Uklízení po psech je snazší. Sáčky zdarma se však v Jihlavě kradou

  12:52aktualizováno  12:52
Pejskaři v Jihlavě se už na absenci pytlíků, které potřebují pro úklid po svém čtyřnohém mazlíčkovi, nemohou vymlouvat. Město se po osmi letech vrací k systému držáků s pytlíky na úklid psích "hovínek".

Pracovník Služeb města Jihlavy upevňuje zásobník na pytlíky v ulici S. K. Neumanna. | foto: Služby města Jihlavy

Služby města Jihlavy umístily sáčky v ulici S. K. Neumanna a v parku nad tunelem u Rantířovské ulice. V ulici S. K. Neumanna je pět zásobníků, nad tunelem jsou dohromady tři. A jeden se dostal na Minoritské náměstí v centru města.

"Já to uvítám. Někdy ve spěchu sáček zapomenu doma a to se pak hanbou propadám, že po psovi neuklidím. Takhle jej budu mít po ruce," říká majitelka psa Alena Dostálová z Jihlavy. "Nemám ráda bezohlednost chovatelů, tak třeba to donutí i ty, kteří doposud na úklid kašlali," domnívá se.

SMJ však zaznamenaly už po týdnu fungování problémy v ulici S. K. Neumanna. Někdo zde pytlíky nejspíše krade z držáků po celých baleních.

"Budeme sáčky nadále doplňovat a lokalitu monitorovat. Pokud by se situace neuklidnila, budeme nuceni držáky přesunout jinam," říká Málek "Na Minoritském náměstí systém funguje. Budeme jen muset navýšit četnost vývozů košů," pravil.

Návrat po osmi letech

Do Jihlavy se držáky na pytlíky vrátily po osmi letech. Tehdy se pro nezájem zrušily. "Věříme, že jsou chovatelé uvědomělejší. Navíc nabízíme oproti dřívějšku igelitové pytlíky místo papírových, to sběr ulehčí," řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Pokud lidé budou pytlíky využívat, zásobníky se podle Málka rozšíří také do dalších míst ve městě. "Speciální koše jsme neumisťovali, sáčky se vyhazují do odpadkových košů," dodává Martin Málek.

A jak jsou na tom v jiných městech Vysočiny? V Pelhřimově sáčky mají, avšak často se setkávají s jejich ničením. Na jaře navíc koupili zametací vůz.

"Musíme ten nepořádek nějak odklízet," konstatoval starosta Leopold Bambula. Nejpostiženější oblastí jsou podle pelhřimovského starosty okrajové části města. S tím souhlasí i v ostatních městech Vysočiny.

V Humpolci mají kromě sáčků k dispozici rovněž speciální koše, vysavač a člověka, který psí exkrementy a další nečistoty sbírá. Město podle starosty Jiřího Kučery za vše platí přes čtvrt milionu korun.

"Pejskaři si musí uvědomit, že je jejich povinností neobtěžovat chováním svého psa ostatní. A že si na trávnících a hřištích hrají děti," podotkl žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Ve Žďáře rozdávají pytlíky na psí exkrementy těm, kteří jdou platit poplatek. Zvažují umístit sáčky i po městě.

V Třebíči využívali vysavač. Nyní nabádají lidi, aby uklízeli do vlastních pytlíků. Město je rovněž vydává za zaplacení poplatku. Počet psů v Třebíči se pohybuje kolem tří tisíc.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Plány na planetárium padly, jihlavským astronomům by stačila dvojgaráž

Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled.

Patnáct let od založení v úterý oslavila Jihlavská astronomická společnost. Od svého vzniku mají astronomové...

Muž shodil ženu ze schodů a zranil ji lahví, policii volal jako svědek

Ilustrační snímek

Čtyřiadvacetiletý útočník podle policie v pátek v Jihlavě napadl ženu a vážně ji zranil. Když ale volal záchranáře,...

Žďár stojí o Národní sportovní agenturu, zájemců o nový úřad je ale víc

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Národní sportovní agentura (NSA), jejíž vznik připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, by mohla sídlit ve...

Najdete na iDNES.cz