Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Vysočinu se opakovaně vrací vlk z Polska, zřejmě si hledá teritorium

  8:51
Poněkolikáté během čtyř měsíců byl na Vysočině zaznamenán výskyt jednoho konkrétního vlka z Polska. Zvíře má speciální obojek, díky němuž je jeho pohyb v terénu monitorován. Vlk na Vysočinu opakovaně urazil stovky kilometrů. Ochránci přírody se domnívají, že si tu hledá teritorium a partnerku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Speciálním telemetrickým náramkem vlka loni na jaře opatřili výzkumníci polské organizace Save - Wildlife Conservation Fund. První záznamy mají ochranáři už z loňského prosince. Vlk se tehdy na Vysočině zdržoval při svém putování, které ho z Polska dovedlo až na okraj Prahy.

Jelikož se mu ale nepovedlo překonat dálnici D11, vrátil se nakonec s četnými odbočkami na území Králického Sněžníku. Z této oblasti však před pár dny dorazil opět na Vysočinu. Ráz krajiny mu tu dle odborníků vyhovuje.

„Preferuje klidnější lokality, jako jsou třeba právě Žďárské vrchy, kde krajina není příliš intenzivně využívaná člověkem,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Že se vlk přemisťuje na tak velké vzdálenosti –⁠ v posledních měsících dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu –⁠ podle Hlaváče dokládá, že si zřejmě hledá družku a nové teritorium.

„Mladá zvířata běžně opouští své původní domovské okrsky a vydávají se na daleké cesty. Na Vysočině má navíc k dispozici dostatek vhodné potravy. Tou jsou hlavně srnci, jeleni či prasata divoká,“ vysvětlil Hlaváč.

Lidé si putování vlka takřka nevšimli

Při ověřování desítek míst častějšího zdržování sledovaného vlka byly nalezeny i zbytky jeho potravy. Šlo o zhruba desítky srnců.

„Přestože se pohyboval i v poměrně obydlených místech, jeho pozorování lidmi byla vzácná. Přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky,“ sdělil Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy Hnutí Duha.

Žádné škody na hospodářských zvířatech zatím na Vysočině hlášeny nejsou, přesto ochranáři chovatelům doporučují, aby svá stáda preventivně zabezpečili.

„Na to poskytuje stát dotace, nově je možné žádat i o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka,“ podotkl Hlaváč s tím, že veřejnost ze zvířete obavy mít nemusí. Jde o plachou šelmu, jež se člověku vyhýbá.

Ač tedy výskyt vlka znamená i určitá rizika, vnímají ochranáři jeho návrat pozitivně. „Vlk do naší přírody patří, je navíc přirozeným regulátorem přemnožené srnčí a černé zvěře,“ míní Hlaváč.

Do osídlené krajiny vlk nepatří, tvrdí myslivci

O něco skeptičtější jsou však třeba myslivci. „Ve vojenských újezdech by mi vlk nevadil, ale domnívám se, že do hustě osídlené krajiny nepatří. Přesto se populace vlků v Česku rozšiřuje uměle, do naší krajiny jsou vlci záměrně vypouštěni různými organizacemi,“ míní Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Připouští, že vlk může být regulátorem některých druhů zvěře. „V malé míře s tím pomáhají, zvláště co se týče spárkaté zvěře, ale samotné šelmy to nezachrání,“ dodal jednatel s tím, že role myslivců je v tomto ohledu nezastupitelná, byť v očích veřejnosti dnes často dost nevděčná.

V oblasti Českomoravské vrchoviny se vlci objevují od roku 2016, podle ochranářů jde však jen o jednotlivá migrující zvířata. Více pozorování bylo hlášeno jižně od Telče v roce 2019, ani zde se však vlci trvale neusídlili.

  • Nejčtenější

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

Zeman dodržel tradici, vyplul ve svém žlutém člunu. Moc vás zdravím, vzkázal

Exprezident Miloš Zeman v úterý za horkého červencového počasí vyrazil na vodu ve svém ikonickém žlutém nafukovacím člunu. Podle bývalého hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka stráví exprezident na...

9. července 2024  14:26

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kamion druhého předjížděl i dvě minuty. Policie ukázala záběry hříšníků z D1

V souvislosti se startem letních prázdnin nachystali policisté na Vysočině dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Zkontrolovali při ní bezmála dva tisíce aut na frekventovaných silnicích prvních tříd,...

9. července 2024  15:19

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se zranily začátkem července při zborcení nafukovacího stanu na hudebním festivalu Vysočina fest. Policie...

15. července 2024  12:12

Výměnou pouličních lamp ušetří ve Žďáru zhruba dva a půl milionu ročně

Zhruba dva a půl milionu korun ročně ušetří radnice ve Žďáře nad Sázavou a jeho místních částech díky kompletní výměně svítidel. Zastaralé, nejčastěji sodíkové výbojky nahradí po celém městě moderní...

15. července 2024  8:22

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...