Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Centrum Velkého Meziříčí se změní. Vyhrál návrh s respektem ke stromům

  18:03
Ve Velkém Meziříčí už mají vítěze architektonické soutěže na obnovu centra města. Porota se na nejlepším návrhu shodla jednohlasně. Ještě týden však budou konkrétní výsledky soutěže tajné.

Porota vybrala tři řešení, která se nejlépe vyrovnala se zadáním a nejvhodněji navrhla příští podobu centra Velkého Meziříčí. Zohlednila i přání lidí na zachování stromů. | foto: Archiv MAFRA

Je to jedna z nejočekávanějších zpráv tohoto roku ve Velkém Meziříčí. Zvědavci si ale budou muset ještě počkat na konkrétní jména a obrázky. Až příští pondělí radnice zveřejní vítěze architektonické soutěže na celkovou obnovu centra města. Musí respektovat nastavená pravidla a odvolací lhůty.

Na vítězi se ale hodnotící komise shodla jednomyslně. „S vítězným návrhem jsem spokojený, úroveň soutěže byla dobrá a sám jsem byl nakonec překvapený, kdo je autorem nejlepšího návrhu,“ uvedl předseda poroty, architekt a herec David Vávra.

Narazil tak na důležitý detail. Porotci až do konečného rozhodnutí netušili, kdo pracoval na šestnácti doručených návrzích. Aby nedocházelo k ovlivňování hodnotitelů.

Architektonická soutěž Velké Meziříčí

  • Hledá novou podobou Náměstí a ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty.
  • V soutěži jde nejen o to, jak budou vypadat povrchy náměstí a ulic, ale zejména se hledá řešení, které dobře skloubí dopravu, prostory pro společenské a kulturní akce i odpočinkovou zónu.
  • V podmínkách zadání je redukce stávajících parkovacích míst na Náměstí, a naopak přidání dalšího, zatím provizorního parkoviště těsně vedle centra v lokalitě za řekou Balinkou.
  • Rekonstrukce centra města může začít až poté, co bude dopracována kompletní projektová dokumentace, to může trvat i dva roky.
  • Předpokládaná cena rekonstrukce (bez sítí) by měla dosáhnout maximálně 50 milionů korun.

Po dvou dnech živých diskusí nakonec u komise minulý pátek uspěla varianta, která řeší náměstí jako místo pro obchod, kulturu, shromažďování i odpočinek.

„Jako jeden z mála se autor vítězného návrhu zamýšlí nad osudem stromů v delším časovém horizontu. Se stromy zachází jako s neoddělitelnou součástí paměti místa. Návrh je důkazem toho, že veřejný prostor nepotřebuje být svázán korzetem permanentních prvků včetně mobiliáře, aby si uchoval svůj občanský rozměr,“ stojí mimo jiné v hodnocení poroty, které naznačuje, s čím má veřejnost počítat.

„Lidé z Velkého Meziříčí si v anketě řekli sami, že stromy na náměstí jsou jim milé,“ doplnil David Vávra. Zároveň ještě porotci doporučili městu i autorům v dalších etapách jednání dořešit plánovaný počet parkovacích míst přímo na náměstí. Dopravě by tam měl odlehčit i jiný režim v přilehlých ulicích tak, aby například všichni, kteří potřebují vjet do Radnické, se zpátky nemuseli vracet právě přes náměstí.

Nemá ovšem David Vávra strach, že zajímavý vítězný návrh ve finále rozmetají připomínky dopravních policistů a památkářů?

„Strach nemám. Protože v komisi seděl i dopravní inženýr, měl významné slovo a my jsme velmi rádi naslouchali jeho věcným připomínkám. V řadě věcí nás poučil a zašli jsme i do současné legislativy,“ řekl.

Moderna si rozumí s historií

Podle něj většina přihlášených návrhů zohledňuje památkovou péči v centru jedenáctitisícového města, takže není důvod obávat se střetu s památkáři.

„Architektonická soutěž - a vlastně jakákoli soutěž ̈- je dobrá věc. Protože ukáže všechny slepé cesty. Z čeho mám obavu, je zadání někde v zákulisí, které míří na jednoho autora. To je nejšpatnější cesta,“ zhodnotil základní myšlenku předseda poroty David Vávra.

On sám se v pozici herce i architekta Meziříčí už jednou „dotkl“. To když zde před několika lety natáčel Šumné Horácko. Tehdy dal dost prostoru netradiční kulaté lékárně u náměstí.

„Kulatá lékárna byl jeden z nejsilnějších momentů natáčení. Je to krásný, městotvorný funkcionalistický prvek. Přitom by člověk řekl, že by funkcionalismus na historickém náměstí neměl mít co dělat. A jak vidno, moderní architektura dokáže žít v harmonii s tou starou,“ zmínil.

Své návrhy do meziříčské architektonické soutěže poslalo celkem šestnáct ateliérů. „Všechny návrhy, kromě jednoho, splnily kritéria pro účast v hodnocení soutěže odbornou porotou. Některé další obsahovaly malé nedostatky, ale ty porota vyhodnotila jako formální a do soutěže je připustila,“ řekl sekretář soutěže Petr Velička.

V pondělí 18. července budou výsledky a protokoly zveřejněny. Lidé všechny návrhy uvidí na velké výstavě, jejíž vernisáž je plánována na 12. září za účasti poroty a jejího předsedy, architekta Davida Vávry. Zároveň se uskuteční veřejné diskuse s autory vítězného návrhu.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Na Třebíčsku zemřel motorkář. Srazil se v zatáčce se třemi auty

U dopravní nehody u obce Čechtín na Třebíčsku zemřel v neděli odpoledne motorkář. V zatáčce se srazil postupně se třemi...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Žďárská věž zůstane otevřená celé léto, bude lákat na tajuplné příběhy

Mnohem častěji než dříve se dostanou zájemci na věž farního kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou. Od roku 2007...

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Policie si nechá u krajského ředitelství v Jihlavě postavit parkovací dům

V příštím roce by v těsném sousedství budovy krajského policejního ředitelství v Jihlavě měl vyrůst nový parkovací dům....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....