Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Palič, expedice i hokejisté. Pod stromečkem mohou být i knihy z Vysočiny

  17:33
Knihy jsou spolu s kosmetikou, hračkami a oblečením nejčastějšími dárky, které lidé nacházejí na Štědrý den pod stromečkem. Redakce MF DNES vybrala několik zajímavých regionálních titulů, letošních novinek, které určitě stojí za povšimnutí.

K Vánocům lze letos na Vysočině darovat celou řadu regionálních knižních titulů. | foto: Archiv MAFRA

+ Maxl žhář

Málem zapomenutý příběh nechvalně známého žďárského paliče Maxmiliána Novotného se dočkal své knižní podoby. Spisovatelka Anna Strnadová o něm napsala historický román Maxl žhář. Autorka, která žije na Šumpersku, za svoji šestou knihu získala literární cenu týdeníku Reflex v soutěži Knižního klubu.

Maxl Novotný (1830 - 1910) byl vysloužilý voják, vyučený dýmkař a tesař, ale také „nebezpečné individuum“, jak je označován v c. k. soudních dokumentech. V roce 1863 podpálil několik žďárských stodol a posléze byl odsouzen k 18 letům těžkého žaláře ve Valdicích.

Strnadová hrdinu svého románu spíše obhajuje. „Maxl byl horká hlava. Po vojně ho zatáhli do tajného spolku žhářů, který se ve Žďáře snažil zajistit práci pro řemeslníky. Měli i takové heslo: Pšenička pokvete. Maxl dostal za tři podpálené stodoly šíleně vysoký trest,“ připomíná autorka.

K tématu se dostala přes svého bývalého učitele z vysoké školy, žďárského spisovatele a publicistu Zdeňka Vyhlídala, jenž měl k dispozici přeložené soudní dokumenty Maxlova případu.

+ Severní polokoule naší koule

Horkou novinkou je pátá kniha horolezce a cestovatele Radka Jaroše. Novoměstský dobrodruh letos na podzim splnil svůj další cíl - stanout na nejvyšších vrcholech všech kontinentů. Půlku své mise už shrnul i knižně.

„Jak název napovídá, kniha Severní polokoule naší koule chronologicky popisuje moje expedice na nejvyšší vrcholy severní polokoule. Příběh začíná v roce 1994 výstupem na Mont Blanc, pokračuje dvěma expedicemi na nejvyšší vrchol světa Mount Everest a expedicí na nejvyšší horu Severní Ameriky Denali na Aljašce,“ popisuje Jaroš.

Na závěr se vrací zpátky do Evropy, alternativním nejvyšším vrcholem k Mt. Blancu je totiž kavkazský Elbrus na hranicích Evropy a Asie, kam se Radek Jaroš před pár lety vydal z Nového Města na kole.

+ Strašidla, lyžaři, svatí…

Na svůj křest teprve čeká publikace s názvem Strašidla, lyžaři, svatí… Knihu s podtitulem Karel Němec ve sbírkách Horáckého muzea napsali kunsthistorička Hana Klínková s kurátorkou Horáckého muzea Alicí Hradilovou.

Jméno Karla Němce možná není všeobecně známé, ale jeho dílo ano. Tento malíř a dřevorytec vyzdobil sgrafity kostel sv. Kunhuty a mnoho dalších staveb nejen v Novém Městě.

„Horácké muzeum vlastní velmi rozsáhlou pozůstalost, kterou po umělcově smrti věnovala muzeu sestra jeho ženy Marie Suková,“ říká spoluautorka Alice Hradilová.

Muzeum knihu vydává ke 140. výročí Němcova narození, slavnostně ji uvede 18. prosince v 17.00 společně s výstavou.

+ Z Havlíčkova Brodu kousek do světa

Slavné hokejové rodáky včetně bratří Holíků nebo tragicky zesnulého Josefa Vašíčka připomíná nová kniha Ladislava Krova a Richarda Wagnera s názvem Z Havlíčkova Brodu kousek do světa. A rozhodně potěší všechny sportovní fanoušky.

Hráči z Kotliny posbírali dohromady deset titulů mistra světa, jeden Stanley Cup, 78 titulů v ligových soutěžích a dvakrát Zlatou hokejku. A to není zrovna málo!

Pochvalnou recenzi autorům adresoval i legendární útočník Václav Nedomanský, jenž byl mimochodem před pár dny uveden do hokejové Síně slávy v kanadském Torontu.

+ Archa Petrkov

Cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě letos získala kniha Archa Petrkov, který vyšla v nakladatelství Měsíc ve dne. Autoři se zaměřili na bývalý selský zámeček s věžičkou, dům podobný biblické arše v Petrkově na Havlíčkobrodsku, neodmyslitelně spojený s rodinou Reynkových.

„Publikace Archa Petrkov je připomínkou živé tradice, osudů a událostí a také poctou „klukům z Petrkova,“ píše se v anotaci.

Knihu doprovázejí texty editora Josefa Kroutvora, Miloše Doležala a Josefa Mlejnka. Žánrově se dílo řadí k takzvaným básním v próze.

+ Pelhřimovsko z nebe

Na havlíčkobrodském knižním veletrhu zabodovala i kniha Pelhřimovsko z nebe. Potěší všechny milovníky přírodních krás a historických památek tohoto koutu Vysočiny.

„Proleťte se nad nádherným městem Počátky s kamenným kruhem druidů, Červenou Řečicí a jejím zámkem, Humpolcem s hradem Orlík nebo samotným Pelhřimovem a jeho krásným náměstím,“ píší v anotaci autoři Matúš Krajňák, Kamil Glovňa a Martina Grznárová.

V knize od CBS Nakladatelství nechybí ani letecké snímky Kamenice nad Lipou, hradu Žirovnice nebo třeba meandr řeky Želivky.

+ Vysočina - hrady, zámky, památky

Ani letos nezahálel známý havlíčkobrodský fotograf Vladimír Kunc. Jednou z jeho novinek je publikace Vysočina - hrady, zámky, památky. Kniha o 144 stranách s jaroměřickým zámkem na obálce je plná barevných fotografií, popisky jsou ve třech jazycích.

„Kniha zachycuje na téměř 200 barevných fotografiích nejznámější hrady a zámky Vysočiny s důrazem na tři památky UNESCO,“ píše na svém webu autor.

+ Druhá První republika

Jihlavský politik, podnikatel a publicista Zdeněk Geist letos přispěchal s knihou Druhá První republika, která je volným pokračováním knihy Život za První republiky. Zachycuje atmosféru meziválečného Československa. Události, které předcházely nacistické okupaci v březnu 1939, autor popisuje na příbězích obyvatel Jihlavy a blízkého okolí.

+ Kapřík Metlík pro nejmenší

Jan Opatřil, mladý spisovatel původem ze Žďáru nad Sázavou, napsal už pátou knihu příběhů o kapříku Metlíkovi. Dokonce dvě stovky kusů této knihy nechal přeložit do angličtiny.

„Porušil jsem ucelenou sérii a napsal knížku, jíž vycházím vstříc nejmenším čtenářům. Je plná barev, celostránkových ilustrací a příběh samotný jsem se snažil psát krátce a jednoduchým a srozumitelným jazykem,“ líčil letos autor v rozhovoru pro MF DNES.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka...

7. července 2024  13:39,  aktualizováno  18:40

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

Několik lidí se v noci na neděli zranilo v tlačenici na festivalu v Jihlavě. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno celkově 17 osob, z toho tři pacienti jsou na jednotce...

7. července 2024  7:14,  aktualizováno  10:07

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Žďár žije festivalem KoresponDance, k vidění je tanec i pohybové divadlo

V areálu Zámku Žďár nyní vrcholí KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Mezinárodní akce, která se ve městě koná již podvanácté, přilákala ve čtvrtek večer na...

13. července 2024  9:29

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Advantage Consulting, s.r.o.
VELITEL ELEKTROMECHANIKŮ - AŽ 52.500 KČ + BENEFITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 42 500 - 52 500 Kč

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...