Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

  14:39
Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se o prvním dubnovém víkendu intenzivně chystá hrad Lipnice a také zámky v Náměšti nad Oslavou a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jen zámek v Telči se otevře o něco později.
Zámek v Telči patří k nejvíce navštěvovaným památkám na celé Vysočině.

Zámek v Telči patří k nejvíce navštěvovaným památkám na celé Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zámek v Telči, jehož úplné otevření po nákladné rekonstrukci za 250 milionů korun bude hlavní událostí letošní sezony, se turistům zpřístupní prozatím na jedné prohlídkové trase od 29. dubna. V celé kráse a s novými prohlídkovými trasami ho pak lidé poprvé navštíví 14. července.

Pozitivní zprávou pro turisty je, že se vstupné na hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) nezvýší. Bude stejné jako vloni. Dalším bonusem je o 10 procent nižší cena dětského vstupného. „Nově činí 30 procent ze základního vstupu. Pro děti od 6 do 17 let to znamená lístek za 50 korun,“ vysvětlil ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.

Telč Novinkou je muzeum i prohlídkové trasy

Zámek v Telči, na kterém se v minulosti natáčely i pohádka Z pekla štěstí,...

Letošní sezona na státním zámku v Telči se odvíjí od dokončení obnovy vybraných částí zámku. Úpravy umožní celoroční provoz a nabídnou dvě nové prohlídkové trasy.

„Telč se tím stane plnohodnotnou památkou UNESCO. Budeme dělat vše pro to, aby se památka dostala na mapy všech turistických kanceláří. Telč se musí stát Českým Krumlovem Vysočiny,“ má jasno Petr Pavelec. Podle něj by se od příští sezony mohla roční návštěvnost vyšplhat až na 300 tisíc.

Novinkou v prohlídkových trasách bude Zámecké muzeum, které připomene historii zámku, jeho majitele i renesanční domy na náměstí. K vidění budou i některé exponáty dosud skryté v depozitáři.

Druhá nová trasa povede do bývalého pivovaru, ze kterého se stal instalovaný depozitář. Návštěvníci se tu seznámí s různými restaurátorskými postupy a metodami.

Zámek v létě přivítá i mnohé kulturní akce. „Kromě tradičního festivalu Prázdniny v Telči by to měl být třeba srpnový koncert skupiny Kryštof v zámeckém parku,“ poznamenal kastelán Bohumil Norek.

Jaroměřice nad Rokytnou Zájem mají školy

Chrám svaté Markéty, což je budova s kupolí, čeká v nejbližších dnech generální...

Jaroměřický zámek je také vyhledávaným cílem školních výletů. Na červen tu proto chystají speciální prohlídky, během nichž si děti samy zahrají pohádku Tři zlaté vlasy děda Vševěda a nakonec si v zámecké kuchyni upečou na kamnech vytápěných dřevem bramborové placky.

„O program pro školy je velký zájem. Už nyní jsme prodali 1 500 vstupenek. Dětem se to nesmírně líbí,“ prozradil kastelán Radim Petr.

Nově budou letos návštěvníci zámku využívat modernizované a bezbariérové prostory pokladny. V říjnu skončí náročná rekonstrukce elektroinstalace.

Náměšť nad Oslavou Hlavní jsou kulturní akce

Letos v zimě dostali zpět do Náměště nad Oslavou po více než šedesáti letech...

Na organizaci kulturních akcí se letos chtějí soustředit na zámku v Náměšti nad Oslavou. „Kromě všech tří prohlídkových okruhů si budou moci zájemci o prázdninách vybrat speciální prohlídky zaměřené na historii a výrobu tapiserií a na náměšťskou sbírku, kterou doplní výstava Příběhy psané vlnou a hedvábím,“ řekl kastelán Marek Buš.

Zámek propůjčí své interiéry i exteriéry mnoha kulturním akcím. Hned v dubnu se zde bude konat chovatelská přehlídka mysliveckých trofejí, květen bude patřit svatebnímu veletrhu. K tradičním akcím bude patřit i multižánrový hudební festival Folkové prázdniny. Srpen ovládnou netradiční večerní prohlídky zámku.

Pokud jde o obnovu zámku, podle Marka Buše je prioritou stabilizace havarijního stavu podpěrné zdi pod francouzskou zahradou a restaurování dřevěné pavlače vstupního křídla.

Lipnice nad Sázavou Vše se točí kolem Haška

Úklid na hradě Lipnice před zahájením turistické sezony

Letošní dění na hradu Lipnice se bude točit kolem 140. výročí narození a 100. výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška. „V Lipnici prožil sice jenom jeden a půl roku života, ale přesto byla jeho stopa velmi výrazná,“ připomenul kastelán Marek Hanzlík.

Postava Haška bude turisty provázet například během oblíbených nočních prohlídek a bude mu k tomu sekundovat i Švejk, nejslavnější postava spisovatelových děl.

Hrad se chystá na druhou etapu opravy střech za 8,5 milionu korun. Nové šindelové střechy z modřínového dřeva, které má delší životnost, by na hradě mohly zářit za tři roky.

Jaroměřice představí i prestižní sošku Emmy

Jaroměřický kastelán Radim Petr s cenou Emmy, kterou mu odkázal nedávno zesnulý český filmař Karel Vaňásek, jenž ji získal v roce 2003.

Originální okřídlenou sošku ženy držící atom, která symbolizuje cenu Emmy, jež je televizní obdobou filmových Oscarů, budou mít možnost obdivovat návštěvníci zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Od letošní sezony bude součástí malé výstavky, která bude mapovat filmová a televizní natáčení na zámku v Jaroměřicích. Zároveň bude výstava poctou scénografovi a autorovi četných filmových a televizních výprav Karlu Vaňáskovi, který před časem zemřel.

„S Karlem Vaňáskem jsme byli dlouholetí přátelé. Byl držitelem dvou cen Emmy. Tu, kterou návštěvníci uvidí, mi odkázal. Je z roku 2003. Získal ji za výpravu k filmu Hitler: Zrození zla,“ vysvětluje kastelán Radim Petr.

Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou má na filmaře štěstí. „Spočítal jsem, že jsme se podíleli na natáčení 104 filmů. Z toho 44 jsme dělali s Karlem Vaňáskem a 16 se točilo přímo u nás,“ připomíná kastelán s tím, že filmařům poskytují nejenom zámek, ale půjčují i mnohé exponáty jako historické rekvizity. Ty se objevily třeba ve filmu Tmavomodrý svět či ve snímku o Anně Frankové.

A jaké filmy se v Jaroměřicích například točily? V posledních letech to byl třeba snímek Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli, historická série Marie Terezie. Točili tu například slavní italští režiséři bratři Tavianiové, herec Gary Oldman a loni se tu procházel například herec Mads Mikkelsen jako dánský král Frederik V.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

Úrazů dětí rapidně přibylo. Víc si je hlídejte, apelují na rodiče lékaři

Nemocnice v Havlíčkově Brodě v posledním týdnu zaznamenala raketový nárůst počtu zraněných dětí. Jde především o...

Království modrých čar. Revoluce v parkování v Jihlavě dělí i spolustraníky

Nová koncepce parkování rozdělila Jihlavu. Změť modrých čar i v historickém centru, které vyznačují legální parkovací...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...