Náměstí v kamenici nad Lipou by mělo projít rekonstrukcí, místní ale nechtějí jeho ráz nijak moc měnit. Ilustrační foto

Náměstí v kamenici nad Lipou by mělo projít rekonstrukcí, místní ale nechtějí jeho ráz nijak moc měnit. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

V Kamenici řeší podobu náměstí, lidé nechtějí přijít o zeleň

  • 0
Revitalizace náměstí Čsl. armády v Kamenici nad Lipou, k níž se měli během května a června letošního roku vyjádřit občané města, se dostává do další fáze. Ačkoli z představených návrhů nevybrali občané ani jeden, projekt pohřben rozhodně není.

"My jsme ani nepočítali s tím, že se některý z návrhů tento rok schválí. Začala ale kolem nich diskuse, která stále trvá a emoce lidí se postupně zklidňují," vysvětlil starosta města Ivan Pfaur.

Podle něj jsou obyvatelé hlavně patrioti a nechtějí původní ráz náměstí nikterak výrazněji měnit.

"Snahou každého města je zkrášlit jeho střed. V loňském roce byla na náměstí Čsl. armády realizována oprava vodovodu, kanalizace a byla dokončena plynofikace náměstí. Zároveň ale máme neúhledné, záplatované chodníky, které bychom chtěli opravit. Jenže to bez projektu nelze," upřesnil starosta.

Vyberou se nejlepší návrhy, které budou mít podporu lidí

Záměrem obce tak podle Pfaura není výrazná změna jeho vzhledu, ale spíše vylepšení. "Rozhodně nechceme, aby z centra města zmizela zeleň. Usilujeme pouze o její úpravu. Tedy například nahradit přerostlou zeleň jinou. Zeleň z náměstí určitě nezmizí," ujistil Pfaur.

Při realizaci by se město chtělo vejít do padesáti milionů korun. Celá záležitost je však během na dlouhou trať. "Chceme vytáhnout jednotlivé ucelené části projektu tak, abychom vždy jeden dokončili a celá realizace tak probíhala postupně," uzavřel starosta.

Město chce společně s projektanty "vytáhnout" z jejich návrhů to nejlepší a společně s přihlédnutím k připomínkám udělat takový projekt, který by získal co největší podporu občanů. To ale rozhodně nebude v letošním roce.