Na radní vypadl kostlivec, nový psí útulek vychází na dvacet milionů

  11:09aktualizováno  11:09
V Třebíči musí zřídit nové útočiště pro zatoulané psy. S hrůzou však po přepočtu nákladů zjistili, že cena za útulek se šplhá nad 20 milionů korun. „To je cena, kterou nelze nikomu vysvětlit,“ bouří se opozice. Teď radní zvažují, co dál. Tlačí je také čas.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Štěkot psů z útulku se dosud ozývá v kopci nad třebíčským zámkem. Tam se nezkolaudované provizorní kotce nacházejí už asi dvacet let. Loni zrušené pobočce Ligy na ochranu zvířat to procházelo.

„Jenže majitel pozemku chce bourat sousední stodolu, musíme jednat. Nelze, aby útulek byl provizoriem i nadále,“ tvrdí radní Pavel Heřman (Volba TR), který má od loňska na starosti péči o bezprizorní zvířata nalezená na území Třebíče.

Městská rada uspořádala veřejnou soutěž na zhotovitele nového útulku. Ten má stát v průmyslové zóně v Hrotovické ulici - tam, kde působí společnost Esko-T.

A radní těžce narazili. Až při soutěži vyšlo najevo, že často omílaný dokument zděděný z minulosti, který si žil na radnici svým nenápadným životem, všechny dokonale zmátl. Nastiňoval totiž, že výstavba nového útočiště pro opuštěná zvířata by měla vyjít „jenom“ na osm milionů korun. Nový propočet a veřejná soutěž ale ukázaly, že reálné náklady budou vyšší než dvojnásobek.

„Je to okolo dvaceti milionů s daní. Rozhodujeme se, co s projektem dál,“ říká Heřman.

Téměř půl milionu na jedno umístěné zvíře

Lidovecký starosta Pavel Janata na jednání zastupitelstva veřejně uznal chybu. Uvedl, že údaj osm milionů korun vznikl před lety omylem, nové vedení města ho dodatečně nepřepočítalo, převzalo a nechalo zapracovat do letošního rozpočtu.

Když se vezme v úvahu, že je kapacita zařízení 50 psů, vychází pak při výstavbě 400 tisíc korun na jedno zvíře. Jistě, není to úplně férový propočet, je třeba vzít v úvahu ještě zatoulané kočky, pro něž se má v útulku taky najít místo. I tak se jeví částka 20 milionů obrovská.

Velké rozpaky z toho neskrývali zastupitelé Julie Dolejší (KSČM) a Jaromír Barák (Třebíč občanům!). „Jsem zvědavá, jak se k sumě 20 milionů korun budou stavět občané,“ řekla Dolejší. Podle Baráka taková částka není normální a nelze ji nikomu vysvětlit.

Útulek má vzniknout vestavbou do části haly v areálu společnosti Esko-T. Co je vlastně na tom tak drahé, když už jsou k dipozici zdi a střecha a objekt je napojený na inženýrské sítě?

Útulek má mít prádelnu, koupelnu, ordinaci i přípravnu krmiv

Zařízení musí podle radního Heřmana splňovat řadu norem a být funkční. Výčet nutných investic je dlouhý. Útulek bude mít příjmovou místnost, kde bude zvíře očištěno. Pak poputuje do vyšetřovny veterináře na prohlídku. Následují karanténní boxy, denní místnost pro zaměstnance, malá kancelář pro jednoho člověka, čekárna pro veřejnost i několik toalet rozdělených tak, jak ukládá norma.

„Pak tam bude koupelna, prádelna, přípravna krmiv, příruční sklad, karanténa koček a oddělení koček s kapacitou pro třicet zvířat. A konečně krytá konstrukce, vysunutá ven, pojme kotce pro padesát psů,“ dokončil výčet Heřman.

Hala musí být zateplená i mít speciální nátěr. Podlahy vyžadují dlažbu opatřenou spárovací hmotou, která odolá agresivní psí moči.

Heřman říká, že se na provozu hodně ušetří tím, že se bude maximálně využívat dešťová voda z rozsáhlé střechy. A teď se pátrá po dalších úsporách v projektu.

Radní už zvažovali i variantu, že útulek úplně zruší, vyhledají pomoc pro opuštěná zvířata jinde a tam péči zaplatí. Ročně se přitom zařízení v Třebíči postará řádově o dvě stovky psů a desítky koček.

„V Jihlavě, v Brně ani jinde v okolí naše zvířata ale nechtějí. Mají svých ročně dost,“ říká Pavel Heřman.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Ikonický hotel vedle biatlonové arény změnil majitele a čeká na novinky

Hotelový komplex vedle Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě koupil brněnský...

Ikonický hotel Ski v Novém Městě na Moravě s trojúhelníkovým štítem má nového majitele. Komplex vedle Vysočina Areny od...

Zachránce stovek děti Antonín Kalina má v rodné Třebíči Strom života

Naděžda Šinoglová přivezla do Třebíče fotku svého strýce Antonína Kaliny.

Třebíč otevře novou expozici místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi, který zachránil tisícovku dětí v koncentračním táboře...

Žďár stojí o Národní sportovní agenturu, zájemců o nový úřad je ale víc

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Národní sportovní agentura (NSA), jejíž vznik připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, by mohla sídlit ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR – FANDA IT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 48 000 Kč

Najdete na iDNES.cz