Voda pro Jihlavu už se čerpá i z řeky, před úpravou ji filtrují rybníky

  11:41aktualizováno  11:41
I když je Jihlavsko pokryté sněhem, odborníci stále řeší problém s nedostatkem vody. Vedení radnice děkuje předkům, že vytvořili rybníky u Pístova. V složité situaci pomáhají. Začala se do nich čerpat voda z řeky Jihlavy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Situace ohledně zdrojů pitné vody pro krajské město Jihlava není stále zdaleka ideální. A to i přesto, že v posledním týdnu stoupla ve vodní nádrži Hubenov hladina o přibližně deset centimetrů v důsledku srážek a mimořádných opatření v rámci hospodaření s vodou. Momentálně je ale nádrž naplněna stále jen na 32 procent své zásobní kapacity.

„Díky citlivému přístupu a mimořádným manipulacím jsou v současnosti dodávky vody z nádrže zajištěné,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti přesto kvůli poklesům hladiny na vodních nádržích Hubenov a Nová Říše, odkud vodu pro pitné účely prioritně odebírá, přistoupila k doplňkovému čerpání vody z kaskády pístovských rybníků. Tyto rybníky navíc začala společnost dopouštět vodou, kterou čerpá přímo z řeky Jihlavy.

„Pístovské rybníky využíváme několik posledních dnů jako doplňkový zdroj vody. Souvisí to se situací, která nastala s poklesem hladiny v nádržích Hubenov a Nová Říše. Tyto nádrže se vodou neplní tak, jak bychom si představovali, a proto hledáme další doplňkové zdroje,“ uvedla mluvčí Vodárenské akciové společnosti (VAS), Iva Librová.

Pístovské rybníky jsou původním zdroj vody pro Jihlavu

Kaskáda pěti pístovských rybníků je původní zdroj pitné vody pro Jihlavu, který se několik let nevyužíval. Nachází se nedaleko obce Pístov.

„V době přetrvávajícího sucha je i tento zdroj surové vody, za dodržení určitých specifických technologických podmínek na úpravně vody Hosov, možné využívat jako zdroj pro pitnou vodu. Vše je zajištěno tak, aby tato voda kvalitativně odpovídala všem normám,“ ubezpečila o nezávadnosti vody Librová.

Jako další umělý přítok pro soustavu pístovských rybníků a na doplnění jejich hladiny začala VAS před několika dny čerpat vodu také přímo z řeky Jihlavy.

Voda se odebírá v lokalitě Pekelského údolí u Rantířova. Čerpá se potrubím, které vede až k rybníkům.

„Není to tak, že bychom čerpali vodu z řeky a hned na úpravně z ní dělali vodu pitnou. To rozhodně ne. Voda z řeky Jihlavy se míchá s vodou v pístovských rybnících a následně protéká celou jejich soustavou. Na úpravnu vody na Hosově se čerpá voda až z toho posledního rybníku,“ poznamenala mluvčí.

Čerpat vodu z řeky budou, dokud se nepodaří doplnit nádrže

Se situací byl srozuměn jihlavský magistrát. „To, že se voda z řeky Jihlavy čerpá přes pístovské rybníky, víme. Vše je v pořádku. Je to odběr vody podle manipulačního řádu. Není to úplně obvyklé, ale je to vyzkoušené. Naši předci byli předvídaví, že kaskádu pístovských rybníků vytvořili. Buďme rádi za to, že je máme,“ uvedl Jaromír Kalina, náměstek jihlavské primátorky.

Do skupinového vodovodu, který Jihlava využívá, teď přitéká z největší vzdálenosti voda z nádrže v Nové Říši.

„V době nedostatku vody v zásobním objemu nádrže Hubenov je oproti běžnému stavu navyšováno množství přiváděné vody do města Jihlavy a okolních obcí z vodní nádrže Nová Říše o přibližně dvacet pět procent. Případně může být i toto množství zvýšeno. Navyšování přítoku do krajského města je však třeba citlivě regulovat tak, aby byl zachován dostatečný objem vody i pro region jižně od Jihlavy, pro který je primárně určen,“ upozornila mluvčí VAS.

Největší objem vody pro Jihlavu pak jde z Hubenové nádrže a doplňkově z pístovských rybníků.

„Povolení na čerpání vody z řeky Jihlavy chceme využívat jenom do doby, než se doplní voda z nádrží. Pak budeme brát prioritně vodu opět jenom z nich,“ poznamenala Librová.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Riziko nákazy od klíšťat stoupá, pomáhají jim i přemnožení hlodavci

Klíště

Klíšťata jsou v přírodě přemnožená, stejně jako v loňském roce. I letos se na Vysočině nakazilo kolem deseti lidí...

Žďár nad Sázavou už posedmé roztancují světoví akrobaté i hudebníci

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál...

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál žďárského zámku v rámci festivalu...

V Třebíči na čas zmizely dva mosty, dělníci je opravují

Východní část mostní rampy, propojující Hrotovickou ulici se Sportovní, byla ve...

Jeden z nejzatíženějších silničních uzlů v Třebíči je v nedbalkách. Stavbaři rozebrali dva mosty nad železnicí a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz