Umělec dokončuje sochu spisovatele Haška, předlohou mu byl jeho vnuk

  17:46aktualizováno  17:46
Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr. Tento citát hned v deseti jazycích ponese socha spisovatele Jaroslava Haška od havlíčkobrodského sochaře Radomíra Dvořáka, která se jmenuje Hlava XXII.

Umělec Radomír Dvořák dílo dokončuje v lomu poblíž Dolního Města nedaleko Světlé nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Umělec dílo dokončuje v lomu poblíž Dolního Města nedaleko Světlé nad Sázavou. Odhaleno bude 27. dubna u příležitosti výročí 130 let od úmrtí slavného českého spisovatele.

"Bude to jemu jako pocta. Taky to má vztah k Josephu Hellerovi, autoru knihy Hlava XXII. Ten má výročí narození 1. května," uvedl Dvořák.

Právě podle protiválečného románu amerického spisovatele ponese monument název. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

Fotogalerie

Žulová socha bude vysoká 2,65 metru, vážit bude zhruba 18 tun. Haškův portrét bude "otevřen". "Segment levého oka a pravého temene bude položen na louce. Tím se otevře deset ploch, na nichž bude napsán citát v češtině, němčině, maďarštině, polštině, ruštině, angličtině, čínštině, esperantu, arabštině a hebrejštině," popsal umělec.

"Pokud za pár tisíc let zanikne čeština, zanecháme stopu. Kam se hrabe Rosettská deska," smál se Dvořák v narážce na známou desku s nápisy ve třech jazycích pocházejících ze druhého století před Kristem.

"V Čechách jsou smírčí kameny. Tohle je taková smírčí hlava. Česká myšlenka je přeložena do světových jazyků, které jsou ideologicky i nábožensky protikladné. A když se hlava uzavře, myšlenka zůstane uvnitř v hlavě," objasnil význam monumentu Richard Hašek, vnuk autora Dobrého vojáka Švejka.

Právě Richard Hašek byl předlohou pro Dvořákovo dílo. "Zkoušel jsem to dělat podle Jaroslava, ale zjistil jsem, že byl hodně proměnlivý. Tak jsem si jako předlohu vybral jeho vnuka Richarda," přiznal Radomír Dvořák.

"Nevim, jak se cítí podobizna, ale já se cítím normálně. Socha je trochu zmoklá, když jsem to nedávno fotil z boku, vypadalo to, že mi kape z nosu," usmíval se před monumentem Hašek.

Na myšlenku vytesat velký monument přišel Radomír Dvořák už před deseti lety. Tehdy byl v Egyptě, ve faraonských lomech v Asuánu. "Tam jsem si uvědomil, že žula je úžasný materiál, a když Egypťani, kteří ještě neznali ocel, byli schopni těmi divnými nástroji z mědi a bronzu dělat úžasné žulové věci, my dnes s tou technologií bychom mohli taky," říká brodský sochař.

Záruka na dílo? Deset tisíc let

Počítá s tím, že jeho výtvor přežije tisíce let. Dokonce na něj dává záruku deset tisíc let, na písmo polovinu. "Ale po této době nebudou jakékoliv připomínky brané v potaz," směje se.

Socha bude umístěna na louce nedaleko Dolního Města u křižovatky na Lipnici. Je to až několikáté vytipované místo, na němž se nakonec sochu podaří umístit. Dvořák původně uvažoval třeba i o tom, že Haška postaví na okraji parku ve Světlé nad Sázavou.

"Mělo to být kdekoliv na trase mezi Světlou a Lipnicí, kudy přišel Jaroslav Hašek v doprovodu Jaroslava Panušky na Lipnici, což bylo v srpnu 1921," vysvětluje Dvořák.

Z této cesty pochází i Haškova památná věta "natoč mi dobrou míru." Spisovatel si totiž šel v Praze natočit pivo, potkal svého kamaráda Panušku a spontánně se k němu přidal, když jel na Lipnici. Protože vlak už odjížděl, džbánek nechal u výčepu v hospodě.

I jejich společná cesta na Lipnici byla plná dobrodružství. Dojeli vlakem do Světlé nad Sázavou a dál šli pěšky. "Což byl docela výkon, protože je cestou spousta hospod a oni si v každé dali pivo a malý rum," vyprávěl Radomír Dvořák.

Jaroslav Hašek a Lipnice přirostli k srdci i brodskému sochaři. Okolo Lipnice už vytesal několik soch, Haškovu tematiku si vybírá často. Jak říká, dal se do jeho služeb.

"Haška považuju za génia loci v tom dobrém slova smyslu. Je to anděl místa, jedna z mála světových osobností, které máme. Zaplať pánbůh na něj kašle stát, protože kam stát vkročí, tam sedm set let tráva neroste," dodává.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Zachránce stovek děti Antonín Kalina má v rodné Třebíči Strom života

Naděžda Šinoglová přivezla do Třebíče fotku svého strýce Antonína Kaliny.

Třebíč otevře novou expozici místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi, který zachránil tisícovku dětí v koncentračním táboře...

Na havlíčkobrodském sídlišti Pražská brzy zaparkuje o desítky aut víc

Ilustrační snímek

Obyvatelé bytovek na havlíčkobrodském sídlišti Pražská snáze zaparkují. Město zde dokončuje budování nových parkovacích...

Plány na planetárium padly, jihlavským astronomům by stačila dvojgaráž

Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled.

Patnáct let od založení v úterý oslavila Jihlavská astronomická společnost. Od svého vzniku mají astronomové...

Najdete na iDNES.cz