Základna v Náměšti má staronového velitele se zkušeností v Afghánistánu

  17:18aktualizováno  17:18
Základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou má nového velitele. Přesněji staronového. Přibližně na rok se jím stal plukovník Miroslav Svoboda, který prošel i několika zahraničními misemi. Na post velitele přichází z pozice jeho zástupce. A ve své kariéře již podruhé.

Poprvé Svoboda náměšťské základně velel z pověření v letech 2014 až 2016, kdy ho nahradil Petr Čepelka. Ten byl nyní po dvou a půl letech odvelen na ministerstvo obrany.

V armádě slouží Miroslav Svoboda už třicet pět let. Mimo jiné má za sebou i dvě mise v Afghánistánu. Tu poslední v roce 2016.

„Funkci velitele základny přebírám dočasně. Bude to krátkodobé velení - předpokládám na jeden rok, než bude vybrán nový velitel. Ale i toto období považuji za důležité. Zároveň to bude důstojné završení mé pětatřicetileté vojenské kariéry,“ netají se záměrem ukončit profesní dráhu u armády.

Fotogalerie

Čeho chcete za rok v pozici velitele základny dosáhnout?
Ambicí je udržet a předat takřka dokonalou základnu svému nástupci. Na 22. základně nejsem žádným nováčkem. Sloužil jsem zde postupně od roku 1994 a jsem ve funkci zástupce velitele sedm let. Na všech projektech se podílím, mám velice dobrý přehled o tom, kam základna směřuje. Pouze se z muže v pozadí teď dostávám do pozice muže v popředí.

Co je vaším nejdůležitějším úkolem pro příští měsíce?
Je to personální stabilizace v rámci základny. Nejenom velitel se posouvá výš. Armáda je poměrně široký organismus a spousta lidí teď odcházela i z rozhodujících pozic.

Dá se hovořit o personální krizi?
To vůbec ne. V tuto chvíli jsou to odchody, které přináší běžný život. Personálně jsme naplněni na poměrně vysoké procento.

Co tedy základnu v nejbližší době čeká?
Ambicí je dokončit projekty, které máme rozpracované, a zahájit nové. Je to například plánovaná výstavba multiskladu a haly pro opravy. Plánované jsou také velké investice do infrastruktury. A pak je to záležitost pořízení nových víceúčelových vrtulníků, na které se všichni těšíme. S tím souvisí i to, že se základna bude muset připravit na změny ve výcviku.

Cvičení Dark Blade

  • Uskuteční se příští rok v květnu v Náměšti nad Oslavou a zaměří se na taktický výcvik posádek vrtulníků.
  • Předběžně svou účast potvrdily Německo, Slovinsko, Belgie, Maďarsko a Itálie.
  • Hlavním operačním prostorem cvičení bude náměšťské letiště.
  • Počítá se ale i s využitím dalších prostor, jako jsou letiště Prostějov, Pardubice a Bechyně nebo vojenské újezdy Libavá, Boletice a Dědice.

Vy jste dvakrát působil na misi v Afghánistánu. Co vám tato zkušenost dala?
Poprvé jsem tam byl v roce 2009 a naposled před dvěma lety. Působil jsem tam jako velitel 13. úkolového uskupení v misi Resolute Support Mission. Obě mise mi daly spoustu zkušeností a zážitků, se kterými se v mírovém prostředí nesetkáte. Jsou to věci naprosto běžné, které tady přehlížíme nebo nevnímáme. Jsou to i zkušenosti, které se promítají do osobního i kariérního života, do přístupu k lidem, do způsobu rozhodování. Ne všechna rozhodnutí musí být bezpodmínečně správná, ale důležité je uvědomit si, jak ta rozhodnutí působí, kde člověk má limity, kde může či nemůže ovlivnit výcvik příslušníků, kteří do misí přicházejí.

V Afghánistánu v krátké době zemřelo několik českých vojáků. Jak to dolehlo na personál náměšťské základny?
Jsou to kolegové. Je jedno, ze kterého útvaru jsou. Samozřejmě každý voják vnímá smrt svého kolegy velice citlivě. Ale víme, že to k té práci prostě patří a riziko tam je. Naším úkolem jako velitelů je vytvořit takové podmínky, abychom je připravili na možné hrozby. A poskytli jim takový výcvik, abychom si sami zodpovědně mohli říct, že dostali to nejlepší, co mohli, aby dokázali z krizových situací vyjít živí. Některé okolnosti nelze předvídat, ale to už je záležitost osudu a náhod.

V příštím roce se v Náměšti chystá velké mezinárodní vrtulníkové cvičení Dark Blade. O co půjde?
Bude to první cvičení vrtulníkových jednotek pod záštitou Evropské obranné agentury. Shodou okolností jsem ředitelem tohoto cvičení. Věřím, že to bude cvičení důstojné této základny, schopností těchto lidí a i mým důstojným rozloučením s vojenskou kariérou.

Kolik států by se ho mělo účastnit?
Jedná se o státy, které jsou členskými státy NATO, ale i státy mimo alianci. Je to v plenkách, jsme po přípravné konferenci a čekají nás hlavní plánovací konference. Situace se mění každou minutu, ale momentálně jsme na čísle deset.

Na který termín je cvičení naplánováno?
Mělo by se uskutečnit v květnu příštího roku.

Končící velitel Čepelka: Rodina je na prvním místě

Slavnostní nástup vojáků 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad...

Slavnostní nástup vojáků 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Jeho součástí byl i ceremoniál předání bojového praporu jednotky novému veliteli.

Po dvou a půl letech ve funkci velitele 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou odchází plukovník Petr Čepelka do Prahy. Od dnešního dne bude zastávat post zástupce ředitele sekce rozvoje sil na ministerstvu obrany.

Tato sekce řeší mimo jiné i nákup nových víceúčelových vrtulníků, které by měly nahradit bojové vrtulníky Mi-24.

„Budu plnohodnotným novým členem projektového týmu, který bude nést zodpovědnost za zdárnou realizaci tohoto projektu. Projekt je stále živý, velmi intenzivním způsobem probíhají jednání a různé diskuse. Věřím, že vybereme kvalitní vrtulník, se kterým budeme dlouhodobě spokojeni nejenom na vrtulníkové základně v Náměšti, ale v celé republice,“ poznamenal Čepelka. Dodal, že by byl rád, kdyby v roce 2022 mohly být na základnu přivezeny první nové víceúčelové vrtulníky.

K ceremoniálu předání bojového praporu jednotky a tím i funkce velitele základny došlo ve středu v rámci slavnostního nástupu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

„Profese vojáka z povolání je poslání. Věnujte jí maximální pozornost. Nicméně uvědomte si, že rodina je na prvním místě. Rodina jsou lidé, kteří při vás stáli, když jste vstupovali do armády, a pouze vaši blízcí budou s vámi i po skončení aktivní služby v armádě. Bylo mi ctí s vámi sloužit,“ rozloučil se s nastoupenými vojáky Petr Čepelka.

Při slavnostním nástupu udělila základna také svůj pamětní odznak pětaosmdesátiletému Svatopluku Jakšovi z nedalekého Budkova za správu a uchování dokumentů o českých legionářích.

Zástupci Kraje Vysočina pak předali krajskou pamětní medaili za příkladnou spolupráci a šíření dobrého jména kraje plukovníkům Petru Čepelkovi, Miroslavu Svobodovi a Aloisu Matýzkovi.

Na závěr přítomní uctili minutou ticha padlé vojáky v Afghánistánu a zazněla česká státní hymna.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Řidiči na Vysočině popíjeli, nadýchali 3 a 2 promile

Ilustrační snímek

Se dvěma opilými řidiči měli v pátek co do činění policisté na Vysočině. V Křižanově nadýchal 63letý 3,11 promile, v...

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Najdete na iDNES.cz