Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Centrum Velkého Meziříčí se změní. Vyhrál návrh s respektem ke stromům

  18:03
Ve Velkém Meziříčí už mají vítěze architektonické soutěže na obnovu centra města. Porota se na nejlepším návrhu shodla jednohlasně. Ještě týden však budou konkrétní výsledky soutěže tajné.

Porota vybrala tři řešení, která se nejlépe vyrovnala se zadáním a nejvhodněji navrhla příští podobu centra Velkého Meziříčí. Zohlednila i přání lidí na zachování stromů. | foto: Archiv MAFRA

Je to jedna z nejočekávanějších zpráv tohoto roku ve Velkém Meziříčí. Zvědavci si ale budou muset ještě počkat na konkrétní jména a obrázky. Až příští pondělí radnice zveřejní vítěze architektonické soutěže na celkovou obnovu centra města. Musí respektovat nastavená pravidla a odvolací lhůty.

Na vítězi se ale hodnotící komise shodla jednomyslně. „S vítězným návrhem jsem spokojený, úroveň soutěže byla dobrá a sám jsem byl nakonec překvapený, kdo je autorem nejlepšího návrhu,“ uvedl předseda poroty, architekt a herec David Vávra.

Narazil tak na důležitý detail. Porotci až do konečného rozhodnutí netušili, kdo pracoval na šestnácti doručených návrzích. Aby nedocházelo k ovlivňování hodnotitelů.

Architektonická soutěž Velké Meziříčí

  • Hledá novou podobou Náměstí a ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty.
  • V soutěži jde nejen o to, jak budou vypadat povrchy náměstí a ulic, ale zejména se hledá řešení, které dobře skloubí dopravu, prostory pro společenské a kulturní akce i odpočinkovou zónu.
  • V podmínkách zadání je redukce stávajících parkovacích míst na Náměstí, a naopak přidání dalšího, zatím provizorního parkoviště těsně vedle centra v lokalitě za řekou Balinkou.
  • Rekonstrukce centra města může začít až poté, co bude dopracována kompletní projektová dokumentace, to může trvat i dva roky.
  • Předpokládaná cena rekonstrukce (bez sítí) by měla dosáhnout maximálně 50 milionů korun.

Po dvou dnech živých diskusí nakonec u komise minulý pátek uspěla varianta, která řeší náměstí jako místo pro obchod, kulturu, shromažďování i odpočinek.

„Jako jeden z mála se autor vítězného návrhu zamýšlí nad osudem stromů v delším časovém horizontu. Se stromy zachází jako s neoddělitelnou součástí paměti místa. Návrh je důkazem toho, že veřejný prostor nepotřebuje být svázán korzetem permanentních prvků včetně mobiliáře, aby si uchoval svůj občanský rozměr,“ stojí mimo jiné v hodnocení poroty, které naznačuje, s čím má veřejnost počítat.

„Lidé z Velkého Meziříčí si v anketě řekli sami, že stromy na náměstí jsou jim milé,“ doplnil David Vávra. Zároveň ještě porotci doporučili městu i autorům v dalších etapách jednání dořešit plánovaný počet parkovacích míst přímo na náměstí. Dopravě by tam měl odlehčit i jiný režim v přilehlých ulicích tak, aby například všichni, kteří potřebují vjet do Radnické, se zpátky nemuseli vracet právě přes náměstí.

Nemá ovšem David Vávra strach, že zajímavý vítězný návrh ve finále rozmetají připomínky dopravních policistů a památkářů?

„Strach nemám. Protože v komisi seděl i dopravní inženýr, měl významné slovo a my jsme velmi rádi naslouchali jeho věcným připomínkám. V řadě věcí nás poučil a zašli jsme i do současné legislativy,“ řekl.

Moderna si rozumí s historií

Podle něj většina přihlášených návrhů zohledňuje památkovou péči v centru jedenáctitisícového města, takže není důvod obávat se střetu s památkáři.

„Architektonická soutěž - a vlastně jakákoli soutěž ̈- je dobrá věc. Protože ukáže všechny slepé cesty. Z čeho mám obavu, je zadání někde v zákulisí, které míří na jednoho autora. To je nejšpatnější cesta,“ zhodnotil základní myšlenku předseda poroty David Vávra.

On sám se v pozici herce i architekta Meziříčí už jednou „dotkl“. To když zde před několika lety natáčel Šumné Horácko. Tehdy dal dost prostoru netradiční kulaté lékárně u náměstí.

„Kulatá lékárna byl jeden z nejsilnějších momentů natáčení. Je to krásný, městotvorný funkcionalistický prvek. Přitom by člověk řekl, že by funkcionalismus na historickém náměstí neměl mít co dělat. A jak vidno, moderní architektura dokáže žít v harmonii s tou starou,“ zmínil.

Své návrhy do meziříčské architektonické soutěže poslalo celkem šestnáct ateliérů. „Všechny návrhy, kromě jednoho, splnily kritéria pro účast v hodnocení soutěže odbornou porotou. Některé další obsahovaly malé nedostatky, ale ty porota vyhodnotila jako formální a do soutěže je připustila,“ řekl sekretář soutěže Petr Velička.

V pondělí 18. července budou výsledky a protokoly zveřejněny. Lidé všechny návrhy uvidí na velké výstavě, jejíž vernisáž je plánována na 12. září za účasti poroty a jejího předsedy, architekta Davida Vávry. Zároveň se uskuteční veřejné diskuse s autory vítězného návrhu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Brodská nemocnice chce stavět pavilon a parkovací dům, zaberou část parku

Nemocnice v Havlíčkově Brodě se pomalu začíná připravovat na velké stavební úpravy. V plánu má stavbu zcela nového...

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

V okresních městech Vysočiny uspělo ANO, opakovat se mohou původní koalice

Strany a hnutí držící vedení okresních měst na Vysočině svoje pozice uhájily a někde dokonce posílily. Ve všech...

Rychlé dohody i týdny tápání. Vyjednává se i v menších městech Vysočiny

Povolební vyjednávání jsou v plném proudu i v menších městech Vysočiny. Někde byla dohoda velice rychlá, jinde může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...