Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Vánoční stromy už jsou na místě, města je však rozsvítí bez lidí

  15:44
Zatímco adventní trhy, koncerty a další akce radnice ruší či omezují kvůli pandemii covidu-19, vánoční výzdobu na náměstích a v ulicích si lidé užijí, jak jsou zvyklí. V některých městech na Vysočině dokonce lokality okrášlené svátečními ozdobami ještě přibudou. Na svém místě už jsou i vánoční stromy.

Slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, jež připadá na první adventní neděli 29. listopadu, si však lidé kvůli protikoronavirovým opatřením budou moci vychutnat hlavně u počítačů.

Žďár nad SázavouŽivý přenos na Facebooku

Mezi města, jež budou rozzáření sváteční výzdoby s proslovem vedení města přenášet v neděli od sedmnácti hodin na svůj facebookový profil, patří Žďár nad Sázavou. Tam letos vyjde zahalení města do vánočního kabátu na více než 200 tisíc korun.

Stejně jako v předešlých letech budou ozdoby svítit na lampách podél stěžejních komunikací, zářícími dekoracemi jsou opět ověnčeny i některé budovy v centru.

„Na každou městskou i místní část pak připadá jeden ozdobený strom, vyjma Klafaru,“ sdělil mluvčí radnice Matěj Papáček.

Žďár patří k městům, která mají na náměstí svůj vlastní, rostlý smrk, takže nemusejí rok co rok řešit instalaci nového. Světýlka se umisťují i na další menší dřeviny.

„Ani letos navíc nebude na náměstí Republiky chybět Strom splněných přání, prostřednictvím kterého mohou lidé splnit vánoční přání a koupit dárek znevýhodněným dětem,“ podotkla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Velké MeziříčíStrom je darem od obyvatele

Ve Velkém Meziříčí strom usadili před radnici 23. listopadu. Téměř třináct metrů vysoký smrk, který do té doby rostl v ulici Příkopy, daroval městu jeden z obyvatel

„Celá vánoční výzdoba, včetně montáže a rozsvícení stromečku, vyjde město na zhruba sto tisíc korun. Změnou oproti loňsku bude bohatší osvětlení náměstí. Ozdobený na něm nově bude každý sloup,“ nastínila mluvčí radnice Michaela Hudková.

Slavnostní rozsvícení stromu letos kvůli pandemii neproběhne. Výzdoba se rozzáří první adventní neděli po setmění bez účasti veřejnosti. Záznam bude zveřejněn na webu radnice i sociálních sítích.

PelhřimovZa světýlka dalo město 300 tisíc

S dostatečným předstihem začali s instalací vánoční výzdoby v ulicích Pelhřimova. Už od 12. října tam postupně přibývaly dekorace na sloupy veřejného osvětlení v centru a v přilehlých a veřejně rušných ulicích. Celkem bylo pro zkrášlení města využito 125 kusů světelných prvků.

Nad ulicemi Školní a Poděbradova jsou nachystány světelné řetězy a do svátečního se oblékla i kašna na Masarykově náměstí. Zkrátka letos nepřišly ani stromy, vánočně ozdobeno jich bylo hned osm v několika lokalitách.

„Jedná se například o kaštan u kruhového objezdu pod Kalvárií, sakury u parkoviště v Solní ulici nebo kaštan na Karlově náměstí,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Unterfrancová s tím, že na novou výzdobu, včetně oprav té stávající, bylo pro letošek v rozpočtu vyhrazeno 300 tisíc. Jedná se o stejnou výši jako loni.

Obyvatelé Pelhřimova se mohou těšit i na několik novinek. Inovace se dočká světelná výzdoba v ulicích Palackého a Růžová a stejně jako každý rok dojde k obměně několika prvků na vánočním stromu na Masarykově náměstí. Ten byl pokácen, převezen a následně nainstalován v úterý 24. listopadu.

Jedná se o smrk pichlavý o výšce kolem třinácti metrů, jejž radnice obdržela od Aleny Brůnové z Vlásenické ulice. Jeho slavnostní rozsvěcení proběhne opět v neděli a bude přenášeno online.

JihlavaDobře poslouží i starší kusy výzdoby

V duchu úsporných opatření se snažili jít v Jihlavě. Za sváteční ozdobení města tam letos vydají podobnou částku jako minulý rok, kolem 400 tisíc. „V rámci úspor jsme se rozhodli nedokupovat žádné ozdoby za ty, které již dosloužily, a využijeme funkční kusy z předchozích let,“ popsal mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Svátečně ověnčeny jsou například sloupy veřejného osvětlení kolem Masarykova náměstí, bílé sváteční převěsy čekají v ulicích Benešova, Matky Boží, Komenského a Palackého.

Vánoční strom doputoval v úterý na jihlavské Masarykovo náměstí z Plander, po zkrácení má kolem 13 metrů. „Ozdoben bude v teple bílé barvě s flash efektem, který způsobuje jiskření a problikávání. Vše je doplněno vánočními kuličkami různých velikostí, které jsou laděné do zlatavé a červené barvy,“ popsal Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.

Havlíčkův BrodI letos připravují dva vánoční stromy

Dva stromy na nadcházející svátky připravili Havlíčkobrodští. Jedenáctimetrový smrk věnovaný soukromou osobou z Petrkova poputuje do holandského partnerského města Brielle.

„Strom na Havlíčkovo náměstí pochází z ulice Strážná v Havlíčkově Brodě, městu ho také darovala soukromá osoba. Jedná se o jedli starou zhruba 40 let, která je 11 metrů vysoká,“ upřesnila mluvčí radnice Alena Doležalová.

Kromě stromu se světýlky rozzáří i nová a Stará radnice, most přes Sázavu u svaté Kateřiny, Dolní a Horní ulice, stromy kolem morového sloupu či ve Svatovojtěšské ulici.

V Třebíči letos musí vynechat Karlovo náměstí

Kvůli opravě třebíčského centra bude letos nejslavnostnějším místem Martinské...

Kvůli opravě třebíčského centra bude letos nejslavnostnějším místem Martinské náměstí místo Karlova.

Centrem vánočně nazdobené Třebíče bývalo Karlovo náměstí. To ale nyní prochází kompletní rekonstrukcí. Štafetu proto pro tento a pravděpodobně i nadcházející rok převzalo sousední Martinské náměstí u kostela svatého Martina.

„Vánoční osvětlení bude tedy zčásti na Karlově náměstí, v Hasskově ulici, která z něj vede ke kostelu svatého Martina, a na celém Martinském náměstí,“ vysvětlila mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Výzdoba nebude chybět ještě u divadla Pasáž, u baziliky svatého Prokopa, na Komenského náměstí či na mostech a nábřežích řeky Jihlavy.

V Třebíči zánovní dekorace a osvětlení pořizovali již loni, pro letošek přikoupili ještě další ozdoby za zhruba půl milionu. Rozsvítí se v ulicích, jež letos přibyly na seznam svátečně laděných. Světelné ozdoby budou lidé nově vídat v delším úseku Bráfovy třídy a Pražské ulice.

„Krom toho připravujeme světelné fotokoutky na Martinském náměstí a ve Znojemské ulici. Přibudou i postavy do dřevěného betlému,“ řekla Martakidisová.

Slavnostní rozsvícení stromu na Martinském náměstí se kvůli protikoronavirovým opatřením konat nebude, o adventní trhy by tam ale lidé přijít neměli. Proběhnou jen v komornější podobě - místo dvaceti stánků jich bude asi čtvrtina, s občerstvením v podobě horkých nápojů a vánočního cukroví. (ned)

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu

Padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan v neděli v Pelhřimově vytvořil nový...

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy...

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Sněhulák je prý moc primitivní, kluci tak vytvořili u úřadu sněhové sochy

Třináctiletým dvojčatům Jonatánovi a Benjamínovi Tkadlečkovým z Jihlavy už nestačilo stavět ze sněhu pouhé sněhuláky....

Vystavení neobvyklého Kosinkova dědictví připomíná nekonečný příběh

Vedení Žďáru nad Sázavou představilo záměr, jak naloží s takzvaným Kosinkovým dědictvím. Jde o značný počet obrazů,...

Vysočině sebraly vakcíny velké kraje a fakultní nemocnice, tvrdí hejtman

Kraj Vysočina má nyní k dispozici dalších 4 680 dávek očkovací vakcíny proti covidu-19, dorazily ve středu. Celkem 5...

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VE VÝROBĚ (34 -40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...