Vojáci v okolí Náměště nepovolí kukuřici ani třešně. Kvůli letišti

  15:24aktualizováno  15:24
Ochranná pásma kolem vojenského letiště u Náměště nad Oslavou od letošního roku nově spadnou pod ministerstvo obrany. Dotknou se 76 obcí v širokém okolí letiště. Omezení mají zajistit bezpečný provoz vojenských i civilních letadel.

Cvičení Ramstein Rover 2012 v Náměšti nad Oslavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V praxi to bude znamenat omezení i pro pěstitele z okolí či stavebníky.

"Ochranná pásma do budoucna omezí některé nové stavby nebo jejich charakter a výšku. Omezení se budou týkat světelných zdrojů nebo radiokomunikačních systémů, které by mohly ohrozit provoz letiště. V pásmech také nebude možné pěstovat plodiny jako například kukuřici a třešně, které by lákaly pro letouny nebezpečné ptactvo," uvedl Jiří Caletka z tiskového odboru resortu obrany. Ve kterých lokalitách se to bude plodin týkat, ale neupřesnil.

"Opatření je zpracované na současný stav, který zůstane zachován. Nedotkne se vlastnických práv obyvatel," dodal Caletka.

Postup při žádání o stavební povolení zůstane stejný jako doposud. Pokud se stavba bude nacházet v ochranných pásmech, příslušný stavební úřad požádá o stanovisko ministerstvo obrany.

Obcím se omezení nelíbí

"Máme s tím problémy. Chceme stavět jímku a nad ní osm metrů vysoký objekt. Víme, že jsme v pásmu, kde můžou být nové baráky vysoké maximálně devět metrů. Ale i osm metrů vojákům vadí. Mají totiž ve Studenci anténu, je to kvůli ní," zmínil člen vedení společnosti Agrochema Studenec František Komárek. Zemědělský podnik sídlí ve vsi v sousedství letiště.

Komárek o omezení pěstování kukuřice nebo třešní neví. "Doufáme, že se nás to netýká, bylo by to diskriminační," upozornil.

Manažer Agrochemy se stejně jako někteří lidé v obcích u letiště domnívá, že armáda se chová jako stát ve státě. "Štve nás, že omezení nejsou vykompenzovaná penězi," upozornil.

Podobně hovoří i zdejší starosta Josef Zahradníček. "Díval jsem se na vyhlášku, která má letos začít platit. Uvedu příklad: pokud bychom chtěli postavit něco na způsob haly, nemůžeme, nebo s velkými výhradami, protože odlesky střechy by mohly vadit pilotům letadel a ohrozit je. Takže třeba na sportovní halu nebo něco podobného může naše ves s pěti sty obyvatel do budoucna zapomenout," reagoval Zahradníček na text chystaného dokumentu.

Zákon o civilním letectví, podle kterého se vyhlašují ochranná pásma letišť, kompenzace neřeší.

"Ministerstvo obrany jako orgán státní správy je ve zcela jiné situaci než například ČEZ, a proto kompenzace poskytovat nemůže. Letiště je důležitým prvkem pro zajištění bezpečnosti České republiky a nelze na ně pohlížet jako na civilní komerční letiště. Na druhé straně určitou formu benefitu představuje podpora zaměstnanosti v regionu formou stovek pracovních míst na letecké základně," řekl Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany. Podle starosty Zahradníčka tam ovšem třeba ze Studence pracuje jen pár jedinců.

Dolní Vilémovice leží vzdušnou čarou necelých deset kilometrů od letiště a návrh nové vyhlášky tu taky visí na úřední desce, vsi se týká rovněž.

"Ale hlavu si s tím nelámeme. Pokud vím, tak nás se to nijak zvlášť nedotkne. Nejsme v žádném významném koridoru letadel," řekla starostka Jitka Boučková.

Opatření o ochranných pásmech bude platit ode dne vyhlášení po celou dobu existence letiště. Pásma jsou zřizována na základě změny zákona o civilním letectví.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Novému šampionovi stačilo na zdolání ledopádu ve Víru necelých 12 sekund

Sobotní mistrovství republiky v lezení na rychlost na ledové stěně ve Víru...

Hodně rušno bylo v sobotu na ledové stěně ve Víru na Bystřicku. Tradiční závod v lezení na rychlost Vírský cepín byl...

Žďár stojí o Národní sportovní agenturu, zájemců o nový úřad je ale víc

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Národní sportovní agentura (NSA), jejíž vznik připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, by mohla sídlit ve...

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz