V prvních dnech byla podpora soustředěna hlavně na zajištění základních potřeb - jídla, ošacení, ubytování, léků či lékařské péče pro lidi, které z jejich domovů vyhnala válka. Do regionu přicházely převážně ženy s dětmi.
„V krátkém čase se nám ale podařilo zorganizovat rozsáhlou a komplexní pomoc,“ vzpomíná Jana Kincová Křížková, koordinátorka charitní záchranné sítě. Více než dvě stě uprchlíků mělo díky tomu kde složit hlavu, další stovky prchajících dostaly oblečení a jídlo.
„Nezastupitelnou roli v modrožluté pomoci mají desítky dobrovolníků a stovky ochotných dárců. Díky nim již mohla Oblastní charita Žďár nad Sázavou vypravit na Ukrajinu šestnáct aut s lékařským vybavením a humanitární pomocí,“ přiblížil mluvčí žďárské Charity Jiří Marek.
Pomoc neziskové organizace ale dle jeho slov nekončí ani nyní, po roce od počátku války. Kontaktní místo pro lidi z Ukrajiny je ve Žďáře otevřené dvakrát týdně. Funguje v budově bývalého klubu Batyskaf mezi bazénem a náměstím.
„Rodilá mluvčí společně s českou kolegyní pomáhají uprchlíkům s registrací, prodloužením dočasné ochrany, s hledáním práce, bydlení, lékaře a umístěním dětí do škol,“ popsala Jana Kincová Křížková. Dále je ukrajinským uprchlíkům zajišťována materiální pomoc, poradenství a prostor pro sdílení.
Uprchlická krize si vyžádala rovněž enormní zapojení pracovníků žďárské Charity. „Všechno, co pro lidi z Ukrajiny děláme, přibylo k naší běžné práci. Naštěstí se nám podařilo personálně posílit charitní záchrannou síť, pod niž tato pomoc spadá, a můžeme tak efektivně pomáhat,“ uvedla Kincová Křížková.
Pomoc pro české občany, kteří se ocitají v nouzi, ale podle ní rozhodně snížena nebyla. „Kvůli finanční a energetické krizi je tomu právě naopak,“ dodala koordinátorka.