Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Značkaři se letos na Vysočině činili, i přes kalamitu obnovili třetinu tras

  10:04
Ocelový kartáč, škrabka, pilka, štětce, barvy a hlavně elán do práce na čerstvém vzduchu. Tak vypadá výbava značkaře Klubu českých turistů (KČT). Vysočinou se proplétá kolem 3 200 kilometrů značených turistických tras. Každý rok značkaři obnovují třetinu z nich, což se jim povedlo také letos.

Značkaři ročně obnoví třetinu z více než tří tisíc značených turistických tras na Vysočině. Kvůli kůrovcové těžbě a období covidu jim to ale letos dalo pořádně zabrat. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„Nyní je hlavní sezona značení téměř u konce, ale nás samozřejmě čekají ještě průběžné dodělávky úseků, kde musíme – vzhledem ke kácení – značky doplňovat nebo vést trasu jinudy, třeba kvůli hodně zničeným lesním cestám. Řešíme také různé závady, jako poškozené rozcestníky, kovové směrovky a podobně,“ řekl Martin Pesler, předseda Krajské komise značení KČT na Vysočině.

Hlášení o takových závadách dostávají turisté průběžně, a ač nelze na všechny reagovat obratem, snaží se je řešit co nejdříve, aby zbytečně nedocházelo k dalšímu poškození či ztrátě informačních prvků.

Na řadě míst v kraji se ale dle značkařů nemá smysl pouštět do velkých úprav, neboť tam stále probíhá těžba kůrovcového dříví a podoba lokality i stav cest se může ještě měnit. „Situace s poškozeným značením ale u nás není tragická a daří se nám ji zvládat,“ podotkl Pesler.

Pomáhají i někteří lesníci, již nekácí strom se značkou celý, ale nechají stát alespoň označený pahýl.

Jak a kam značku namalovat, určují pravidla

Se štětci a barvami se letos několikrát vypravila do terénu i sedmatřicetiletá Dagmar Kafková ze Žďáru nad Sázavou, jež se pro tuto činnost rozhodla před zhruba čtyřmi lety. „Jsem dlouholetá aktivní turistka, značené trasy jsem vždy hodně využívala. Podílet se aktivně na jejich tvorbě mi tak přišlo jako logický krok,“ popsala Kafková.

Absolvovala tedy potřebné školení i zkoušky a vrhla se do praxe. Za obnovou značení do míst, jež dostává přidělená od předsedy „svého“ značkařského obvodu, bere často i někoho z rodiny - matku, manžela nebo i dvouletou dceru. „Ať malá vidí, že značky na stromech nevznikají samy od sebe,“ říká turistka.

Počátkem září obnovovala Dagmar Kafková svůj letošní poslední úsek mezi Medlovským rybníkem a Paseckou skálou ve Žďárských vrších. Na modře značené, zhruba 2,5 kilometru dlouhé trase bylo třeba barevně „oživit“ každou značku, případně nové doplnit tam, kde kvůli pokáceným stromům chybí.

Místo, kam se symbol maluje, není nahodilé. Řídí se určitými pravidly. Ve výsledku by se veřejnost měla na trasách snadno orientovat – ve složitějších terénech například dohlédnout od značky ke značce. Více jich má být i na rozcestích a křižovatkách. Rovněž tvar a rozměry značek jsou dané, malování ale mohou usnadnit šablony.

V terénu se často hodí kartáč, škrabka i pilka

„Staré značení či místo pro nové se musí dobře, ale zároveň citlivě očistit kartáčem, případně i škrabkou - od mechu, smůly či kůry, aby byl povrch co nejrovnější,“ přibližuje Kafková.

Na řadu mnohdy přichází i pilka, když je některá značka špatně vidět kvůli větvím či křoví. A v neposlední řadě musí značkař kontrolovat i údaje na směrovkách na rozcestnících, včetně zhodnocení jejich technického stavu.

„Reakce turistů, kteří mě při obnově tras míjí, jsou pozitivní. Berou to jako záslužnou činnost. Jen občas má někdo pocit, že by značek mohlo být na trase víc, ale to jsou výjimky,“ hodnotí turistka.

Dle Martina Peslera jsou mezi značkaři v kraji zástupci snad všech věkových kategorií. „Že by nám chyběla mladá krev, to se říct nedá, v poslední době se povedlo i nějaké nové lidi pro značení získat,“ dodal Pesler.

Na obnovu značení Vysočina vydala miliony

Základní materiál, jako jsou třeba barvy a směrovky, je turistům centrálně dodáván přes Radu značení a finančně jej zajišťuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Péči o značení podporuje vedle různých partnerů KČT hlavně Kraj Vysočina. „V kraji je aktuálně vyznačeno 2 450 kilometrů cyklotras a 3 200 kilometrů pěších a lyžařských tras,“ sdělil hejtman Vítězslav Schrek s tím, že pro rok 2021 bylo na jejich obnovu uvolněno 350 tisíc korun.

Kraj Vysočina obnovování značení podporuje od roku 2003, dosud tak přispěl téměř 6 miliony. Značení, kontrole a obnově se na Vysočině věnuje více než stovka kvalifikovaných značkařů pěších a lyžařských tras a 27 školených cykloznačkařů.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do noci

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do noci

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Téměř 400 lidí a čtyři poníci, v jihlavské zoo vytvořili rekordní živý betlém

Nejpočetnější živý betlém v Česku se dnes krátce po 10. hodině podařilo sestavit v jihlavské zoologické zahradě. Scény...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHOĎÁK VE STAVEBNINÁCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...