Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Havlíčkův Brod začne brzy stavět parkovací dům, hotov má být do září

  18:20
Po letech příprav, odkládání i emotivních dohadů se velký den přiblížil. V polovině března začne v havlíčkobrodské Husově ulici vyrůstat dvoupatrový parkovací dům.

Na tomto místě v budoucnu vyroste nový parkovací dům zhruba pro devadesát aut. | foto: 5plus2.cz

Přesně tak zástupci radnice označují novou stavbu na místě dnešního parkoviště mezi bytovkou a okresním policejním ředitelstvím. I když ve skutečnosti se bude jednat jen o zastřešení nynějších stání a vybudování desítek nových míst ve vrchním patře.

Město investuje přibližně 18 milionů korun

Městský úřad už zná dodavatele stavby. Za zhruba 18 milionů korun ji postaví místní firma Chládek a Tintěra. Začít by měla 17. března a dílo musí dokončit do začátku nového školního roku. Počet parkovacích míst se ze současných 44 navýší na dvojnásobek.

Podle představ vedení města by parkovací dům měl trochu pomoci vyřešit problémové parkování v centru Brodu. Jenže samotná jeho výstavba nové problémy způsobí. A nadšení z budovy nejsou ani majitelé bytů v okolí. Ti, místo aby se radovali z nových parkovacích míst, se bojí, kolik je místa budou stát a zda je vůbec získají.

Všechna ze současných parkovacích stání se před zahájením výstavby musí do jednoho vyprázdnit. "Kam tato auta dát, to bude první kámen úrazu," připouští Libor Honzárek, havlíčkobrodský radní zodpovědný za oblast dopravy.

Neplacená parkoviště a místa k stání v ulicích centra jsou takřka permanentně plně obsazená. Obyvatelé čtyř bytovek v blízkosti Husovy ulice, v nichž žije na dvě stovky rodin, budou muset na dobu stavby hledat jiná místa. Kde, to je otázka.

Jako náhradní parkoviště zatím bude fungovat ulice Ledvinky

"V centru už teď není kde zaparkovat. Snažíme se najít nejméně bolestivé řešení. Ale je třeba si uvědomit, že už prostě není kde nová místa brát," upozornil Honzárek.

V provizorní náhradní parkoviště se promění polovina nedaleké ulice P. F. Ledvinky. Ta by měla být po dobu výstavby zjednosměrněna, vozy by měly stát šikmo na jedné polovině vozovky.

"Tak to fungovalo už při nedávných úpravách parku Budoucnost. Nyní ale bude muset být nejspíš jednosměrka vedena opačně, od Chotěbořské ulice. Bylo by to kvůli objízdné trase při opravách Masarykovy a Žižkovy ulice," nastínil Honzárek.

Parkovat se bude moci i v ulicích Za Klášterem a Klášterská nebo na parkovišti zimního stadionu. Samotná výstavba pak způsobí dopravní omezení i v samotné Husově ulici. Během prací bude ulice průjezdná pouze jedním směrem, a to minimálně zpočátku od Masarykovy ulice do centra.

"Bude třeba sledovat dopravní značení. V případě potřeby při kontrolních dnech jednosměrku otočíme, ulice bude průjezdná ve směru k Masarykově ulici. Povolení nám umožní využít oba směry. Husova ulice bude ale po dobu výstavby průjezdná vždy pouze jedním směrem," upozornil Honzárek.

Další problém bude muset radnice rozseknout po dobudování parkovacího domu. V přízemí, kam se budou vozy dostávat nynějším vjezdem od bytovky, by měla být stání vyhrazena pravděpodobně jen těm, kdo si místa od města pronajmou.

Tisíce korun ročně za možnost parkování u svého bydliště?

"Bojím se, že budu muset vydat tisíce korun ročně za to, abych mohl parkovat u svého bytu. Pokud nebudou majitelé bytů nějak zvýhodněni, rozhodně se mi to líbit nebude," pravil jeden z mladších obyvatel bytovky.

Podle Honzárka město pravděpodobně ještě během výstavby vypíše o parkovací místa soutěž. A té se nejspíš bude moci zúčastnit kdokoliv. "Městská parkoviště jsou budována z veřejných peněz. Musí sloužit veřejnosti, tedy všem," zdůraznil už dříve místostarosta Ivan Kuželka.

"Když se budou místa takto prodávat, není jisté, zda uspějeme," namítala obyvatelka domu Alena Kubalová. O zastřešená stání projevili zájem i někteří podnikatelé z centra nebo obyvatelé jiných domů, kteří mají garáž třeba až na periferii. "Chce to vymyslet jiný způsob, jak zajistit obyvatelům bytovek parkování," dodala Alena Kubalová.

O parkovací místa bude soutěž

Jenže toho se s největší pravděpodobností nedočká. Naopak, obyvatelé bytovek budou muset uspět v soutěži. Kdo nabídne vyšší sumu, vyhraje.

Zatím není jisté, zda nakonec radnice zvolí svou oblíbenou obálkovou metodu, nebo aukci. Jen tak lze podle Honzárka zajistit transparentní soutěž.

"Ale zatím ani ve vedení města nejsme jednotní," upozornil radní.

Pokud obyvatelé bytovek neuspějí, budou moci zapomenout i na to, že vůz jednoduše postaví do vrchního patra. To bude mít vjezd z Husovy ulice a bude podle představ vedení města alespoň symbolicky zpoplatněné.

"Abychom zamezili celodennímu stání vozů v centru. Chceme, aby parkoviště sloužilo jen pro ty, kteří si musí na chvíli v okolí něco vyřídit," vysvětlil radní.

"Zaměstnanci firem, jejichž auto zabírá místo přes den deset hodin v kuse, mohou vůz nechat na záchytných parkovištích v docházkové vzdálenosti od centra," konstatoval Honzárek. Na mysli měl zejména plochy v Žižkově a Chotěbořské ulici.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Při sledování běžeckých scén se komparzistovi ze Zátopka rozbušilo srdce

Proč to nezkusit, tohle jsem ještě nedělal, řekl si před dvěma roky žďárský amatérský sportovec Vojtěch Klement, když...

POHLED: Dříč i neproduktivní smolař Tecl. Kamenovat, nebo spíš pochválit?

Góly v reprezentaci: nula. Góly v evropských pohárech: naposledy před sedmi lety, od té doby ani ťuk. Góly v lize za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělečtí kováři z Vysočiny ovládli mistrovství světa, mají zlato a bronz

Nejlepší umělečtí kováři na světě jsou z Vysočiny. Taková zpráva přišla z italského města Stia, kde se pravidelně koná...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Horolezci vrátili na věž v Přibyslavi opravený kříž, před dvěma lety zrezl

Na špičku věže u kostela Narození svatého Jana Křtitele v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se vrátil kovový kříž. Stalo se...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Nezřizujte nové ordinace ve velkých městech, ale na venkově, volá Běhounek

Do klání o křesla v Poslanecké sněmovně vede vysočinskou kandidátku ČSSD místopředseda strany, poslanec, lékař a...

V Moravských Budějovicích měli rušné a hlučné léto, kvůli nepřizpůsobivým

Řev, hlasitá hudba i neurvalé noční chování většího počtu nově přistěhovaných obyvatel. Rušné léto mají za sebou lidé z...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...