Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

V roce 1938 uhodil blesk do muničního skladu. Mysleli, že začala válka

  14:20aktualizováno  14:20
Byl to den plný strachu pro celé město. V červnu roku 1938 přišla bouřka a blesk uhodil do jemnického muničního skladu. Sled výbuchů nebral konce.

Toto je místo, odkud létaly střely z vybuchlého muničního skladu. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Stačila jedna bouřka. Rozpoutala peklo, o kterém si dodnes Jemničtí vyprávějí. Psal se druhý červen 1938 a do mnichovské dohody zbývaly skoro čtyři měsíce. 

Byl to čtvrtek a bylo docela teplé počasí. Atmosféra nebyla prosycená jen končícím jarem, ale taky neblahými zprávami, které plnily noviny, rozhlasové vysílání a filmové týdeníky. Lidé tušili, že může přijít válka a připravovali se na to.

V prostoru Vratěnína, Písečné a Slavonic bylo vybudováno v letech 1936 a 1937 příhraniční opevnění. Na jaře 1938 se uskutečnil rakouský anšlus. Někteří horliví Němci začali vyvolávat konflikty s Čechy. V Jemnici s třemi a půl tisíci obyvateli - městečku na dohled od rakouských hranic - byl už víc než rok přítomen prapor pěchoty 24. vojenského pluku ze Znojma. Celkem 235 mužů.

 „Byli ubytováni, kde se dalo. Na zámku, v hostinci U Zásmětů v Podolí a taky v Pánkově továrně na hospodářské stroje, což byl a dodnes je na první pohled takový velký statek na konci města, když jedete na Slavonice. Ve dvoře udělali budovu možná pět krát deset metrů. Zda byla zděná celá, nebo jen částečně, to už dnes nevíme. A napěchovali ji municí,“ popsal člen zdejšího muzejního spolku Vladimír Hrbek.

Sklenářství plné zakázek

Osudného 2. června 1938 přišla bouřka a blesk uhodil krom jiného do jemnického muničního skladu. 

„Zapálil uskladněný materiál. Ten začal vybuchovat. Střely a úlomky létaly podle vyprávění řady pamětníků až na náměstí, což je několik set metrů daleko. Naše babička našla jednu nevybuchlou zavrtanou na půdě v moučnici. V takové dřevěné bedně na mouku,“ pokračoval ve vyprávění Hrbek.

Ohlušující rány doprovázela obrovská mela. Lidé vybíhali z domovů a vzápětí se utíkali někam dobře ukrýt. V prvních momentech si byli jistí, že válka právě začala. Vybuchující vojenský materiál ničil střechy v širokém okolí. Tlaková vlna rozbila tolik oken, že místní sklenář měl potom množství zakázek, jaké dosud nezažil.

Fotogalerie

„Od rodičů vím, že nám to pěkně rozbilo střechu,“ vzpomíná osmdesátiletá Alena Malířská, která dodnes bydlí nedaleko epicentra výbuchu. 

„Podle toho, co vím, to zabilo krávu a zranilo nebo možná dokonce zabilo nějakého praporčíka nahoře na cestě. Jinak se jako zázrakem nikomu nic nestalo,“ říká Vladimír Tymkiv. 

Není zdejší rodák, ale o výbuchu už hodně slyšel. I proto, že bydlí v jednom z bytů v domě, kterému se před válkou říkalo Pánkova továrna. A dlouhé roky měl zahradu přesně v místech, kde stával osudný muniční sklad. Nyní je tam sušárna dřeva.

„Když následky výbuchu zlikvidovali, tak místo jen zavezli. Když jsem pak chtěl na zahradě něco sázet, nesměl jsem kopat moc hluboko. Jinak jsem vynášel kbelíky roztrhané munice. Možná tam bylo i něco nevybuchlého,“ říká Tymkiv.

Vladimír Hrbek z muzejního spolku si ještě vybavil informaci, že voják, který měl toho dne službu u muničního skladu, se z toho psychicky zhroutil a byl propuštěn ze služby.

Hrbek má doma zajímavé artefakty z té doby: dvě velké nábojnice, které dokládají, jaká munice tehdy létala vzduchem a byla rozesetá po celé Jemnici. Na jedné je vyražený rok 1924, na druhé 1934.

„Dala mi to místní paní Bačáková. Měli to na půdě. Jednou jsem tam přišel, koukám na to a ona mi říká: Když se ti líbí, vem si je. Manžel nábojnice dostal od známého, který si je po výbuchu schoval,“ vzpomíná Hrbek.

Událost se stala taky jednou z těch historicky důležitých pro místní dobrovolné hasiče.

Pomáhali armádě s likvidací následků výbuchu a následného požáru. „Požár byl úspěšně zdolán a město zachráněno. Členové sboru, kteří se hašení účastnili, byli vyznamenáni čestným křížem za obětavost a odvahu Moravskoslezskou zemskou jednotou hasičskou,“ připomínají hasiči záchrannou akci, na kterou jsou dodnes právem hrdí.

Muniční sklady Jemnice a Rapotice

V Jemnici byla vojenská posádka i po válce. Konec její existence je datován do roku 1993. Mívala svůj muniční sklad, ale jinde než před válkou. V hlubokých lesích za městem. Sklad, tehdy už dávno bez munice, zato plný nákladních tatrovek, vyhořel na konci roku 2008. 

Zapracoval zřejmě žhář, kterého se ale nepodařilo objevit. Byl to největší požár na Vysočině té doby, škoda na zničených autech se vyšplhala na 26 milionů korun.

Jiný typ skladu, než jaký nedávno vybuchl na Zlínsku, býval tam, kde je dnes rapotická věznice. 

„Bývali jsme protiletadlovou základnou české armády, která bránila Brno. Že by tu byly jaderné hlavice nebo něco podobného, to jsou jen povídačky. Tady byly uskladněné ruské rakety s výškovým dosahem 40 kilometrů a doletem 256 kilometrů,“ zmínil mluvčí věznice Jan Doležal. Vojáci vše stěhovali v letech 2000 až 2004. 

„V roce 2005 předávali celý areál úplně čistý bez jakéhokoli takového materiálu. Potom se zde začalo budovat vězení,“ doplnil Doležal.

  • Nejčtenější

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...