Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Už žádná tržnice. Meziříčí chce koupit synagogu, na opravu ale nemá peníze

  8:53
Komunitní centrum, koncertní a výstavní sál, později pak třeba i kavárna s venkovní zahrádkou. Tak by mohli lidé využívat Novou synagogu ve Velkém Meziříčí. Unikátní novogotická památka aktuálně slouží jako takzvané Centrum levného nákupu.
Novogotická památka přímo u průtahu Velkého Meziříčím láká spíš na slevy než na...

Novogotická památka přímo u průtahu Velkého Meziříčím láká spíš na slevy než na kulturní vyžití. To chce město změnit | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V podstatě jde o vietnamskou tržnici. Tomuto nedůstojnému využívání chce však radnice učinit přítrž a objekt od stávajícího majitele, kterým je Židovská obec Brno (ŽOB), v dohledné době převzít. Již předjednanou transakci, o níž se hovoří dlouhá léta, by vedení města rádo uskutečnilo i přesto, že se do finančně náročné rekonstrukce nyní pustit nemůže. Cílem tedy je památku v ulici Novosady alespoň vhodně oživit.

„Při rozhodování nás může uklidňovat stavebně technický průzkum, který hovoří o tom, že objekt je stabilizovaný. I kdybychom do něj v dohledné době neinvestovali, na což teď stejně peníze kvůli několika velkým projektům mít nebudeme, tak rozhodně nespadne, nerozpadá se, nikoho neohrožuje. Je ale potřeba do něj postupně vpravovat život a uvádět jej do povědomí místních lidí,“ vyjádřil se meziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

Dle jeho slov se nabízí například myšlenka vzniku komunitního centra nebo nějakého podobného variabilního prostoru. „Ten by mohl být jednou využit pro koncert, podruhé pro přednášku, jindy zase pro charitativní bleší trh. Časem by pak víc a víc lidí chápalo, proč je správné do takového objektu investovat,“ míní starosta.

Symbolická jedna koruna

S převedením památky do majetku města nemá problém ani současný vlastník. „Město Velké Meziříčí má zájem o využití synagogy ke kulturním účelům. Pokud se tento záměr naplní, naše obec přislíbila převedení synagogy do vlastnictví města za symbolickou cenu. Tato dohoda s městem oboustranně trvá,“ uvedl k tomu Jáchym Kanarek, předseda ŽOB.

Nová synagoga

  • V ulici Novosady byla postavena v letech 1868 až 1870 v novogotickém slohu architektem Augustem Prokopem.
  • Uvnitř zaujmou zajímavé dřevěné stropy a nepravé klenby s jemnou výzdobou, venkovní průčelí charakterizuje ztvárnění režného cihelného zdiva.
  • Půlstoletí sloužila budova jako skladiště, dnes je využita provizorně jako nákupní středisko.
  • V Meziříčí se nachází i Stará synagoga. Barokní stavba z roku 1695 byla využívána komerčně od roku 1870. V roce 1996 byla po obnově otevřena i k muzejním a galerijním účelům.

Zdroj: www.zob.cz

Budova je podle předsedy pronajímána k obchodním účelům, jelikož se dlouhodobě nedařilo nalézt pro ni jiné využití.

Obchodník, provozující v synagoze tržnici, navíc kryje náklady na fungování budovy. Tento účel však stav nemovitosti nijak nepoznamenává. „Stávající nájemce užívá, stejně jako ji užívali i předchozí nájemci, budovu způsobem, aby byla maximálně ochráněna,“ zdůraznil Kanarek.

Využitím synagogy se zabývá i koncepce kultury, dokument, jenž si město nechalo v roce 2021 zpracovat od odborné společnosti.

„Mimo jiné nám doporučuje, abychom si sehnali nějakého dobrého provozovatele. Zároveň si ale myslím, že takového jen těžko seženeme, nebude-li ten objekt již nějakým způsobem fungovat,“ uvedl místostarosta Velkého Meziříčí Martin Kaman s tím, že pro provozovatele bude jistě zásadní, aby byl objekt v povědomí veřejnosti a probíhaly tam už například nějaké akce.

Vlastnictví synagogy je dle Kamana důležité rovněž kvůli případnému budoucímu financování oprav a hledání externích zdrojů peněz. „Vyjednávat s někým a snažit se získat nějakou dotaci, když nám synagoga nepatří, je takřka nemožné,“ konstatoval místostarosta.

Jelikož na rekonstrukci stavby, k níž ostatně není vypracován ani žádný konkrétní projekt, nejsou teď finance, vizí je zatím fungování v současném stavu. Na město by přešly „jen“ náklady na vytápění a údržbu, zhruba v řádech nižších statisíců korun ročně.

Rozhodnutí padne do léta

Záměr na převzetí Nové synagogy by starosta rád brzy představil zastupitelům. Nyní se řeší případný provozovatel i možnosti využití. Záležitost by se měla dle Kaminarase projednat ideálně už na dubnovém zasedání, případně pak v červnu. „Je to věc, která už musí být konečně dořešena. Synagoga je jedním ze symbolů města, její současné využití je ale spíše ostudou,“ dodal starosta.

Jak by mohlo fungování synagogy vypadat, mohla veřejnost okusit loni v červnu v rámci 16. ročníku Evropského festivalu filosofie (EFF). Ve spolupráci se známým festivalem vážné hudby Concentus Moraviae se tam konal koncert, jemuž předcházela moderovaná debata na podporu památky.

Kvůli vystoupení byla vyklizena část synagogy, jež běžně slouží jako sklad oblečení, a do unikátních, jinak nepřístupných prostor byly umístěny židle. „Akce měla pozitivní ohlasy, a to jak u návštěvníků, tak v médiích,“ zavzpomínal za pořadatele Milan Dufek, jednatel meziříčského Jupiter clubu.

Dodal, že pro letošní EFF zatím žádný podobný projekt v plánu není. Možnost pořádání akcí v případě, že by město synagogu převzalo, by ale uvítal. „Ty prostory mají velký potenciál, umím si tam představit například některé přednáškové bloky festivalu filozofie, koncerty či besedy,“ řekl Dufek.

Nabízí se podle něj i propojení s nedalekou Starou synagogou, jež prochází obnovou.

Ostatně v pozemku u Nové synagogy vidí do budoucna velké možnosti využití i vedení města. „Je to hned u řeky, s výhledem na zámek, takže se to nabízí třeba pro kavárnu se zahrádkou. Vzniklo by tak klidné a přívětivé místo mezi synagogami, navíc přímo v centru,“ podotkl Kaminaras.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

Záložník Zoubele se stará fotbalistům o peníze. Řešte, co bude po kariéře, radí

Finanční gramotnost. Soubor znalostí a dovedností, jak správě nakládat s penězi. To je podle Lukáše Zoubeleho,...

Oběti poválečného odsunu Němců z Jihlavska uctili v rakouském Waldkirchenu

Pětadvacet kamenných hranolů a na nich stejný počet mosazných desek se jmény a daty narození. Pomníčky dětí, u nichž...

Království modrých čar. Revoluce v parkování v Jihlavě dělí i spolustraníky

Nová koncepce parkování rozdělila Jihlavu. Změť modrých čar i v historickém centru, které vyznačují legální parkovací...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...