Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

  14:39
Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se o prvním dubnovém víkendu intenzivně chystá hrad Lipnice a také zámky v Náměšti nad Oslavou a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jen zámek v Telči se otevře o něco později.
Zámek v Telči patří k nejvíce navštěvovaným památkám na celé Vysočině.

Zámek v Telči patří k nejvíce navštěvovaným památkám na celé Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zámek v Telči, jehož úplné otevření po nákladné rekonstrukci za 250 milionů korun bude hlavní událostí letošní sezony, se turistům zpřístupní prozatím na jedné prohlídkové trase od 29. dubna. V celé kráse a s novými prohlídkovými trasami ho pak lidé poprvé navštíví 14. července.

Pozitivní zprávou pro turisty je, že se vstupné na hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) nezvýší. Bude stejné jako vloni. Dalším bonusem je o 10 procent nižší cena dětského vstupného. „Nově činí 30 procent ze základního vstupu. Pro děti od 6 do 17 let to znamená lístek za 50 korun,“ vysvětlil ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.

Telč Novinkou je muzeum i prohlídkové trasy

Zámek v Telči, na kterém se v minulosti natáčely i pohádka Z pekla štěstí,...

Letošní sezona na státním zámku v Telči se odvíjí od dokončení obnovy vybraných částí zámku. Úpravy umožní celoroční provoz a nabídnou dvě nové prohlídkové trasy.

„Telč se tím stane plnohodnotnou památkou UNESCO. Budeme dělat vše pro to, aby se památka dostala na mapy všech turistických kanceláří. Telč se musí stát Českým Krumlovem Vysočiny,“ má jasno Petr Pavelec. Podle něj by se od příští sezony mohla roční návštěvnost vyšplhat až na 300 tisíc.

Novinkou v prohlídkových trasách bude Zámecké muzeum, které připomene historii zámku, jeho majitele i renesanční domy na náměstí. K vidění budou i některé exponáty dosud skryté v depozitáři.

Druhá nová trasa povede do bývalého pivovaru, ze kterého se stal instalovaný depozitář. Návštěvníci se tu seznámí s různými restaurátorskými postupy a metodami.

Zámek v létě přivítá i mnohé kulturní akce. „Kromě tradičního festivalu Prázdniny v Telči by to měl být třeba srpnový koncert skupiny Kryštof v zámeckém parku,“ poznamenal kastelán Bohumil Norek.

Jaroměřice nad Rokytnou Zájem mají školy

Chrám svaté Markéty, což je budova s kupolí, čeká v nejbližších dnech generální...

Jaroměřický zámek je také vyhledávaným cílem školních výletů. Na červen tu proto chystají speciální prohlídky, během nichž si děti samy zahrají pohádku Tři zlaté vlasy děda Vševěda a nakonec si v zámecké kuchyni upečou na kamnech vytápěných dřevem bramborové placky.

„O program pro školy je velký zájem. Už nyní jsme prodali 1 500 vstupenek. Dětem se to nesmírně líbí,“ prozradil kastelán Radim Petr.

Nově budou letos návštěvníci zámku využívat modernizované a bezbariérové prostory pokladny. V říjnu skončí náročná rekonstrukce elektroinstalace.

Náměšť nad Oslavou Hlavní jsou kulturní akce

Letos v zimě dostali zpět do Náměště nad Oslavou po více než šedesáti letech...

Na organizaci kulturních akcí se letos chtějí soustředit na zámku v Náměšti nad Oslavou. „Kromě všech tří prohlídkových okruhů si budou moci zájemci o prázdninách vybrat speciální prohlídky zaměřené na historii a výrobu tapiserií a na náměšťskou sbírku, kterou doplní výstava Příběhy psané vlnou a hedvábím,“ řekl kastelán Marek Buš.

Zámek propůjčí své interiéry i exteriéry mnoha kulturním akcím. Hned v dubnu se zde bude konat chovatelská přehlídka mysliveckých trofejí, květen bude patřit svatebnímu veletrhu. K tradičním akcím bude patřit i multižánrový hudební festival Folkové prázdniny. Srpen ovládnou netradiční večerní prohlídky zámku.

Pokud jde o obnovu zámku, podle Marka Buše je prioritou stabilizace havarijního stavu podpěrné zdi pod francouzskou zahradou a restaurování dřevěné pavlače vstupního křídla.

Lipnice nad Sázavou Vše se točí kolem Haška

Úklid na hradě Lipnice před zahájením turistické sezony

Letošní dění na hradu Lipnice se bude točit kolem 140. výročí narození a 100. výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška. „V Lipnici prožil sice jenom jeden a půl roku života, ale přesto byla jeho stopa velmi výrazná,“ připomenul kastelán Marek Hanzlík.

Postava Haška bude turisty provázet například během oblíbených nočních prohlídek a bude mu k tomu sekundovat i Švejk, nejslavnější postava spisovatelových děl.

Hrad se chystá na druhou etapu opravy střech za 8,5 milionu korun. Nové šindelové střechy z modřínového dřeva, které má delší životnost, by na hradě mohly zářit za tři roky.

Jaroměřice představí i prestižní sošku Emmy

Jaroměřický kastelán Radim Petr s cenou Emmy, kterou mu odkázal nedávno zesnulý český filmař Karel Vaňásek, jenž ji získal v roce 2003.

Originální okřídlenou sošku ženy držící atom, která symbolizuje cenu Emmy, jež je televizní obdobou filmových Oscarů, budou mít možnost obdivovat návštěvníci zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Od letošní sezony bude součástí malé výstavky, která bude mapovat filmová a televizní natáčení na zámku v Jaroměřicích. Zároveň bude výstava poctou scénografovi a autorovi četných filmových a televizních výprav Karlu Vaňáskovi, který před časem zemřel.

„S Karlem Vaňáskem jsme byli dlouholetí přátelé. Byl držitelem dvou cen Emmy. Tu, kterou návštěvníci uvidí, mi odkázal. Je z roku 2003. Získal ji za výpravu k filmu Hitler: Zrození zla,“ vysvětluje kastelán Radim Petr.

Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou má na filmaře štěstí. „Spočítal jsem, že jsme se podíleli na natáčení 104 filmů. Z toho 44 jsme dělali s Karlem Vaňáskem a 16 se točilo přímo u nás,“ připomíná kastelán s tím, že filmařům poskytují nejenom zámek, ale půjčují i mnohé exponáty jako historické rekvizity. Ty se objevily třeba ve filmu Tmavomodrý svět či ve snímku o Anně Frankové.

A jaké filmy se v Jaroměřicích například točily? V posledních letech to byl třeba snímek Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli, historická série Marie Terezie. Točili tu například slavní italští režiséři bratři Tavianiové, herec Gary Oldman a loni se tu procházel například herec Mads Mikkelsen jako dánský král Frederik V.

  • Nejčtenější

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Řidič za volantem zřejmě usnul, auto se po nárazu do sloupu zlomilo

K vážné dopravní nehodě vyjížděli v noci na středu jihlavští policisté. Padesátiletý řidič narazil se svým vozem do sloupu veřejného osvětlení a následně do stromu, utrpěl těžká zranění. Části...

10. července 2024  8:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbené anakondy přerostly expozici, nahradily je vzácné dlouhokrké želvy

Dlouhokrčka McCordova. Tak zní název fascinující dlouhokrké želvy, kterou nyní mohou obdivovat návštěvníci jihlavské zoologické zahrady. Tyto ohrožené tvory, kteří jinak obývají výhradně pouze...

10. července 2024  17:15

Jihlavská zoo láká na nové přírůstky, těší se z mláďat antilop a jeseterů

Návštěvníci, kteří o letních prázdninách zamíří do jihlavské zoologické zahrady, mohou nyní mezi jejími zvířecími obyvateli nově obdivovat i velké množství mláďat. V květnu tam přišla na svět...

17. července 2024  16:14

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

Humpolec opravuje tribuny na fotbalovém stadionu, připravuje tam i nové zázemí

Na necelých šest milionů korun vyšla rekonstrukce tribun na humpoleckém fotbalovém stadionu, přesněji jejich části umístěné za jižní bránou. Město však touto opravou, která byla podle radnice již...

16. července 2024  12:38

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...