Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Vánoční stromy už jsou na místě, města je však rozsvítí bez lidí

  15:44
Zatímco adventní trhy, koncerty a další akce radnice ruší či omezují kvůli pandemii covidu-19, vánoční výzdobu na náměstích a v ulicích si lidé užijí, jak jsou zvyklí. V některých městech na Vysočině dokonce lokality okrášlené svátečními ozdobami ještě přibudou. Na svém místě už jsou i vánoční stromy.

Slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, jež připadá na první adventní neděli 29. listopadu, si však lidé kvůli protikoronavirovým opatřením budou moci vychutnat hlavně u počítačů.

Žďár nad SázavouŽivý přenos na Facebooku

Mezi města, jež budou rozzáření sváteční výzdoby s proslovem vedení města přenášet v neděli od sedmnácti hodin na svůj facebookový profil, patří Žďár nad Sázavou. Tam letos vyjde zahalení města do vánočního kabátu na více než 200 tisíc korun.

Stejně jako v předešlých letech budou ozdoby svítit na lampách podél stěžejních komunikací, zářícími dekoracemi jsou opět ověnčeny i některé budovy v centru.

„Na každou městskou i místní část pak připadá jeden ozdobený strom, vyjma Klafaru,“ sdělil mluvčí radnice Matěj Papáček.

Žďár patří k městům, která mají na náměstí svůj vlastní, rostlý smrk, takže nemusejí rok co rok řešit instalaci nového. Světýlka se umisťují i na další menší dřeviny.

„Ani letos navíc nebude na náměstí Republiky chybět Strom splněných přání, prostřednictvím kterého mohou lidé splnit vánoční přání a koupit dárek znevýhodněným dětem,“ podotkla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Velké MeziříčíStrom je darem od obyvatele

Ve Velkém Meziříčí strom usadili před radnici 23. listopadu. Téměř třináct metrů vysoký smrk, který do té doby rostl v ulici Příkopy, daroval městu jeden z obyvatel

„Celá vánoční výzdoba, včetně montáže a rozsvícení stromečku, vyjde město na zhruba sto tisíc korun. Změnou oproti loňsku bude bohatší osvětlení náměstí. Ozdobený na něm nově bude každý sloup,“ nastínila mluvčí radnice Michaela Hudková.

Slavnostní rozsvícení stromu letos kvůli pandemii neproběhne. Výzdoba se rozzáří první adventní neděli po setmění bez účasti veřejnosti. Záznam bude zveřejněn na webu radnice i sociálních sítích.

PelhřimovZa světýlka dalo město 300 tisíc

S dostatečným předstihem začali s instalací vánoční výzdoby v ulicích Pelhřimova. Už od 12. října tam postupně přibývaly dekorace na sloupy veřejného osvětlení v centru a v přilehlých a veřejně rušných ulicích. Celkem bylo pro zkrášlení města využito 125 kusů světelných prvků.

Nad ulicemi Školní a Poděbradova jsou nachystány světelné řetězy a do svátečního se oblékla i kašna na Masarykově náměstí. Zkrátka letos nepřišly ani stromy, vánočně ozdobeno jich bylo hned osm v několika lokalitách.

„Jedná se například o kaštan u kruhového objezdu pod Kalvárií, sakury u parkoviště v Solní ulici nebo kaštan na Karlově náměstí,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Unterfrancová s tím, že na novou výzdobu, včetně oprav té stávající, bylo pro letošek v rozpočtu vyhrazeno 300 tisíc. Jedná se o stejnou výši jako loni.

Obyvatelé Pelhřimova se mohou těšit i na několik novinek. Inovace se dočká světelná výzdoba v ulicích Palackého a Růžová a stejně jako každý rok dojde k obměně několika prvků na vánočním stromu na Masarykově náměstí. Ten byl pokácen, převezen a následně nainstalován v úterý 24. listopadu.

Jedná se o smrk pichlavý o výšce kolem třinácti metrů, jejž radnice obdržela od Aleny Brůnové z Vlásenické ulice. Jeho slavnostní rozsvěcení proběhne opět v neděli a bude přenášeno online.

JihlavaDobře poslouží i starší kusy výzdoby

V duchu úsporných opatření se snažili jít v Jihlavě. Za sváteční ozdobení města tam letos vydají podobnou částku jako minulý rok, kolem 400 tisíc. „V rámci úspor jsme se rozhodli nedokupovat žádné ozdoby za ty, které již dosloužily, a využijeme funkční kusy z předchozích let,“ popsal mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Svátečně ověnčeny jsou například sloupy veřejného osvětlení kolem Masarykova náměstí, bílé sváteční převěsy čekají v ulicích Benešova, Matky Boží, Komenského a Palackého.

Vánoční strom doputoval v úterý na jihlavské Masarykovo náměstí z Plander, po zkrácení má kolem 13 metrů. „Ozdoben bude v teple bílé barvě s flash efektem, který způsobuje jiskření a problikávání. Vše je doplněno vánočními kuličkami různých velikostí, které jsou laděné do zlatavé a červené barvy,“ popsal Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.

Havlíčkův BrodI letos připravují dva vánoční stromy

Dva stromy na nadcházející svátky připravili Havlíčkobrodští. Jedenáctimetrový smrk věnovaný soukromou osobou z Petrkova poputuje do holandského partnerského města Brielle.

„Strom na Havlíčkovo náměstí pochází z ulice Strážná v Havlíčkově Brodě, městu ho také darovala soukromá osoba. Jedná se o jedli starou zhruba 40 let, která je 11 metrů vysoká,“ upřesnila mluvčí radnice Alena Doležalová.

Kromě stromu se světýlky rozzáří i nová a Stará radnice, most přes Sázavu u svaté Kateřiny, Dolní a Horní ulice, stromy kolem morového sloupu či ve Svatovojtěšské ulici.

V Třebíči letos musí vynechat Karlovo náměstí

Kvůli opravě třebíčského centra bude letos nejslavnostnějším místem Martinské náměstí místo Karlova.

Centrem vánočně nazdobené Třebíče bývalo Karlovo náměstí. To ale nyní prochází kompletní rekonstrukcí. Štafetu proto pro tento a pravděpodobně i nadcházející rok převzalo sousední Martinské náměstí u kostela svatého Martina.

„Vánoční osvětlení bude tedy zčásti na Karlově náměstí, v Hasskově ulici, která z něj vede ke kostelu svatého Martina, a na celém Martinském náměstí,“ vysvětlila mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Výzdoba nebude chybět ještě u divadla Pasáž, u baziliky svatého Prokopa, na Komenského náměstí či na mostech a nábřežích řeky Jihlavy.

V Třebíči zánovní dekorace a osvětlení pořizovali již loni, pro letošek přikoupili ještě další ozdoby za zhruba půl milionu. Rozsvítí se v ulicích, jež letos přibyly na seznam svátečně laděných. Světelné ozdoby budou lidé nově vídat v delším úseku Bráfovy třídy a Pražské ulice.

„Krom toho připravujeme světelné fotokoutky na Martinském náměstí a ve Znojemské ulici. Přibudou i postavy do dřevěného betlému,“ řekla Martakidisová.

Slavnostní rozsvícení stromu na Martinském náměstí se kvůli protikoronavirovým opatřením konat nebude, o adventní trhy by tam ale lidé přijít neměli. Proběhnou jen v komornější podobě - místo dvaceti stánků jich bude asi čtvrtina, s občerstvením v podobě horkých nápojů a vánočního cukroví. (ned)

  • Nejčtenější

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Noví seriáloví Špunti se během své cesty zastavili i na Vysočině

V pátek večer uvedla Česká televize první díl nového rodinného seriálu Špunti na cestě. Třináctidílná komediální série...

Na místo operátorky v jaderné elektrárně Dukovany se chystá první žena

V operačním středisku Jaderné elektrárny Dukovany zatím velí samí muži. To by se ani ne do dvou let mělo změnit. Do...

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srovnávací fotoknihy jsou velkým hitem, řadu záběrů už však pořídit nelze

Na Vysočině roste obliba srovnávání dávných míst se současností. Knihy, které na historických a současných fotografiích...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Jihlavská zoo pořídila agamy, ještěři straší límcem složeným jako deštník

Počet druhů chovaných v jihlavské zoologické zahradě rozšířila v expozičních prostorách Tropického pavilonu agama...

Ze staré kaple zbyly jen obvodové zdi, Pelhřimov ji chce opravit a oživit

Na okraji Pelhřimova roky chátrá barokní kaple svaté Anny. Kulturní památku loni získalo město bezplatně od církve....

V koalici na jihlavském magistrátu narůstá po rezignaci radního napětí

V koalici na jihlavském magistrátu přibývají necelý rok před volbami spory. Důvodem dalších je rezignace Libora Kuchyni...

Srovnávací fotoknihy jsou velkým hitem, řadu záběrů už však pořídit nelze

Na Vysočině roste obliba srovnávání dávných míst se současností. Knihy, které na historických a současných fotografiích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...