Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Centrum Jihlavy návštěvníky netáhne. Co s tím, se politici neshodnou

  9:07
Když jako turista přijedete v neděli do Jihlavy a vydáte se na Masarykovo náměstí, jen těžko si vyberete restauraci, ve které byste se mohli s rodinou najíst. Na nepříjemné situaci nic nemění ani letní prázdniny, tedy doba, která cestování přeje nejvíce. Umírání centra krajského města politikům vadí, na řešení se však neshodnou.
Historické centrum Jihlavy netrápí jen budova obchodního domu Prior, socialistického monstra z roku 1983, ale v posledních letech také malý zájem lidí o toto místo a s ním související potíže místních podnikatelů, včetně majitelů obchodů a restaurací.

Historické centrum Jihlavy netrápí jen budova obchodního domu Prior, socialistického monstra z roku 1983, ale v posledních letech také malý zájem lidí o toto místo a s ním související potíže místních podnikatelů, včetně majitelů obchodů a restaurací. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„Je to pravda. Je to dlouhodobý problém, kdy v centru města jediná restaurace, která v neděli funguje, je McDonald’s. Čili rychlé občerstvení,“ krčí rameny náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Nutno dodat, že přímo na Masarykově náměstí můžete v neděli koupit také pizzu, gyros nebo navštívit asijské restaurace Tranfood a U Zlatého draka. Jenže například vyhlášená restaurace Tři knížata má v neděli zavřeno a bývalá Radniční restaurace je už několik měsíců zrušená.

„V posledních patnácti letech se tady žádná restaurace nesnažila mít v neděli otevřeno,“ pokračuje Popelka. „Pak nemáte důvod do centra jít. Podívat se na fasády domů, to asi turisty neláká.“

Podle dalšího z radních, Davida Bekeho, v centru Jihlavy chybí kupní síla místních obyvatel. „Náměstí je postavené pro půlmilionové město a padesát tisíc obyvatel ho neuživí,“ myslí si Beke. „Zvlášť, když jsou v centru historické domy, kde je kapacita bytů omezená.“

Navyšme domy o dvě patra, volá radní Beke

Osobně by si přál celé centrum zvýšit o dvě patra. „Říkám to celou dobu, co jsem v politice,“ tvrdí Beke. „Až budeme dělat nový regulační plán města, musíme tlačit na ministerstvo, jestli jsme schopni některé střechy historických domů zvednout, dorovnat sousední a přidat nějaké nové byty. Bavit se o tom, jestli dokážeme dostat bytové jednotky do podkroví. To jsou věci, na které se musíme směrovat.“

Podle opozice by se však radnice měla více zaměřit na podporu místních podnikatelů. „Nebavme se o tom, že by musely přijít další megalomanské projekty,“ kroutí hlavou Radek Hošek (STAN).

Problém je také v tom, kdo dnes v centru města bydlí. Řada majitelů transformovala domy v jakési sociální ubytovny nebo prostředky, jak vytáhnout dotace ze sociálně slabých.

Radek Popelkanáměstek primátora Jihlavy (ANO)

„Když přijedete do jiných měst, restaurace, kavárny a další doplňkové služby v centru fungují. Lidé se tam cítí komfortně a bezpečně,“ pokračuje Hošek. „Strašně se mi líbí, když jsou někde regionální trhy. Takové podpory lokálních živnostníků a producentů vlastní výroby je v Jihlavě strašně málo,“ míní.

Koalice však tvrdí, že se o oživení rozlohou třetího největšího náměstí v Česku snaží. „Je tady kulturní léto, pořádají se zde některé akce. Ale jsou to jednorázovky, které vám nepřitáhnou davy, že byste šel na první dobrou na náměstí s tím, že tam vždycky něco najdete,“ připouští Popelka.

Návštěvníci adventní Jihlavy se letos budou muset obejít bez kruhového kluziště...

„Pracujeme na tom, aby Vánoce nebo svatý Martin byly bohatší, aby třeba Mezinárodní festival dokumentárních filmů byl delší,“ zmiňuje Beke akci, která se v Jihlavě koná od roku 1997.

„Jenže když se podíváte po republice, počet akcí stoupl enormním způsobem. V jeden termín, jeden víkend si můžete vybrat minimálně tři, čtyři, kam byste jel,“ říká Beke. „A když obyvatelé Jihlavy na tyto atrakce odjedou mimo město, logicky tady není kupní síla, která by centrum o víkendu uživila,“ vrací se zpět ke své myšlence.

Podniky s jasným konceptem zákazníky mají

Podle realitního makléře Davida Zemana se však o absenci kupní síly nejedná. „S trochou nadsázky se dá říct, že když půjdete po pravé straně Masarykova náměstí směrem nahoru, tak vše, co se zde otevře, zase brzy skončí,“ všímá si Zeman. „Ale myslím si, že je problém spíš v zajímavosti restaurace.“

Jako příklad uvádí italskou restauraci Trattoria Don Vito v Benešově ulici, kterou od náměstí dělí necelých sto metrů. „Otevřeli teprve nedávno, už mají stále plno a majitel se už nezávazně ptal na nějaké větší prostory,“ prozrazuje Zeman.

„Podobně úspěšný je i Zverimex BistroBar či Blackwall bar,“ přidává další úspěšný podnik. „Podniky s jasným konceptem a cílovou skupinou, která si je díky tomu sama vyhledá.“

Zároveň však registruje velký počet komerčních ploch, které v centru Jihlavy zůstávají dlouhodobě nevyužité.

V parkování problém není, ubezpečuje koalice

Podle některých podnikatelů životaschopnosti města ublížila také nová koncepce parkování, kterou magistrát spustil od května tohoto roku. „Když se s podnikateli bavíte, řeknou vám: přežili jsme covid, přežili jsme energetickou krizi, ale parkovací koncepce se na nás podepsala. Máme v průměru o 15 až 20 procent nižší tržby. Což je pro mě docela šok,“ reaguje Hošek.

„Jelikož jsem sám OSVČ, je mi těch živnostníků líto. Kdo bydlí v Jihlavě, dobře vnímá, jak centrum vymírá,“ říká Hošek.

V Jihlavě zavírají zavedené podniky. Drtí je covid, energie a nízké útraty

Koalice však podobné nářky odmítá. „Takovou informaci jsem zachytil jako vy, jedna paní povídala. Ale co se bavím s podnikateli, tak příčiny, proč se firmám v centru nedaří, jsou jiné,“ tvrdí Beke.

„Vždy když mě někdo kontaktuje, jdu za ním. Nedávno jsem měl třeba schůzku s majitelem Oskárka (papírnictví v ulici Matky Boží – pozn. red.). Když jsme to celé rozebrali, naznali jsme, že dopad parkování na tržbách znát není.“

„Okolní města jsou oproti Jihlavě čistá“

Opozice nabízí další věc, na které by měla radnice zapracovat. „Když se podívám do okolních měst, myslím si, že nás v mnoha věcech neskutečně předběhla,“ vnímá Hošek konkurenci Havlíčkova Brodu, Třebíče či Žďáru nad Sázavou.

„Nabízejí neskutečné volnočasové aktivity, ale hlavně: jsou čistá. Já tvrdím, že čisté centrum je výkladní skříň města,“ pokračuje zastupitel za STAN. „Okolní města mají určitě spoustu svých neduhů a rezerv. Neříkám, že jsou optimální. Ale proti Jihlavě jsou krásná,“ dodává.

„Problém je také v tom, kdo dnes v centru města a nejbližším okolí bydlí,“ říká otevřeně Popelka, který kritizuje majitele domů. „Řada z nich je transformovala v jakési sociální ubytovny nebo prostředky, jak vytáhnout dotace ze sociálně slabých. A to je chyba,“ pokračuje.

Podle něj by vlastníci domů na náměstí měli lépe dbát o svůj majetek. „Kdyby do něj zainvestovali, zmodernizovali tyto krásné prostory, tak by v nich určitě chtěla žít minimálně střední, ne-li vyšší vrstva obyvatel,“ věří Popelka. „Ale někteří vlastníci to pojali úplně obráceně. Koupili starý dům, nechávají ho vybydlet a jenom z toho těží jakési přídavky na bydlení,“ nechápe náměstek primátora.

Centrum města pomohl vylidnit i City Park

Obchodní centrum Citypark výrazně ovlivnilo dopravu v Jihlavě. Jeho zastánci však argumentují i navýšením parkovacích míst v centru města.

Když se v říjnu roku 2008 v Jihlavě otevřelo první porevoluční nákupní centrum Citypark, které v těsné blízkosti Masarykova náměstí nahradilo bývalý tovární areál, asi jenom málokdo věděl, jak zásadní dopad to bude mít na chod krajského města.

Nákupní centrum pod jihlavskými hradbami postupně „vylidnilo“ třetí největší náměstí v České republice. „Bohužel, je to tak,“ říká náměstek primátora za ANO Radek Popelka. „Citypark, když se na něj podíváte, je svou plochou hodně podobný náměstí. A lidé začali chodit tam. Jsou zde kavárny, kina, obchody, je to takové místo setkávání. I když nejdete jenom nakupovat, tak si tam můžete jít odpočinout,“ vnímá konkurenci historického centra.

„Citypark dost vytáhl život z náměstí ven,“ souhlasí radní za ODS David Beke. „Ale Jihlava jako krajské město má spoustu dalších nákupních zón a center, která jsou na periferii. Je to samozřejmě Aventin, nákupní centra u Vodního ráje a další. V menších městech a obcích je to tak, že tam buď tato centra nejsou, nebo se teprve staví. A v momentě, kdy se tam postaví, stane se to samé, co se stalo v Jihlavě,“ očekává.

Podle opozice město nechtěně nahrálo obchodním centrům novou koncepcí parkování v centru. „Řada lidí už na náměstí nejede. Raději jedou do Kauflandu, Albertu nebo Aventinu na Pelhřimovskou, kde bez problémů zaparkují,“ všímá si zastupitel Radek Hošek (STAN). „Je to tak, že tohle dynamicky snižuje živnostníkům v centru tržby,“ míní.

Vedení jihlavské radnice věří, že by oživení centra mohla pomoci výstavba Horácké multifunkční arény, která za dva roky nahradí starý zimní stadion. „Myslím, že aréna do Jihlavy dokáže přitáhnout lidi, natáhnout kulturní a sportovní akce. To pomůže i místním podnikatelům,“ je přesvědčený Beke.

Ten však opakovaně vyzývá k tomu, aby se v centru města stavělo více bytů. „Problém je, že Jihlava je spíš vesnice. Není stavěna do výšky,“ říká. „V roce 1950 jsme si v republice řekli, že všichni chceme památkové zóny, a města se zakonzervovala. Tím pádem v centru počet obyvatel téměř nemůže přibývat.“

Podle Popelky navíc Masarykovu náměstí ubližuje Jihlavany nikdy nepřijatý Prior. A to rozhodně nejen kvůli svému vzhledu.

„Obchodní dům, který je v centru Jihlavy, nefunguje tak, jak by měl. Kdyby jel v podobném režimu jako všechna ostatní obchodní centra, měl otevřeno v sobotu a v neděli do večera, lidé by přišli i na náměstí. Návštěvnost by se rozdělila mezi dva trhy,“ srovnává situaci s Cityparkem Popelka. „Náměstí totiž vznikala jako centra obchodu. Když u nás ale ten obchod nefunguje, logicky zde lidé nebudou.“

Jan Hamáček, ředitel správy nemovitostí společnosti Le Cygne Sportif Groupe, která je majitelem Prioru, však nabízí jiný pohled: „My jako vlastníci nemovitosti úplně nezasahujeme do provozu jednotlivých obchodníků. Vím, že Albert míval otevřeno i v neděli. Ale protože tam nejsou lidi, tak nemá,“ říká Hamáček. „Protože ono to provozně stojí peníze. Což si možná pan radní neuvědomuje.“

Město se prý opakovaně s majitelem Prioru snaží komunikovat. „Z našeho pohledu by bylo nejrozumnější, kdyby se začal chovat jako vlastník obchodního domu. Kdyby z té komunistické hrůzy udělal moderní nákupní centrum. Podobné objekty, i když architektonicky nebyly nejšťastnější, se podařilo dobře zrekonstruovat, zmodernizovat, udělat jim novou tvář. A slouží ke svým účelům, lákají zákazníky,“ hledá Popelka srovnání s dalšími městy.

Podle něj se majitel chová prazvláštně. „Spíš všechno neguje, snaží se vše shodit ze stolu. Nemá zájem o komunikaci,“ pokračuje náměstek primátora. „Ten dům chátrá, a dokud nespadne sám, tak s ním asi nikdo nic neudělá.“

Le Cygne Sportif Groupe ale nařčení odmítá. „Nevím, proč o tom mluví pan Popelka, který se jednání neúčastní,“ diví se Hamáček. „Připravuje se smlouva, která má nějaké podmínky. Má to určité zádrhele, což se stává. Ale protože pan Popelka se vyjadřuje tak, jak se vyjadřuje, dělá to jen zlou krev,“ dodává.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka...

7. července 2024  13:39,  aktualizováno  18:40

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

Několik lidí se v noci na neděli zranilo v tlačenici na festivalu v Jihlavě. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno celkově 17 osob, z toho tři pacienti jsou na jednotce...

7. července 2024  7:14,  aktualizováno  10:07

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Výměnou pouličních lamp ušetří ve Žďáru zhruba dva a půl milionu ročně

Zhruba dva a půl milionu korun ročně ušetří radnice ve Žďáře nad Sázavou a jeho místních částech díky kompletní výměně svítidel. Zastaralé, nejčastěji sodíkové výbojky nahradí po celém městě moderní...

15. července 2024  8:22

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Žďár žije festivalem KoresponDance, k vidění je tanec i pohybové divadlo

V areálu Zámku Žďár nyní vrcholí KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Mezinárodní akce, která se ve městě koná již podvanácté, přilákala ve čtvrtek večer na...

13. července 2024  9:29

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...