Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

  9:42
Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské kaťuše na náměstí, výhrůžné jízdy německých tanků nebo popravené Žďáráky. Nejznámější je však fotografie dívky předávající kytičku rudoarmějci před kostelem Nejsvětější Trojice.

Když Jana Stará před 75 lety v Horní ulici ve Městě Žďáře zastavila ruské vojáky a jednomu předala kytičku, vznikla památná fotografie. Snímky jejího otce Viléma Frendla vyšly i knižně. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Řekla bych, že tato populární fotka byla snad každý rok při výročí v místních novinách. Taková scéna se soudruhům hodila. Ale nikdo asi nevěděl, kdo na fotce je, jen nynější historici v muzeu,“ popisuje Jana Stará, rozená Frendlová.

Právě fotografova dcera je onou dívkou, která spontánně natrhala kytičku pro vojáky. „Táta mě zachytil na více snímcích, byla jsem hrozně všetečná,“ vypráví se smíchem.

Když viděla v Horní ulici, kde Frendlovi bydleli, pochodovat rudoarmějce, rychle zaběhla zpátky do dvora. „Na naší rozšlapané zahradě, kde rajtovali i vojáci s koňmi, jsem posbírala zbylé narcisky a utrhla šeřík. Byla to taková užoulaná, škaredá kytička,“ vybavuje si.

Jednoho z vojáků vyrušila a zastavila. „Měl výložky, takže to byla nějaká vyšší šarže,“ dodává.

Ze špinavých a vyřízených Němců měla škaredé sny

Německou okupaci a válku vnímala dětskýma očima, tehdy v květnu se blížily její šesté narozeniny. „Cítila jsem veliké napětí a strach dospělých. Chtěli nás ušetřit a nevysvětlovali nám všechno dopodrobna, ale obavy jsme cítili,“ vzpomíná na válečné roky s tím, že pro tehdejší Žďár byl nejhorší právě konec války.

Ale ještě pár týdnů předtím Němci, kteří ve Žďáře měli opravnu bojové techniky, jízdami v ulicích tanky testovali a zároveň demonstrovali svoji sílu. „Vybavuji si, jak se s tankem otáčeli na křižovatce u hostince Convent. Běžela jsem za tatínkem, že nám chtějí Convent odstřelit,“ líčí, jak ji to bralo u srdce.

Dům Frendlových stával jen kousek odtud, na úrovni dnešního obchodního centra Convent. „Zahradu jsme měli až k Hornímu rybníku, který tehdy sahal až za dnešní silnici na Nové Město,“ porovnává, jak se změnil Žďár. Z někdejší Horní ulice zůstal jen kostelík, jinak celá ustoupila potřebám rychle rostoucího průmyslového města. Dnes tudy proudí tisíce aut denně.

V Horní ulici, kde byla mezi kostelíkem a hostincem křižovatka silnic na Brno a Nové Město, se pořád něco dělo. Jana Stará si také pamatuje, jak tudy pochodovali odzbrojení Němci. „Když jsme je viděli, báli jsme se jich. Byli úplně špinaví a vyřízení. Noc co noc jsem pak měla děsy a škaredé sny,“ líčí.

Otce s fotoaparátem na půdě naštěstí nenašli

Horní ulice (ale třeba i sousední Nerudova) válkou hodně utrpěla. Mnoho domů vyhořelo nebo bylo poškozeno střelbou. „Několik dní jsme žili ve sklepě. Byl přizpůsobený k bydlení, dalo se tam i vařit. Když začalo v sousedství hořet hospodářství Svobodových, všichni za tmy hasili, utvořili řetěz s kýbly. My děti jsme tam nesměly, hlídal nás hluchoněmý strýček Emín,“ vzpomíná Jana Stará.

Některé výjevy jí pořád živě vyskakují před očima, možná i díky snímkům jejího otce, které vyšly i knižně. To, že se s fotoaparátem vydával do ulic, jej málem stálo život.

„Prchající Němci zahlédli, jak se zablýskl jeho objektiv na půdě Čechova domu. Naštěstí jej pak ukrytého za trámem neobjevili. Nakoukli tam a mazali pryč. Kdyby sami neměli strach, asi by prohledali půdu víc...,“ líčí vzrušeně.

Její otec, vyhlášený fotograf, který loni obdržel in memoriam Cenu města, musel po válce kmitat. „Jezdil hodně fotit ruské vojáky do Malého lesa, tam někde asi museli tábořit. Mysleli si, že jim hned dá snímky. Fotoaparát byl pro ně hotový zázrak, vůbec nevěděli, jak funguje,“ podivuje se.

Sovětští vojáci stáli na focení dlouhou frontu

Rudoarmějci také stávali frontu před ateliérem, vinula se ze schodiště v patře až ven ze dvora. „Jeden voják se dokonce dožadoval, aby mu okamžitě dal podobenku. Proto táta, aby mohl v klidu pracovat, nechal před ateliér postavit hlídku, aby už nikoho nepouštěla dál, jinak by se fotek nedočkali. A mě pak hlídka odmítla pustit domů, když jsem šla ze školy,“ vybavuje si. Část rudoarmějců totiž zůstala ve městě až do září.

Ne vždy jsou rodinné vzpomínky pozitivní, dodnes koluje u Frendlových historka o opilém veliteli, kterému všichni podřízení říkali Geroj.

Z osvoboditelů se po 23 letech stali okupanti. V té době Vilém Frendl podruhé přišel o svůj ateliér, který mu komunisté zabavili už po roce 1948 a musel znovu pracovat pod hlavičkou komunálních služeb.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

V Brodě udržují stovku starých ručních pump, většina je stále funkční

Je to tak běžná věc, že to nikomu možná ani nepřijde. Přesto jde v dnešní době o zajímavé technické dědictví našich...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Dron odhalil u Vysočina Areny další stovky kůrovcem napadených stromů

Odborníci při druhém leteckém snímkování lesů kolem Vysočina Areny odhalili další stovky stromů napadených kůrovcem....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - 1 SMĚNA (25-27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...