Vedle ráje Nizozemců stojí ruiny. Známý pionýrský tábor se rozpadá

  14:05aktualizováno  14:05
Velké pionýrské tábory na Březové a v Opatově poznaly před rokem 1989 tisíce „Husákových“ dětí nejen z Třebíčska. Zatímco na Březovou jezdí dodnes mnoho školáků i dospělých z celé republiky, z opatovského tábora jsou rozkradené ruiny.

Procházka opatovskými „domy duchů“ nabízí smutné pohledy. Tady děti kdysi trávily léto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je to krásné místo na samotě u lesa blízko rybníka Vidlák. Jen o malý kousek dál úspěšně provozují Nizozemci kemp. A to hlavně pro své krajany, kteří tam jezdí s karavany na dovolenou už více než deset let.

Na dohled od této „nizozemské“ idyly se rozpadá někdejší místní chlouba - dětský tábor Rozlet v Opatově s velkoryse vybudovaným zázemím. Patřil mezi největší na Vysočině. Fungoval od šedesátých let až do sametové revoluce. Za minulého režimu patřil odborářům z třebíčské továrny Bopo Borovina.

Fotogalerie

V devadesátých letech vedení Opatova zjišťovalo, jestli by tábor mohlo získat bezúplatným převodem. Nešlo to, protože budovy nepatřily státu.

A tak se v táboře střídali různí nájemci a jeho stav prudce upadal. Jeden z nájemců tam dokonce postavil pilu a začal řezat dřevo. Pak zůstaly budovy prázdné a zloději ukradli měděné střechy, takže hlavní objekt je dnes zcela promočený.

„Přitom kdysi tam pobývalo i 200 dětí najednou, vozily je tam autobusy,“ vzpomíná František Šenekl, opatovský zastupitel. Kromě hlavní budovy je vybydlená i bývalá jídelna s kuchyní a samostatně stojící dům s garáží, kde bydlel správce.

Lidé z vedení městyse už kdysi nezávazně mluvili s nizozemským provozovatelem blízkého kempu, jestli by si nechtěl přibrat i chátrající tábor po domluvě s jeho majiteli. Neměl zájem.

Starostka vyzve majitele, aby se začali starat

Poničené zázemí tábora dnes napůl vlastní Jana Kedroňová z Třebíče a Jan Hladík z Prahy. MF DNES se s nimi nepodařilo spojit. „Nikdo se o to nezajímá, přitom je to na krásném místě v přírodě. Neviděla jsem ani žádnou snahu to třeba prodat. Už jsem upozorňovala i policii, našly se tam injekční stříkačky. Domlouvali jsme se s kolegou místostarostou, že vyzveme majitele doporučeným dopisem, aby se o to nějak postarali,“ uvedla starostka Opatova Lenka Štočková.

Třeba dům správce byl ještě poměrně nedávno ve slušném stavu, nyní už je taky vybydlený. Navíc se tam tvoří černá skládka. „Je to škoda, kdysi se do toho tábora jistě investovalo hodně peněz,“ konstatovala starostka.

Podle ní je nemyslitelné, že by dnes areál chtěl získat městys Opatov. Jeho rozpočet není velký a potřebuje investovat do důležitějších oblastí v obci, které přímo využívají obyvatelé.

Rozpadající se tábor, jehož další ochraně by mohly pomoci fotopasti, je až dál za Opatovem mimo zastavěnou část městyse. Vede k němu ale silnice, která je stále v poměrně slušném stavu.

Pod hlavními budovami tábora kdysi byly rozmístěné chatky na okraji lesa, které už zmizely. Před nimi stály stožáry s vlajkami, u nichž děti mívaly slavnostní nástupy. Mimo letní sezonu sloužil tábor Rozlet třeba jako školicí středisko.

Bývaly to stejné tábory. Dnes je Březová úplně jiný svět

Podobně to vypadalo před rokem 1989 na třináct kilometrů vzdáleném táboře Březová u Rokytnice nad Rokytnou.

Dnes jde o velké rekreační středisko s celostátní klientelou. Začalo se měnit v roce 2004. Přitom tehdy vypadalo podobně jako dnes tábor v Opatově. Podle současných provozovatelů z firmy Outdoor Aliance byla tehdy Březová ve velmi špatném stavu.

Jedinou atrakcí tam byly dvě fotbalové branky na malé louce před budovou. Nefungovalo skoro nic. Netekla tam ani voda, protože předchozí obyvatelé Březové v zimě netopili a vodu nechávali napuštěnou v potrubí. Důsledkem bylo mrazem roztržené čerpadlo i kovové trubky. Za hlavní budovou také hyzdila prostředí velká skládka komunálního odpadu.

Dnes Březová nabízí mimo jiné adrenalinový park ve formě lanového centra a lezecké stěny. Děti tam plují na raftech. Příští léto nabídnou desítky různých prázdninových táborů. Třeba s koňmi na indiánské téma. Nebo pobyty zaměřené na tanec, čáry a kouzla nebo ve stylu středověku.

Březová pořádá i školy v přírodě, sportovní kurzy či různé akce pro firmy i rodiny.

Autor:

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Náměšťské Nagano. Malé město vítalo hokejové mistry světa z rybníka

Hráči vítězného celku neskrývali nadšení. „Pro nás je to náměšťské Nagano,...

Jako hrdinové se z Kanady vrátili hokejisté týmu Captains Náměšť nad Oslavou. O víkendu na jezeře Roulston v městečku...

Žďár stojí o Národní sportovní agenturu, zájemců o nový úřad je ale víc

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Národní sportovní agentura (NSA), jejíž vznik připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, by mohla sídlit ve...

Zachránce stovek děti Antonín Kalina má v rodné Třebíči Strom života

Naděžda Šinoglová přivezla do Třebíče fotku svého strýce Antonína Kaliny.

Třebíč otevře novou expozici místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi, který zachránil tisícovku dětí v koncentračním táboře...

Najdete na iDNES.cz