Veterán Gablech se ve sto letech stal generálem, sloužil v Polsku i RAF

  18:53aktualizováno  18:53
Proti nacistům bojoval Imrich Gablech v řadách polských pilotů, později se v britské RAF stal letovým kontrolorem. Dva roky prožil za války v sovětském gulagu. Ve svých sto letech byl tento válečný veterán povýšen do hodnosti generála. Dekret převal v pondělí v havlíčkobrodské nemocnici.

Imrich Gablech se stal nejstarším českým nově jmenovaných generálem. Dekret o povýšení převzal v havlíčkobrodské nemocnici, kde je dlouhodobě hospitalizován. Předal mu ho náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Mnohokrát panu prezidentovi děkuji. Ale toto povýšení mělo přijít o deset let dřív.“ Tak, stále s humorem sobě vlastním, okomentoval Imrich Gablech své povýšení.

Do hodnosti brigádního generála ho prezident Miloš Zeman povýšil už minulý týden ve středu na Den veteránů. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu ale na Hrad nemohl přijet. Dekret mu tak zástupci hradní kanceláře a ministerstva obrany předali až v pondělí v havlíčkobrodské nemocnici.

Fotogalerie

Imrich Gablech se stal nejstarším českým válečným veteránem povýšeným do generálské hodnosti. „Imrich Gablech je výjimka a pravděpodobně výjimkou navždy zůstane. Už nemáme takto letitého veterána, který by do generálské hodnosti mohl být povýšen,“ uvedl ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Že prezident Gablecha povýšil jen týden po jeho stých narozeninách, označil za náhodu. Proč k tomu ale nedošlo dřív, vysvětlit nedokázal.

„Asi si instituce, které se k věci vyjadřovaly, v minulosti dostatečně neuvědomily Imrichův význam, nebo daly přednost v tu danou chvíli z jejich pohledu vhodnějšímu uchazeči. Osudy Imricha Gablecha jsou jedinečné. Je to člověk, který za republiku bojoval od roku 1939 až do roku 1945. Zůstal za všech okolností morální osobou, která si nikdy nezadala s minulým režimem,“ vyzdvihl jeho osobnost Stehlík.

Po pár minutách zavelel generál k ústupu na pokoj

Pondělní předání hodnosti bylo však velice krátké, celé shromáždění v jedné ze zasedacích místností nemocnice trvalo jen pár minut. Veteránovi nebylo moc dobře a brzy zavelel k ústupu na pokoj. „Když pan generál zavelí, musíme ho poslechnout,“ pravila s úsměvem mluvčí nemocnice Petra Černo.

Gablechovo zdraví je úměrné jeho věku. Oslavit sté narozeniny 4. listopadu zvládl se ctí, vydržel přijímat gratulace skoro hodinu (o oslavě čtěte zde). Během dalších dní se na něm ale projevila únava z přijímání dalších a dalších gratulantů a návštěv, které se nemohly dostavit v den oslav.

Válečný veterán je na oddělení dlouhodobě nemocných havlíčkobrodské nemocnice už přes rok. Přestaly mu sloužit nohy, nemůže chodit. Téměř ztratil sluch a v jednom oku se mu rozpadla sítnice. Přesto je duchem stále mladík a rád vypráví o svém životě.

Na přistání navedl stovku bombardérů za jedinou hodinu

Narodil ve slovenské vesnici Hrachoviště nedaleko Nového Mesta nad Váhom. V devatenácti letech se přihlásil do výcviku v rámci akce 1000 pilotů republice. Po vzniku Slovenského štátu uletěl s letadlem do Polska a létal v řadách polských pilotů.

Protože ale ze Slovenska dezertoval, byl na podzim 1939 zatčen a obviněn ze špionáže. Téměř dva roky strávil v sovětském gulagu na Sibiři. Po napadnutí Sovětského svazu Německem byl propuštěn. Lodí se dostal do Skotska a do Anglie. Chtěl opět létat. Zkusil to jednou, ale při přistání upadl do bezvědomí. Podlomené zdraví ho z kokpitu vyřadilo.

Na letištích ale zůstal, postupně se vypracoval na šéfa letové kontroly. Jeho husarským kouskem bylo bezchybné navedení na přistání stovky bombardérů vracejících se z boje během pouhé hodiny.

Komunisté ho z místa velitele letiště poslali do pilníkárny

Po válce se vrátil do Československa. Jako člen RAF ale byl převelen z Ruzyně na letiště do Havlíčkova Brodu, kde se nakrátko stal jeho velitelem. Po komunistickém převratu však musel z armády odejít. Práci sehnal v pilníkárně, později pracoval až do důchodu v továrně na výrobu obvazového materiálu.

Imrich Gablech je držitelem řady vyznamenání a ocenění včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy Polské republiky. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku.

Do hodnosti generála jmenuje navržené osobnosti prezident republiky. „Děje se tak dvakrát za rok, v květnu a v listopadu. V květnu byli povýšení tři generálové, kteří byli přímo na Hradě, teď na podzim se této pocty dostalo pouze Imrichu Gablechovi,“ přiblížil náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

Kveteme, nekosit! Žďár nakonec nechá zarůstat trávou až třicet míst

Na místech, která žďárská radnice nechá cíleně zarůst trávou už se objevily...

Pozor! Kvetu! Nekosit! Výrazné růžové tabulky s tímto zněním už jsou na místech, která nechá žďárská radnice zarůst...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz