Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

  8:47aktualizováno  8:47
Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních hlasů okrskové komise, když nezapočítaly všechny. Volič ze Žďáru nad Sázavou přiznal, že komisi cíleně testoval. Pochybila, proto poslal Nejvyššímu správnímu soudu návrh na neplatnost volby.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

Josef Soukal hlasoval před dvěma týdny i pro Markétu Filipovou, která kandidovala jako číslo 19 za KDU-ČSL.

„Své podání zdůvodňuji přesvědčením, že uvedenému kandidátovi nebyl ve volebním okrsku číslo 18 v obci Žďár nad Sázavou správně započten přednostní hlas, čímž byla porušena ustanovení zákona způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek volby tohoto kandidáta,“ zdůvodňuje svoji stížnost Soukal.

Markéta Filipová totiž v okrsku, kde hlasoval, nezískala žádný přednostní hlas.

„Není jasné, zda byl započten můj hlas pro danou stranu, nebo zda hlas započten byl a nebyl započten pouze daný preferenční hlas,“ přemítá Soukal.

Kolem jeho stížnosti se strhla diskuse na sociálních sítích, kde ve žďárské skupině svoje rozčarování nad prací okrskové volební komise zveřejnil. Mnozí jej pobízeli, aby to nenechal zapadnout a stížnost skutečně podal.

Chybu nezjistil poprvé, proto kroužkoval na chvostu kandidátky

Josefa Soukala motivovala hlavně předchozí zkušenost. „I v minulosti jsem při jedněch volbách využil preferenční hlas, který v mém okrsku nebyl zaznamenán,“ tvrdí.

Kandidátku z chvostu volebního lístku si nyní vybral právě proto, aby si ověřil, zda je hlasování férové. Podle výsledků hlasování v okrsku 18 Markéta Filipová skutečně nedostala žádný hlas.

Soukal zároveň odmítá, že by šlo o chybu na jeho straně. „Svůj volební lístek jsem si před samotnou volbou za plentou vyfotil. Daná fotografie samozřejmě nic nedokazuje, ale vylučuje, že bych se sám mýlil,“ argumentuje stěžovatel.

„Zbývající hlasovací lístky jsem si odnesl domů a při jejich kontrole zjistil, že nechybí žádný lístek, který přímo sousedí s lístkem, který jsem pro volbu použil. Jsem tedy přesvědčen, že jsem odvolil uvedenou stranu, kandidáta a že volební lístek je platný,“ vysvětluje Soukal.

Kromě Filipové kroužkoval ještě lidoveckou dvojku Tomáše Zdechovského. Ten však dostal v okrsku více hlasů.

Nejvyšší správní soud obdržel po volbách celkem 17 podání

Zákonná lhůta pro podání stížností vypršela 10 dní od vyhlášení výsledků voleb. „Nejvyšší správní soud obdržel celkem 17 podání,“ bilancuje mluvčí soudu Sylva Dostálová.

„Většina podání přišla od fyzických osob a jeden návrh podalo několik představitelů Moravské a Slezské pirátské strany. Podle nich vyřazení jejich kandidátní listiny z těchto voleb a jejich neúčast ve volbách mohly ovlivnit výsledek celých voleb. Proto napadají zvolení všech kandidátů,“ dodává mluvčí.

Soudci volebního senátu Nejvyššího správního soudu průběžně posuzují jednotlivé návrhy tak, jak přicházejí, a provádějí základní procesní úkony.

Josef Soukal už obdržel výzvu, aby do dvou dní svůj návrh doplnil. Má například označit konkrétního zvoleného kandidáta, proti němuž svůj návrh směřuje. Soud pak rozhodne do 20 dnů obdržení návrhu.

Radnice zatím netuší, jak by případný přepočet hlasů probíhal

Na rozhodnutí čeká také žďárský městský úřad. „V minulosti si nikdo na volby oficiálně nestěžoval, k přezkoumávání nedošlo. Uvidíme, jak rozhodne soud nyní,“ reaguje mluvčí radnice Jakub Axman s tím, že o stížnosti ví.

„Vzhledem k nulové zkušenosti z minulosti nevíme, jak by přepočet probíhal. Budeme to řešit až na základě případného kladného vyřízení stížnosti soudem,“ doplňuje.

Kromě žďárské stížnosti soud eviduje i jednu další z Třebíče. I v tomto případě jde o údajně chybné počítání preferenčních hlasů, konkrétně v případě Alexandra Vondry (ODS) v třebíčském okrsku číslo 19. Bývalý disident a ministr však zvolen byl.

Autor:

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový Wimbledon. Tehdy však...

Další z rubriky

Zadarmo si nic nedáme, tvrdí otec se synem. Oba jsou špičkoví dřevorubci

Leoš a Matyáš Klímovi (zleva) už se potkávají na špičkových soutěžích v...

Ti dva se hecují, i když odloží svoje ostré sekery a nadupané pily. Leoš a Matyáš Klímovi, táta se synem, mají za sebou...

V Novém Městě si rodiče přejí školu bez známkování a domácích úkolů

V montessori třídách nemusí děti stále sedět v lavicích. Ve Spálově se často...

Škola Jinak. Tak se nazývá iniciativa rodičů, která chce příští rok v Novém Městě na Moravě otevřít školu, kde učitelé...

Od Notoropiteka až po atomovou bombu. Šermíři bojovali o opojný pramen

U Ledče nad Sázavou se o víkendu uskutečnila šestnáctá Bitva o Notorburg....

Tisíce let vedli lidé boj o pramen opojných účinků, od pravěku až po pozdní středověk. Takový byl hrubý scénář...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz