Věznice ve Světlé otevřela oddíl pro těhotné a matky s dětmi do jednoho roku

  12:47aktualizováno  15:05
Ženská věznice ve Světlé nad Sázavou otevřela oddíl pro matky s dětmi do jednoho roku věku. Výkon trestu tak mohou ženy nastoupit i s dítětem hned po porodu, už nebude nutný roční odklad.
Zřízení nového oddílu nebylo pro věznici nákladnou záležitostí. Celá investice...

Zřízení nového oddílu nebylo pro věznici nákladnou záležitostí. Celá investice se vešla do půl milionu. Oddíl totiž vznikl adaptací původních prostor. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na stěně pokoje je namalovaný žlutohnědý lvíček, pod ním postel pro odsouzenou, naproti bílá dětská postýlka. O kousek dál stůl se zelenými židlemi a hned vedle přebalovací pult a komoda, nad nimi visí na zdi polička s plyšáky. U protější stěny je vybavený kuchyňský kout.

Tak vypadá jedna ze čtyř cel, v níž budou trávit až rok ze svého trestu ženy, které nastoupí do věznice krátce po porodu. Že se nachází v nápravném zařízení, svědčí jen mříže na oknech.

První specializovaný oddíl pro matky s dětmi do jednoho roku věku otevřela ženská věznice ve Světlé nad Sázavou jako první v České republice. Zákon umožnil zřízení takových oddílů od loňského října. Reagoval tím, mimo jiné, na případ vražedkyně Petry Nové, dříve Janákové, která ve vězení otěhotněla a trest jí musel být kvůli těhotenství přerušený.

„Dřív znamenalo těhotenství a mateřství automatické přerušení či odložení trestu. Teď v takovém případě musí rozhodovat soud. Věřím, že soudci najdou dostatek odvahy, a budou tuto možnost využívat,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která se slavnostního otevření účastnila.

„Zatím jsou soudy opatrné, což u nich bývá, protože jsou konzervativní. Chvíli trvá, než se to naučí a než objeví, že tady ta možnost je. Navíc jsme měli lockdown, takže soudy moc nesoudily, jen větší věci,“ konstatovala Benešová.

Ministryně zároveň ve Světlé ocenila, do jak jedinečného projektu se věznice pustila. „Matky si tu vychutnají mateřství, zafixují se na děti, což u nich zmenší pravděpodobnost trestního jednání po propuštění,“ prohlásila.

Trest nepřeruší vztah matka - dítě

Právě tento efekt vyzdvihl i ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal. „Nepřeruší se trest, ale ani vztah mezi matkou a jejím dítětem. Ten se může rozvíjet od samého počátku,“ řekl při slavnostním otevření.

Věznice ve Světlé nad Sázavou už osmnáct let provozuje oddíl pro matky s dětmi od jednoho roku do tří let věku. Zkušenosti podle Dohnala ukazují, že je to oddíl velmi úspěšný. Zatímco recidiva odsouzených z běžných oddělení se pohybuje kolem padesáti procent, do vězení se časem vrátí jen 15 procent matek, které byly za mřížemi i se svými dětmi.

Na tomto oddělení je momentálně 14 odsouzených se čtrnácti dětmi. Mezi nimi i mladé maminky Mirka a Tereza odsouzené za podvody. Obě mají dcery, Mirka dvouapůlletou Karolínku, Tereza osmnáctiměsíční Viktorii.

Obě měly kvůli těhotenství trest přerušený. „Že jsem těhotná, jsem zjistila na vazbě. Okamžitě mě pustili, měla jsem rok odklad,“ vypráví Tereza. „I já otěhotněla až po spáchání trestného činu. Musela jsem to řešit žádostí o odklad,“ doplňuje ji Mirka.

Pokud by v tu dobu byla ta možnost, soud by je mohl okamžitě po porodu poslat do nového specializovaného oddílu světelské věznice. Obě ženy by to přivítaly. Trest by si odseděly dříve. „Jsme ale i tak vděčné, že můžeme být s dětmi, i když jsme v trestu,“ říká Mirka.

I Tereza přitakává. „Nedovedu si představit, že bych se vrátila domů a holce byly tři roky a nebyla na mě vůbec zvyklá. Pro holky je nejdůležitější, že jsou s námi,“ tvrdí. Starost o malou je prý i po návratu na svobodu spolehlivě odradí od jakékoliv trestné činnosti.

Podle statistik čtyři pokoje stačí

Pro odsouzené s nejmenšími dětmi jsou určené čtyři pokoje. „Určitě to bude stačit. Ono není zas tak jednoduché sem ženu umístit. Je to možné pouze u některých závažnějších trestných činů a ve statistikách není tolik žen v období kolem porodu, které páchají zvlášť závažné zločiny,“ nechala se slyšet ředitelka věznice Monika Myšičková.

Upozornila zároveň, že na oddělení s dítětem nesmí být poslána žena, která se trestného činu dopustí právě na dítěti. „To je neslučitelné s celým konceptem umisťování na tento oddíl,“ zdůraznila.

Zřízení nového oddílu nebylo pro věznici nákladnou záležitostí. Celá investice se vešla do půl milionu korun. Oddíl totiž vznikl adaptací původních prostor. „Šlo pouze o rekonstrukci sociálních zařízení a podlah a nákup nábytku,“ vyjmenovala ředitelka věznice.

Nápravné zařízení společně s novým oddílem otevřelo i nové venkovní hřiště pro děti a zvláštní návštěvní místnost s hracím koutkem, kterou budou moci využívat jak děti žijící s matkou ve věznici, tak i ty, které přijdou za matkou s rodinou na návštěvu.

  • Nejčtenější

Popral se na diskotéce v Horní Cerekvi opilý policista? GIBS to prověřuje

6. dubna 2024  20:03

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje incident v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku....

Houby rostou dříve, někde i ty vzácné. Lidé našli smrže, kačenky i kováře

10. dubna 2024

Premium Letošní brzký nástup teplého počasí popohnal na povrch i první jarní houby. Na Vysočině se dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Pořád trénuju kolem komína. Pokorný vypráví, proč přijal nabídku Komety

6. dubna 2024  10:55

Zrovna, když začal přemýšlet o tom, že by si měl dát od třebíčské střídačky na chvíli pauzu, ozvala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starostové mají sen provést cyklisty bezpečně podél řeky horním Posázavím

6. dubna 2024  9:22

Projet přes celé Havlíčkobrodsko podél řeky Sázavy na kole. Pohodlně, bez velkých stoupání a hlavně...

Brzy vstávej, brzy lehej... Muzeum vystavuje vyšívané nástěnné kuchařky

12. dubna 2024  16:57

Kuchyně mnohých prababiček zdobily vyšívané obrazy s poučným veršíkem. Hospodyňka pořádná o...

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Poprvé od války se u zámku v Náměšti nad Oslavou vysadí stromy

12. dubna 2024  12:01

Zámecký park v Náměšti nad Oslavou, jehož historie se datuje do první poloviny 18. století, bude...

Na objízdné trasy musí i autobusy MHD, Třebíčští opravují klíčový most

12. dubna 2024  8:39

Hlavní cesta do ráje v Třebíči prochází opravou. Tou je myšlen most v ulici Marie Majerové, který...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...