S kým chodil statečný Kubiš? Pohled do jeho soukromí nabízí nová expozice

  19:09aktualizováno  19:09
Dívčí rukavičky a fotografie sester Vaculíkových. I tyto artefakty uvidí návštěvníci nové stálé expozice v rodném domě Jana Kubiše. Jednoho z mužů, kteří za druhé světové války spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dolní Vilémovice otevřely novou expozici Jana Kubiše. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za těmi rukavičkami je příběh, který víc než sedmdesát let znala jen rodina Vaculíkových z Opavska. „Je za nimi jedna osudová láska. Jan Kubiš ji prožíval těsně před válkou, když byl ještě v Československu. Týká se dívky, kterou potkal v době svého nasazení v pohraničí. Sloužil v okolí Nového Jičína na Opavsku u XIII. strážního praporu,“ uvedl historik z Vojenského historického ústavu Zdeněk Špitálník, kurátor stálé expozice.

Kubiš tehdy střežil výstavbu pohraničního opevnění. I v té době se tam mimochodem střetával se skupinkami zfanatizovaných henleinovců. Vyvíjeli poměrně intenzivní činnost, snažili se trávit studny a podobně, znepříjemňovat výstavbu opevnění.

Fotogalerie

„Nebyla to jen služba, ale taky vycházky. A jedno z těch blízkých míst byl právě Nový Jičín, kde potkal Aurélii Vaculíkovou a za krátko i její sestru Vilmu, se kterou začal chodit. Janovi bylo pětadvacet let, Vilma byla proti němu mladinká,“ uvedl Špitálník. Rodina Vaculíkových v Novém Jičíně vlastnila dva obchody se zeleninou.

Milostný příběh skončil v době, kdy Kubiš musel opustit pohraničí z důvodu záboru německou armádou. Krátce nato ho propustili z armády, protože vojsko výrazně snižovalo počty, a to zejména u hranic. Jan se vrátil do vnitrozemí do rodných Dolních Vilémovic. S Vilmou se kvůli tomu rozešel, doporučil jí podle všeho jiného muže, kterého si ona později opravdu vzala.

„Říkal, že to s ním bude mít jistější. K tomu existuje jeden z dopisů, které byly náhodou spolu s jinými materiály a fotkami nedávno nalezeny pod schodem při rekonstrukci Kubišova rodného domu,“ upozornil historik.

„Přitom zpočátku ten dopis byl pro nás záhadou, protože je z třetiny silně poškozený. Polovina je hůře čitelná. Z textu je zřejmé, že jde o psaní od dívky, která Kubiše doopravdy milovala,“ říká Špitálník.

Rozchod Vilmu hodně mrzel. „Máme i fotografie obou sester plus Janův zápis z památníku z roku 1938. Zároveň neteř paní Vaculíkové předala do sbírek rodného domu dárek – rukavičky, které měla Vilma na první schůzce s Janem Kubišem,“ doplnil Špitálník.

Medailonek na krk dívky ukryly

Vilma se vdala, obě sestry se dožily vysokého věku. Údajně je celý život trápilo, že se o Janu Kubišovi příliš nemluvilo. A když už, tak to nebylo úplně hezké, atentát byl totiž vnímán rozporuplně.

Samozřejmě nikdo nezpochybňoval hrdinství, ale vždycky tam byl dovětek o politickém pozadí – na příkaz Londýna vykonali tuhle akci, která ohrozila domácí odboj. Londýnská vláda využila nadšení mladých kluků a posílala je na smrt.

Když se stal atentát, v novinách se po dopadení atentátníků v pražském kostele na příkaz gestapa objevily fotografie z jejich legitimací včetně pravých jmen. Obě dívky samozřejmě v novinách svou dávnou lásku poznaly. Měly nějaké drobnosti jako upomínku na něj, medailonek na krk, korespondenci a podobně. Ze strachu to hned ukryly, ale po válce už se nic nenašlo.

„Rukavičky byly významná cennost. Vilma na Jana vzpomínala celý život, byl pro ni evidentně osudovou a nenaplněnou láskou. Když se objevila zmínka o něm, byla dojatá. Údajně, když manželovi něco vytýkala, říkával: No jo, já nejsem Jan, viď?“ přidal střípek Zdeněk Špitálník.

Dodnes žije bratr obou sester, kterému tehdy bylo deset let, když Jan Kubiš s dívkou randil. „Na Jana si pamatuje dobře. Popisuje ho stejně jako všichni ostatní, co se s Kubišem setkali. Statný, dobře rostlý chlap, usměvavý, sympatický, četař déle sloužící, se kterým se dalo pochlubit,“ zmínil kurátor expozice v Dolních Vilémovicích.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Kdo si napouští bazén, ať za vodu několikanásobně připlatí, navrhl radní

Bazén, ilustrace

Kdo si napouští doma bazén, zavlažuje trávník nebo provozuje v Humpolci nelegální ubytovnu, měl by platit za vodu...

Další z rubriky

Řidiči na Vysočině popíjeli, nadýchali 3 a 2 promile

Ilustrační snímek

Se dvěma opilými řidiči měli v pátek co do činění policisté na Vysočině. V Křižanově nadýchal 63letý 3,11 promile, v...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

VIDEO: Při rekordní salvě burácely v Jihlavě hákovnice i lodní dělo

Střelcům z jihlavského Spolku přátel dělostřelby se podařilo vystřelit postupně...

Lidé na jihlavském náměstí si zacpávali uši a očekávali hlasitou salvu. Ten den už poněkolikáté. Postupně zazněly...

Najdete na iDNES.cz