Letos lidé v regionu platí za vodu necelých 130 korun za metr krychlový, včetně DPH. Od ledna příštího roku je ale bude jeden kubík stát už bezmála 140 korun s DPH. „Při roční spotřebě sto metrů krychlových na jedno odběrné místo tato úprava ceny představuje nárůst výdajů za vodné a stočné o 84 korun za měsíc,“ vyčíslil Radek Zlesák, šéf předsednictva SVK Žďársko.
Hlavní důvod, proč ke zdražení vody nad míru inflace došlo, je podle něj nová legislativa, jež má začít platit od roku 2026. Svazek se však na ni připravuje s předstihem, aby poté cenový skok nebyl tak velký. Nové zákonné požadavky jim jako majitelům vodovodů a kanalizací totiž přinesou povinnost vygenerovat z vodného a stočného ještě dostatek peněz na obnovu vodohospodářské sítě.
„Z pohledu této obnovy je třeba zdůraznit, že SVK Žďársko vlastní a spravuje majetek vodovodů a kanalizací v úhrnné hodnotě 9,6 miliardy korun. Z toho nově vyplývá roční závazek obnovy a tvorby zdrojů ve výši téměř 139 milionů - ve stávajících cenách,“ shrnul Zlesák.
Zdroj financí? Nájemné
Nejvýznamnější zdroj prostředků na uvedené renovace je nájemné za provozovanou vodohospodářskou infrastrukturu. Tento nájem platí svazu Vodárenská akciová společnost (VAS). „My potom tyto prostředky investujeme právě do obnovy vodovodů, kanalizací, přivaděčů, vodojemů a podobně,“ uvedl Zlesák s tím, že krom údržby a „běžných“ oprav je třeba vybavení i modernizovat a rovněž zajistit udržitelnost projektů podpořených dotací.
Vodohospodářský majetek obcí z SVK Žďársko tvoří přes 900 kilometrů vodovodů a 400 kilometrů kanalizací. Zahrnuje 22 úpraven vod a devatenáct čistíren odpadních vod.
Z ceny vodného a stočného putuje 23,3 procenta coby odvody státu. „Náklady na provoz a údržbu vodovodů a kanalizací, tedy na chemikálie, materiál, energie či opravy, činí 18,8 procenta. Náklady provozovatele - osobní náklady, odpisy a opravy majetku - tvoří 27 procent kalkulace,“ sdělil za provozovatele Karel Fuchs, ředitel divize VAS. Průměrná míra zisku v ceně vodného a stočného je 1,8 procenta.