Z farmy uniklo 50 kubíků kejdy. Dostala se do rybníků, potoku i řeky

  16:04aktualizováno  16:04
Do potoka, dvou rybníků i do řeky Jihlavy uniklo z areálu zemědělské společnosti v Kamenici u Jihlavy asi padesát kubíků kejdy. Je to zatím největší letošní případ, který vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě. O případu informovala na tiskové konferenci.

Jihlavští hasiči při úniku kejdy v Kamenici vystavěli provizorní hráz, aby se digestát dál nešířil. Použili při tom doslova vše, co se jim dostalo pod ruku. | foto: HZS Kraje Vysočina

Nehoda se stala už před dvěmi týdny, ve čtvrtek 16. dubna. „Z jímek zemědělské společnosti se do vody dostalo 50 metrů krychlových digestátu. Přes potok a dva rybníky se znečišťující látky dostaly až do řeky Jihlavy,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu Jan Panský.

Fotogalerie

U případu zasahovali i jihlavští hasiči.

„Jednotka profesionálů z Jihlavy ve spolupráci se zaměstnanci podniku vystavěla na potoce provizorní hráz, aby minimalizovala další šíření látky ve vodě,“ pravila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. Hráz hasiči vytvořili prakticky ze všeho, co bylo po ruce - z latí, kamení, hlíny a dalšího materiálu.

Pro havlíčkobrodský oblastní inspektorát je to zatím největší letošní případ znečištění životního prostředí. S provozovatelem zemědělského areálu zahájil správní řízení. „Předpokládáme, že se potáhne velice dlouho. Bude třeba vypracovat několik odborných posudků,“ sdělil Panský.

Podle něho bylo porušeno hned několik zákonů o ochraně přírody a vod. „Důvodem úniku byla nejspíše netěsnost jímek a zanedbání povinností,“ poznamenal ředitel oblastního inspektorátu.

Více podrobností ale k případu inspekce zatím prozradit odmítá. „Správní řízení není veřejné. Proto nemůžeme podávat víc informací,“ odmítla další dotazy mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.

Havlíčkobrodská inspekce patří k nejaktivnějším v republice

Případ z Kamenice je v letošním roce jednou ze dvaceti havlíčkobrodskou inspekcí šetřených událostí, které ještě nebyly uzavřeny. Dalších 213 se jen za první čtyři měsíce podařilo inspektorům dotáhnout do konce. Letos rozdali už 68 pokut, 51 z nich nabylo právní moci.

Havlíčkobrodská inspekce životního prostředí patří v České republice k těm aktivnějším. Za celý loňský rok provedla celkem 1 322 kontrol. „V republice je deset oblastních inspektorátů. Počet kontrol toho havlíčkobrodského je výrazně vyšší než jedna desetina,“ porovnal ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Inspektoři loni na Vysočině uložili dohromady 360 pokut v celkové výši přes sedm a čtvrt milionu korun. Nejvíce jich padlo v oblasti nakládání s odpady. Všechna tato čísla byla vyšší než za rok 2013.

Úspěchem je dotlačení Kronospanu do nových filtrů

Nejvyšší pokutu loni dostala firma z Rudíkova na Třebíčsku, a to rovných 400 tisíc korun. Ve svém výrobním areálu prováděla terénní úpravy z velkého množství odpadu, který podnik sám vyprodukoval.

„Šlo o zbytky z výroby betonových obkladů, zeminu, biologicky rozložitelný odpad, dřevo a plastové obaly v celkovém objemu téměř 2500 kubíků. Firma odpadem pokryla plochu sedmi tisíc metrů čtverečních do výšky 35 centimetrů. K terénním úpravám přitom neměla povolení,“ popsal Jan Panský.

Druhou nejvyšší pokutu, 350 tisíc korun, dostala zemědělská společnost ze Zhoře za únik sedmi tisíc litrů kapalného hnojiva do kanalizace a dvou rybníků. Způspobila tím úhyn veškerých živočichů a rostlin v nich. Havárii společnost nahlásila až tři dny poté, co k ní došlo.

Za svůj největší loňský úspěch inspektoři považují investice jihlavského Kronospanu do nových filtrů, díky nimž se podaří odbourat stovky tun vypouštěného prašného odpadu a formaldehydu do ovzduší.

„Naším úkolem není jen rozdávat pokuty, ale hlavně dlouhodobě půspobit na původce znečištění, aby dopady výroby na životní prostředí co nejvíce minimalizovali,“ podotkl Erik Geuss.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Výlet na Juventus dal nadějnému jihlavskému fotbalistovi novou motivaci

FC Vysočina o mladíka projevil zájem poté, co se stal nejlepším střelcem...

Ve svém archivu už má šestnáctiletý dorostenec FC Vysočina Adam Homolka snímky s Vladimírem Šmicrem, Pavlem Nedvědem...

Stříbrný, svatební, s Putinem. Sbírka zapalovačů míří do knihy rekordů

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi je jedním z největších sběratelů zapalovačů na...

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi žije v jiném světě. Ve světě zapalovačů. Vášnivý sběratel jich nashromáždil už přes...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

Najdete na iDNES.cz