Zákaz stání zůstal v Jihlavě i po opravě mostu, lidé v ulici nezaparkují

  11:53aktualizováno  11:53
Po rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě zůstala lidem z ulice Dlouhá stezka nepříjemná „památka“ - značky zakazující stání a zastavení. Původně si mysleli, že budou jen dočasné. Nebyly. Lidem, kteří v ulici bydlí, tak nyní hrozí pokuty za to, že zaparkují před svým domem.

Relativně úzkou a stoupavou jednosměrnou uličku využívala řada řidičů během rekonstrukce Brněnského mostu k jeho objetí. Proto místním přišlo logické, že se při stavbě značky v ulici objevily.

„Počítali jsme ale, že pak ty značky sundají,“ říká Gabriela Jelínková, která v ulici žije.

Přiznává, že stav před rekonstrukcí nebyl ideální. Auta stávala po obou stranách uličky a vozidla, která tudy projížděla, musela někdy zběsile kličkovat, aby se dostala na konec.

„Mně to tedy vůbec nevadilo. Řidiče to alespoň nutilo jezdit tudy pomaleji. Sice je tady nařízená třicetikilometrová rychlost, ale tu stejně nikdo nedodržuje,“ přidává se další z obyvatel ulice, který si však nepřál zveřejnit jméno.

Co dělat s návštěvou? Je to neřešitelné, namítají občané

Ani on není spokojený se současnou situací, která v ulici je. Momentálně jsou v dolní části Dlouhé stezky dvě značky. Po levé straně, kde je převážně vysoký taras a asi pět rodinných domů, platí zákaz zastavení. Po pravé straně, kde stojí okolo deseti rodinných domů, je pro změnu zákaz stání.

Fotogalerie

Pro místní nebo jejich případné návštěvy to znamená, že si mohou auto u domu zaparkovat na maximálně 20 až 30 minut. Pak už jim hrozí pokuta.

„Když za námi přijede syn s rodinou, kde teď mají malé miminko, tak je to neřešitelné. Nemají na ty dvě nebo tři hodiny, co k nám jdou na návštěvu, kam dát auto,“ zmiňuje situace, kdy původně provizorní dopravní značení ztěžuje lidem v ulici život.

„Nemáme jak pozvat návštěvu, jak vyložit věci z auta, jak nechat auto před barákem... A když jsem volal na magistrát na dopravní odbor, tak mi řekli, že pro plynulost provozu je to takhle lepší. Ale co pro ty lidi, co tam bydlí?“ ptá se jeden z obyvatel ulice.

V okolí Dlouhé stezky totiž není prakticky kde zaparkovat. Nikde v bližším okolí nejsou větší parkovací plochy. „Byli bychom rádi, kdyby alespoň na jedné straně byla možnost odstavit auto,“ přeje si Jelínková.

Zákaz stání policie kvitovala a doporučila jeho zachování

Situace v dotčené ulici není v Jihlavě výjimečná. Řada opatření, která byla při rekonstrukci Brněnského mostu přijata jako dočasná, zůstala nakonec natrvalo.

Týká se to například přechodu pro chodce v Havlíčkově ulici u obchodního domu Billa nebo zachování koridoru pro pěší na starém Brněnském mostě. Konkrétně na Dlouhé Stezce pak kromě omezení odstavení aut zůstala zachovaná zóna 30 kilometrů v hodině nebo betonové zátarasy, které jsou ve spodní části ulice.

„Skupina pro městskou mobilitu naznala, že se dopravní situace v ulici těmito opatřeními hodně zklidnila. Je pravda, že lidé tam nemají místa na parkování, ale většina domů zde má vnitrobloky, kam mohou auto dát,“ popsal situaci ředitel městské policie Jan Frenc.

„Co se týká dopravního značení v ulici Dlouhá stezka, výkon státní správy na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu provádí Policie České republiky, a ta dané opatření kvitovala a doporučila jeho zachování,“ potvrdil i mluvčí magistrátu Martin Kukla.

Podle obou mužů však mají lidé z Dlouhé stezky naději, že se s jejich případnými připomínkami bude ještě zmíněná skupina pro městskou mobilitu zabývat. „Zatím se nejedná o finální stav, jednání dále probíhají. Spodní část ulice je širší než horní část, je tedy zvažováno zachování několika parkovacích míst ve spodní části,“ pronesl Kukla.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Výlet na Juventus dal nadějnému jihlavskému fotbalistovi novou motivaci

FC Vysočina o mladíka projevil zájem poté, co se stal nejlepším střelcem...

Ve svém archivu už má šestnáctiletý dorostenec FC Vysočina Adam Homolka snímky s Vladimírem Šmicrem, Pavlem Nedvědem...

Nová školka stojí, otevření však oddálila o rok výroba lůžek pro seniory

Nová přístavba domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice je...

V Havlíčkově Brodě vyrostla nová mateřská škola. Budova je postavena, pracuje se na jejím zařízení. Rodiče a děti se na...

Stará továrna v Jihlavě se mění na byty, komín i bunkr v areálu zůstanou

Někdejší průmyslový areál pod jihlavským Brněnským mostem dostává novou podobu....

Jihlavský podnikatelský manželský pár Jaroslav a Jitka Dobrovolní přestavuje na bydlení a nebytové prostory v...

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz