďáci a Společně pro Brod. Vedle nich i jeden zástupce SPD.

Do původní koalice vrazily klín i senátní volby

Podle anonymních vyjádření mnoha brodských politiků za rozpad dosavadní koalice mohou lidovci, jejich agresivní vyjádření o zradě po volbách, ale i rivalita před senátními volbami a během nich. V nich se proti sobě ve druhém kole postavili právě Jan Tecl a bývalý ministr kultury Daniel Herman.

Výsledky komunálních voleb v Havlíčkově Brodě

Hermana velmi silně podporoval lídr brodských lidovců Ondřej Pavlas. Ačkoliv on sám do zastupitelstva kandidoval z prvního místa, nakonec neuspěl. Jak později vyšlo najevo, i přes to bez vědomí spolustraníků jednal o případné spolupráci s ANO a Ženami za Brod bez ODS.

„Před volbami byla v koalici sice cítit trochu nervozita a napětí, objevily se výpady vůči bývalému podnikání pana starosty a automatům, ale myslím, že jsme spolupracovali dobře. Sólové jednání s ANO, o němž jsme nevěděli, si budeme muset ve straně vyříkat,“ poznamenal končící lidovecký místostarosta Čeněk Jůzl.

Ondřej Pavlas už oznámil rezignaci na všechny své funkce v KDU-ČSL.

Křehká koalice v Pelhřimově první zkoušku ustála

Po pondělku má nové vedení také Pelhřimov. Do čela města byl zvolený dosavadní místostarosta Ladislav Med (ODS). V tajné volbě získal 11 hlasů z 21 možných. Právě o tuto nejtěsnější možnou většinu se opírá koalice, která ve městě po volbách vznikla. Společně s občanskými demokraty jsou v ní ještě lidovci, TOP 09 a místní uskupení Nezávislí pro občany.

Stejným počtem hlasů byli do funkcí zvoleni nejen místostarostové Josef Koch (KDU-ČSL) a Zdeněk Jaroš (TOP 09), ale i zbylí členové rady Josef Doubek (ODS), Václav Plášil (TOP 09), Hynek Poul (KDU-ČSL) a Ivana Kociánová (Nezávislí pro občany).

Že nové vedení města nebude mít následující čtyři roky lehkou situaci, ukázalo už včerejší ustavující jednání. Proti se totiž zformovala jednotná opozice, která na místo starosty navrhovala Františka Kučeru (ČSSD) a za místostarosty Bohumilu Kobrlovou (ANO) a Pavla Hájka (Změna pro Pelhřimov).

„Nové vedení bude mít s 11 hlasy možná těžkou úlohu, přesto věřím, že se nám podaří najít konsensus napříč celým zastupitelstvem. Věřím, že budeme všichni pracovat pro blaho Pelhřimova,“ pronesl krátce po svém zvolení Med. Zároveň představil programové priority nové koalice, mezi něž zařadil například dokončení revitalizace lokality u rybníka Stráž nebo zpracování koncepce sociálního bydlení.

„Váš projev považuji za velmi zavazující. V opozici máte zdatné oponenty. Bude záležet na vašich krocích, zda budou skutečně pro všechny Pelhřimáky. Je pro nás velmi důležité, co budete činit v oblasti personálií, stejně tak jako to, co činit nebudete. Nabízíme vám spolupráci. Nečekejte ale, že vám všechno odsouhlasíme,“ odpověděl novému starostovi zastupitel a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, jenž skončil se sociálními demokraty v opozici.

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Spoj do Brna na Vysočině skončí, úřad zakázal vozit cestující jen po kraji

Spor mezi dopravní společností United Buses a krajskými úředníky na Vysočině pokračuje. Nyní jde o linku přes Dačice,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Do brodského kinosálu jen z boční uličky, předsálí zavřela obnova toalet

Městskému kinu a divadlu v Havlíčkově Brodě a jeho návštěvníkům začalo složitější období. Kulturní zařízení se pustilo...

Penny začalo přesvědčovat Jeníkov. Náš sklad vás oživí, tvrdí manažeři

Manažeři společnosti Penny představili obyvatelům Větrného Jeníkova na Jihlavsku záměr na vybudování logistického...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trávu na Zelené hoře spásají berani, skvěle nahradí lidské síly

Již třetí sezonu spásá stádo ovcí trávu kolem žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Svah...

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...