Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Slib levnější vody Jihlavu nepřesvědčil, vodovody přejdou k městské firmě

  8:47
Slib vodárenské společnosti VAS na vodu levnější o šest korun na kubík pro obyvatele a desítky milionů korun ročně pro město nezabral. Nabídka nepřesvědčila jihlavské zastupitele o tom, že by firma měla pokračovat v provozování městské vodohospodářské infrastruktury. Vodovody budou od ledna provozovat Služby města Jihlavy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

„Z mého pohledu i z pohledů kolegů v koalici dlouhodobě říkáme, že chceme tyto služby provozovat vlastní firmou. Z krátkodobého hlediska se může jevit nabídka jako zajímavá. V dlouhodobém horizontu je ale důležité mít cenotvorbu a plán obnovy v rukou zastupitelů. Navíc cena vodného a stočného je v nabídce garantovaná na dva roky a my nevíme, jak by se vyvíjela poté,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Letos v červnu ukončily Jihlava a Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) osmileté soudní spory o vydání vodohospodářského majetku města.

Jihlava ze svazku vystoupila na konci roku 2012. Své vodovody a kanalizace, včetně čistírny odpadních vod, by měla spravovat od příštího roku sama prostřednictvím nově vybudované divize Služeb města Jihlavy (SMJ). Vedení města nevyužije služeb VAS, která infrastrukturu zatím provozuje a má potřebné technologické zázemí a personální zajištění.

Společnost VAS chtěla v provozování služeb pokračovat. V té souvislosti předložila zastupitelům novou nabídku. Jednalo se o návrh na uzavření pachtovní smlouvy. Společnost VAS se v ní mimo jiné chtěla zavázat hradit městu nájemné ve výši 80 milionů korun ročně.

Vedení Služeb města Jihlavy zatím cenu nestanovilo

„Při této výši pachtovného je VAS připravena realizovat cenu pro vodné a stočné ve výši 80 korun bez DPH za metr krychlový. Uzavření pachtovní smlouvy nabízíme na dobu pěti let do konce roku 2025 s opcí města na prodloužení o dalších pět let do konce roku 2030. A to s garancí ceny a nájemného po dobu prvních dvou let,“ upřesnil nabídku Jindřich Král, předseda představenstva společnosti VAS.

Podle Krále patří parametry nabídky k nejvýhodnějším v České republice. „Jsme přesvědčeni, že v současných podmínkách nelze dosáhnout výhodnějšího modelu provozování vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě z pohledu finančních zájmů města a jeho občanů,“ uvedl Král.

Podle zastupitelů Rudolfa Chloupka (ČSSD), Zdeňka Faltuse (ANO) i finančního výboru by bylo vhodné, aby zastupitelé znali i nabídku na cenu vodného a stočného také ze strany SMJ. Ta však zatím není vytvořena.

„I přes tři měsíce intenzivní práce nejsme teď schopni říct, jaké bude vodné a stočné pro rok 2021. Počítáno je s nájemným 80 milionu korun i s tím, že se dokážeme vejít do vodného a stočného ve výši, jaký VAS v současné době uplatňuje v Jihlavě. Netušíme, jaké jsou skutečné náklady na provozování vodohospodářské infrastruktury, dokud ji sami neprovozujeme,“ uvedl jednatel SMJ Josef Eder s tím, že cenu vodného a stočného bude společnost zastupitelům předkládat na listopadovém zasedání.

Při odložení by se SMJ nestihly na provoz připravit

Zastupitel Chloupek pak zmínil i možnost materiál stáhnout z jednání, doplnit ho o nabídku SMJ a předložit zastupitelům až v listopadu.

„Odložení posuzování této nabídky na listopad je to nejhorší, co by se mohlo stát. Zablokovalo by to veškerá jednání s VAS o spolupráci, řešení přechodu zaměstnanců a nám by to zvyšovalo rizika ve vybavování firmy. Pro nás je důležité, aby bylo po dnešku jasné, kdo bude provozovat, abychom mohli začít podepisovat smlouvy na nákup techniky a další záležitosti,“ upozornil Eder.

Jak v červnu uvedla primátorka Koubová, městský podnik bude potřebovat 40 až 50 milionů korun, aby mohl najmout odborný personál, nakoupit techniku a zainvestovat laboratorní a technologické procesy pro provozování vodárenské infrastruktury.

Pro odmítnutí nabídky VAS se ze 36 přítomných vyslovilo 33 zastupitelů, proti nebyl nikdo, dva se zdrželi a jeden nehlasoval.

„Rozhodnutí zastupitelstva bereme na vědomí. Nebudeme ho dál komentovat. Jsme připraveni případně spolupracovat s novým provozovatelem,“ uvedla mluvčí VAS Iva Librová.

  • Nejčtenější

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Dukla má v bance nulu, přiznává kouč Ujčík. Brzy nebude koho trénovat

Svůj odmítavý názor na nošení roušek nikterak netají, naopak, osobně se zúčastnil i demonstrace proti vládním...

Řidič prorazil zábradlí a spadl z mostu na střechu doprostřed cyklostezky

Z mostu na okraji Jihlavy spadl o víkendu dvaadvacetiletý řidič s Volkswagenem Passat. Vůz prorazil zábradlí a dopadl...

Na Jihlavsku se srazily traktory. Jeden řidič pil, druhý nemá oprávnění

Kuriózní dopravní nehoda se stala na Jihlavsku. V jedné ze vsí se v úterý odpoledne srazily dva traktory s přívěsem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlov byl dřinou bez kyslíku, v mokrých rouškách nemohli rybáři dýchat

Kolem 400 metráků kaprů skončilo o víkendu v sítích rybářů, kteří lovili Veselský rybník na Žďársku. Letošní výlov...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Nečekaný objev studny na hradě Kámen odloží stavbu návštěvnického centra

Když archeologové na hradě Kámen na Pelhřimovsku začínali bádat v místě, kde bude stát nové návštěvnické centrum,...

Řidič prorazil zábradlí a spadl z mostu na střechu doprostřed cyklostezky

Z mostu na okraji Jihlavy spadl o víkendu dvaadvacetiletý řidič s Volkswagenem Passat. Vůz prorazil zábradlí a dopadl...

Parkování v Chotěboři pětinásobně zdražilo. Na 10 korun, mírní kritiku úřad

Obyvatelé Chotěboře i podnikatelé z centra města si stěžují na skokové pětinásobné zdražení parkovného na náměstí T. G....

Lavičku Václava Havla v Jihlavě po pouhých dvou měsících poničil vandal

Pouhé dva měsíce vydržela na svém místě před kinem Dukla originální lavička Václava Havla v Jihlavě. O víkendu ji...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...