V Jihlavě se otevře nové Strašidelné bludiště.

V Jihlavě se otevře nové Strašidelné bludiště. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Lidé začnou bloudit, cestou můžou narazit i na Fantomase

  • 3
Rodina „Stromáků“, Shrek, ale například také 3D koberec. To vše a ještě mnohem víc bude k vidění ve zbrusu novém jihlavském Strašidelném bludišti. Poprvé ho provozovatelé zpřístupní zájemcům v krajském městě Vysočiny už o nadcházejícím víkendu.

Shrek, Fantomas, Spiderman, mumie a čarodějové čekají na své obdivovatele v chystaném Strašidelném bludišti v jednom z domů na Masarykově náměstí v Jihlavě. Ráj roztodivných pohádkových postav, nebo naopak děs budících příšer, vyrůstá v obchodní pasáži, která funguje naproti poště. Podle Aleše Dvořáka, majitele společnosti Cezastra, by se měla tato atrakce otevřít už tuto neděli v 9 hodin ráno.

„Záleží, jak vše bude vypadat a jak to půjde rychle. Chceme otevřít co nejdříve, když děti budou mít jarní prázdniny,“ říká Dvořák. Bludiště se rozkládá na přibližně 200 metrech čtverečních. Ukážou se tam také hrdinové z oblíbených dětských filmů či dinosauři. „Před budovu ještě chceme umístit nějakého bubáka, aby nás lidé snadno našli,“ vysvětluje s úsměvem Josef Dvořák, který projekt spolu se synem Alešem, jeho a svou manželkou dává do kupy.

„Budete se trochu bát, hodně se smát, bavit se a poznávat. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát. Můžete si udělat snímek se Shrekem, Spidermanem, Fantomasem nebo na unikátní 3D malbě s dinosaury,“ zvou k návštěvě oba hlavní iniciátoři projektu. Atmosféru ve strašidelném domě dokreslí zvukové, pohybové a světelné efekty.

Posadit se nad propast s dinosaury? Žádný problém

Raritou bude 3D koberec, který má zhruba třicet metrů čtverečních. Dá se tam posadit a v určitém úhlu to vypadá, že sedíte nad propastí a ohrožují vás dinosauři. „Časem k němu možná zakoupíme i kameru, která prostor snímá. Děti se vidí na obrazovce i s efektem,“ zmínil Aleš Dvořák, který s manželkou Andreou v těchto dnech pracuje na finální podobě bludiště.

Kde ještě na Vysočině najdete strašidla?

  • Strašidelný zámek DraXmoor v Dolní Rožínce: Na návštěvníky čeká strašidelná expozice, tajemné sklepení i pohádkové tržiště.
  • Pelhřimovské peklo: Čerti se nacházejí v podzemí domu číslo 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Ve městě mají také Muzeum strašidel.
  • Strašidelné podzemí: To je k vidění ve sklepení Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.

Koberec byl nejdražší položkou v rozpočtu, vyšel na 100 tisíc korun. Celkem stálo vybavení bludiště přes 600 tisíc korun. V expozici se zájemci mohou kromě zábavy i něco přiučit. U většiny postav najdou příchozí nápisy v češtině a angličtině. „V obou jazycích se návštěvníci dozví zajímavé věci o Bílé paní, mumii, čarodějích a dalších bytostech,“ upřesnil Josef Dvořák. Expozice je podle něj vhodná takřka pro každého.

„I když je určená převážně pro malé děti, máme zkušenost, že bludiště baví i ty starší, dospělé nebo důchodce,“ říká Josef Dvořák. Většina figur je zakoupených, některé Dvořákovi vytvořili sami. „Několik exponátů pochází ze soutěže Vyrob si svého strašáka, kterou jsme pořádali. Máme tu i velice vzácné postavy a originální kostýmy dělané na zakázku. Netradiční jsou třeba takzvaní Stromáci,“ pravil Josef Dvořák.

Stromáci, to jsou strašidla vyrobená ze stromu – v Jihlavě mají mámu, tátu i dvě děti. Vedle nich se pak naskytne pohled na strašidelnou chaloupku. „Z té možná uděláme časem perníkovou,“ podotýká s úsměvem Aleš Dvořák.

U Shreka byla potíž s břichem

Mají tu také tuto zajímavost: „Jedna z postav – Bílá paní – byla původně mužská figura. Zbyla nám, a tak jsme přemýšleli, co s ní? Nakonec z toho vzešla tato mytická bytost.“ Nejhůře se prý tvořil Shrek. „Nejtěžší na něm bylo udělat velké břicho tak, aby drželo tvar. Museli jsme ho různě vycpávat, ale zvládli jsme to,“ dodal Aleš Dvořák.

Postavy v jihlavském bludišti vypadají sice bytelně, ale jsou poměrně lehké. „Unese je i žena. Ale právě proto, že nejsou těžké, se nám v dřívější expozici v Praze asi dvakrát stalo, že když se návštěvníci fotili u Bílé paní, tak nám spadla. I když jsme u ní měli napsáno ‚Nedotýkat se‘,“ podotýká Andrea Dvořáková.

Kromě filmových a pohádkových postav se mezi exponáty vyjímá třeba zombie vylézající z rakve. Nebo pavouci, myši a netopýři. Kromě běžného provozu pořadatelé plánují noční prohlídky pro dospělé se živými strašidly nebo karneval s divadlem a další. Vstupné by mělo stát 60 korun na osobu, zvýhodněné při více lidech vychází na padesátikorunu.

Netradiční expozice fungovala od letošního srpna po několik měsíců v Praze. „Tam to bylo na 600 metrech na Sofijském náměstí. Likvidovaly nás však ceny nájmu, služeb a podobně. Říkali jsme si, že v hlavním městě bude hodně lidí, což je pravda, ale také tam je na každém rohu něco pro děti,“ říká Dvořák starší a doplňuje: „V Jihlavě, myslím, nic podobného není, katakomby jsou vedle nás, do zoo je to nedaleko, takže by neměl být problém,“ uvedl.

Projektu věří i odborník na vysočinský cestovní ruch Tomáš Čihák z krajské organizace Vysočina Tourism. „Jakákoliv takováhle aktivita, obzvlášt zaměřená na rodiny s dětmi, je zajímavá, atraktivní a podporuje cestovní ruch. Je to fajn, že máme další věc, kterou můžeme propagovat, a rádi to budeme dělat. Věřím tomu, že to bude úspěšné a zajímavé,“ řekl Čihák.