Bosý učitel umí vše vysvětlit vtipnou formou, i proto se stal Ámosem

  8:47aktualizováno  8:47
Po základní škole ve Větrném Jeníkově chodí učitel Jiří Palán bos, téměř pořád se usmívá, ale respekt a uznání přesto má u svých deváťáků. Je výhercem regionálního kola o nejoblíbenějšího učitele Ámos Vysočiny. Na konci března ho čeká v Praze velké finále.

Nominaci dostal dvaatřicetiletý učitel matematiky a tělesné výchovy od svých žáků deváté třídy k Vánocům. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nominaci dostal dvaatřicetiletý učitel matematiky a tělesné výchovy od svých žáků deváté třídy k Vánocům. S myšlenkou, že ho do soutěže přihlásí, koketovali školáci už o rok dřív. Ale až letos prý nastal ten správný čas.

„Pan učitel nás má od páté třídy a touto nominací jsme chtěli zakončit náš společný čas ve škole a poděkovat mu za to, že to s námi těch pět let vydržel a ještě se z toho nezbláznil,“ hovoří za žáky ve třídě Ema Nováková.

Podle školáků by si totiž titul Zlatý Ámos rozhodně zasloužil. „To, jak učí, není na našich školách obvyklé. Má úplně jiný přístup k nám dětem než ostatní učitelé. Dokáže se s námi na všem v klidu domluvit. To je pro obě strany výhodnější a příjemnější,“ říká Ema.

Dokonce prý i tak nepopulární matematika je v jeho podání docela oblíbený předmět. „Umí vše vysvětlit vtipnou formou. A i když je to matika, tak s ním se dá zvládat,“ dodává se smíchem.

Pořádá stezku odvahy v zámeckém sklepě i Noc s Andersenem

S dětmi ho spojuje i další věc. A to je společně strávený čas a různé mimoškolní aktivity. „Když o tom tak přemýšlím, tak s málokým trávím tolik volného času jako s těmito dětmi,“ pokyvuje hlavou Jiří Palán.

Fotogalerie

Od páté třídy se scházejí i mimo vyučování.

„Setkáváme se hlavně na zámku, kde můžeme využívat některé prostory. Třeba ve sklepení měly děti stezku odvahy, využili jsme i zámeckou půdu, ve spolupráci s městysem děláme i Noc s Andersenem. Postupem času jsou to věci méně a méně organizované z naší strany, ale o to víc se do organizace a navrhování aktivit zapojují děti,“ vysvětluje pedagog.

Původně šel Jiří Palán studovat učitelství pro střední školy. Líbilo se mu postavení učitele na gymnáziu, to, jak prezentuje látku. Ale po dvou letech na základní škole v Jihlavě, kam nastoupil hned po studiích, přišla nabídka učit ve Větrném Jeníkově. Tedy na škole, kterou sám jako dítě navštěvoval.

„Líbilo se mi, že je tady vyučování provázáno se spoustou mimoškolních aktivit. Navíc k venkovským dětem máte hodně blízko, zvlášť když tady i bydlím. Všichni se tady znají, vy znáte rodiče dětí, oni vás. Když si s dětmi uděláte hezký a přátelský vztah, je hodně možností co dělat společně i mimo vyučování. Líbí se mi, jak děti ovlivňují vás a naopak jak vy můžete ovlivňovat a směrovat je,“ vysvětluje s tím, že po této zkušenosti by už na střední škole učit nechtěl.

Děti vymyslely třístránkovou oslavnou básničku

A i když přiznává, že ještě na vysoké škole tak trochu zvažoval, jestli je práce ve školství vzhledem k finančnímu ohodnocení to pravé zaměstnání pro muže a potenciálního živitele rodiny, teď už by si jinou práci nedovedl představit. „I kdyby to bylo za mnohem víc peněz,“ směje se.

Nominace od dětí ho potěšila, ale rozhodně nečekal, že se probojují až do finále. Společně se pak připravovali na jednotlivá kola.

Celé první kolo soutěže i výsledná prezentace byla v režii jeníkovských dětí.

„Já jsem tam byl jenom jako dozor. Děti vymyslely dlouhou, asi třístránkovou básničku, kde se snažily popsat, co všechno společně děláme, a doplnily to o fotky z našich akcí,“ vzpomíná.

Když postoupil, udělali na jeníkovském zámku oslavu, kterou zároveň pojali jako přípravu na semifinále. A protože děti každý rok svému učiteli dávají k narozeninám dort, vyrobily originální skládací papírový dort, na který nalepily fotky všech dortů, které svému učiteli v minulosti darovaly.

Na semifinále vytvořily také speciální vzpomínkový strom, kam každý z žáků napsal svou vzpomínku na společně prožité akce, ať už to byl lyžařský výcvik, výlety, nebo akce na zámku.

Propagátor chůze naboso dostal od každého jednu pantofli

„Na cestu mi dal každý ještě jednu svou pantofli, abych prý nechodil po Praze bosý,“ směje se Jiří Palán, který je propagátorem chůze naboso.

Mladíka bez bot vykázali z autobusu, stěžuje si na omezení práv

Teď se už všichni chystají na finále, které vypukne 28. března. Dokonce kvůli tomu museli v Jeníkově o jeden den odložit školní ples.

„Na finále do Prahy pojedeme celá třída. Chystáme video, které už máme téměř hotové, a připravujeme scénku. Rozdělena bude do šesti fází a jmenuje se Deváťákův rok. Bude to překvapení,“ nechce víc prozradit žákyně Viktorie Nováková.

Z Větrného Jeníkova bude do Prahy na finále Zlatého Ámose vypraven celý autobus. Podpořit svého pedagoga pojedou nejenom deváťáci, ale i část pedagogického sboru a někteří místní obyvatelé.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Softbalisté důležitý souboj zvládli. Na domácím MS porazili Filipíny

Momentka z utkání Česko - Argentina na MS softbalistů.

Čeští softbalisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas s nejslabším celkem skupiny A. V havlíčkobrodské Hippos...

Další z rubriky

Zahrádkáři se marně brání výpovědím, Brod chce ze záhonků udělat parcely

Zahrádkářská kolonie Na Nebi v Havlíčkově Brodě (vlevo, vpravo je poslední...

Nájemníci zahrádkářské kolonie Na Nebi na severním okraji Havlíčkova Brodu nechtějí přijít o své zahrádky. Ohradili se...

Ledeč na přeplněném sídlišti staví parkoviště, Brod o tom jen léta mluví

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...

Obyvatelé sídliště Stínadla v Ledči nad Sázavou už na konci letních prázdnin snáze najdou místo k zaparkování. Město...

Brodští zastupitelé schválili ekologické desatero, závazné ale není

Náměstí v Havlíčkově Brodě.

Každý si o tom může myslet, co chce, ale Havlíčkův Brod se stal „městem přátelským k životnímu prostředí“. Právě takové...

Najdete na iDNES.cz