V Třebíči padají trestní oznámení. Týkají se výběru nového dopravce

  11:34aktualizováno  11:34
V Třebíči se rozhořel spor kvůli tendru na městskou autobusovou dopravu. Odpůrci napadají výsledky soutěže, do níž se zapojil pouze jeden dopravce. Většina radních, kteří už smlouvu posvětili, přitom kandiduje v krajských volbách. A brání se: Je to jasný předvolební boj.

Třebíč bude mít od Nového roku změny v hromadné dopravě. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Ten dopis v pondělí 3. října našli ve svých e-mailových schránkách všichni třebíčští zastupitelé. Spolek transparentní dopravy z Liberce v něm popisuje své výhrady k výběrovému řízení na nového provozovatele městských autobusů v Třebíči. V září v něm zvítězila jediná společnost, která se přihlásila, dosavadní provozovatel ICOM transport.

Další dvě firmy poslaly na radnici jen dotazy a po odpovědích na ně o několikasetmilionovou zakázku ztratily zájem.

Je to nečistý předvolební atak, brání se radnice

Spolku transparentní dopravy vadí výsledná cena. Podle něj je přemrštěná. Kritizuje i podmínky soutěže. Tvrdí, že byly v detailech ušité na míru jednomu subjektu.

Spolek se také domnívá, že byl porušen zákon. A tak ve čtvrtek podá zřejmě přímo na Vrchním státním zastupitelství v Praze podnět k prošetření této největší třebíčské městské zakázky posledních let.

Vedení města ústy své mluvčí Martakidisové vzkázalo, že jde o nečistý předvolební atak, dobře načasovaný.

Zmíněný spolek tento týden v úterý poslal podnět na prověření téhož tendru ještě na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

A trestní oznámení od jiného subjektu bylo doručeno ve středu na policii v Třebíči. „Třebíčští kriminalisté přijali oznámení, které se týká veřejné zakázky na provoz dopravy ve městě. Budou se jím zabývat,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Kdo toto trestní oznámení podal, není jasné. A Čírtková to ani nekomentovala.

Může to souviset právě se zmíněným dopisem, který obdrželi třebíčští zastupitelé. Nebo s výsledky soutěže, možná na ně zareagoval některý z konkurenčních dopravců.

Žádný přítomný člen rady nebyl proti

Schůze městské rady, která rozhodla zakázku zadat vítězi, dceřiné firmě koncernu ICOM transport, společnosti TRADO MAD, se uskutečnila 20. září. Ze sedmi radních chyběl pouze Vladimír Malý (ČSSD).

Zbylí členové rady hlasovali jednomyslně pro uzavření smlouvy s vítězem.

„Byl jsem služebně v Boleslavi,“ řekl ve středu Malý. On, stejně jako zbytek radních vyjma Pavla Heřmana, kandiduje v nadcházejících krajských volbách.

Zakázku v oblasti dopravy, kterou má ve městě na starosti místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), Vladimír Malý opatrně brání: „Argumenty spolku jsou značně zkreslené. Všechny politické strany měly zástupce v pracovní skupině na výběr dopravce a jejich připomínky byly zapracovány do výběrového řízení.“

Jeho stranický kolega, neuvolněný sociálnědemokratický zastupitel Petr Vašíček jisté pochybnosti vyjádřil. „Připomínky a podněty spolku stojí za zamyšlení. Věřím, že vedení města seznámí zastupitele a veřejnost s celým postupem výběrového řízení a vysvětlí, co ho přimělo uzavřít smlouvu s jediným uchazečem,“ řekl.

Časový pres, město musí službu zajistit

Vašíčka zaráží, že se o velkou zakázku zajímaly tři firmy, přihlásila se o ni nakonec jen jediná.

Třebíčská radnice vydala podrobné prohlášení, ve kterém brání rozhodnutí výběrové komise i radních. Navíc upozorňuje, že město tlačil čas. Dosavadnímu dopravci končí smlouva letos a město tuto službu zajistit musí.

Předpokládaná suma celé zakázky, která byla uvedena v zadávacích podmínkách, činila 280 milionů korun bez daně za osm let služby. Při prezentování výsledků místostarosta Pacal uvedl, že cena vzroste ve výsledku jen mírně. Roční náklady na provoz MAD pro Třebíč se navýší přibližně o tři miliony korun, do čehož se promítnou například vyšší platy řidičů nebo požadavky na lepší servis cestujícím, jako jsou třeba moderní informační tabule.

„Celková výše ročních nákladů v nabídce pro 910 tisíc ujetých kilometrů je 58,54 milionu korun. Po odečtení výkonů pro třetí subjekty (obce, firmy), uvažované redukci nevytížených spojů (na zhruba 881 tisíc kilometrů) a odečtu předpokládaných tržeb by náklady na MAD v roce 2017 neměly překročit 41,5 milionu,“ spočítal Pacal.

To ale Spolek transparentní dopravy zpochybňuje. „Vždyť celková cena zakázky je součtem všech položek, včetně těch, co dají lidé. A dohromady je to prostě cena, která je dle našich propočtů kolem 64 korun za kilometr. Na Česko to je suma neobvyklá, dalo by se říct jedna z nejvyšších,“ říká členka spolku Eva Hovorková.

„Podle našeho názoru je odůvodnění ceny hraní si s kilometry. A slova o tom, že každý zaplatí něco, jsou jen zástěrkou, protože tomu úplně každý nerozumí. Zde se asi radní spoléhají, že když je to složité, nebude to nikdo řešit. Podle spolku je rozdíl mezi předpokládanou hodnotou zakázky 280 milionů a vysoutěženou částkou skoro 470 milionů prostě obrovský a nepřiměřený,“ dodala Hovorková.

Radnice ale takové počty razantně vyvrací. Říká, že je to pokus o senzaci, která se nekoná. Mluvčí Martakidisová tento spolek zpochybňuje. Domnívá se, že je propojený s hnutím Změna pro Vysočinu, v němž v krajských volbách kandiduje nejhlasitější kritik vedení města Jaromír Barák. „Je to nečisté,“ říká Martakidisová.

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Nadšenci plánují opravu synagogy v Pacově, do důchodu mají co dělat

Členky spolku Tikkun před pacovskou synagogou. Zleva stojí Marie a Daniela...

Aktivisté sehnali peníze, za které koupili zchátralou bývalou synagogu v Pacově na Pelhřimovsku. Tu teď opraví, uvnitř...

Policie má i druhého útočníka, který zbil bývalého hokejistu Melenovského

Bývalý hokejista, dvojnásobný extraligový šampion, a nyní trenér druholigového...

Policie dopadla i druhého z dvojice útočníků, kteří loni v létě napadli na jihlavském Masarykově náměstí bývalého...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Najdete na iDNES.cz