Chataři a rybáři u Trnávky trpí, voda je zelená a silně zapáchá

  8:28aktualizováno  8:28
Vodní nádrž Trnávka na Pelhřimovsku je vyhledávanou rekreační oblastí, a to nejen v letních měsících. Že by to ale v současnosti byl zrovna „ráj“, to ani omylem. Voda je plná sinic a na její hladině se vyrýsovala podivná zelená struktura. Chataře u Červené Řečice navíc obtěžuje zápachem.

O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Něco podobného už jsem tu za svou chatařskou éru zažil. Před necelými pěti lety tu obdobná situace již nastala. Ani tenkrát to nebylo rozhodně nic příjemného, ale tohle je ještě horší. Voda je opravdu silně cítit, všude u břehu se drží nepříjemný zápach,“ popsal Lubomír Charvát z Prahy.

Doplnil, že v časných ranních hodinách je stav vody ještě snesitelný. To se bílý tlející povlak drží v rozích a u hráze Trnávky, ale k poledni se zapáchající skvrny rozprostřou po celé ploše nádrže.

Rybáři: Zdravotních komplikací se nebojíme

Rybáři z Pelhřimova, kteří jezdí za rybolovem na Trnávku pravidelně, takto žalostný stav vody nepamatují. „Podle mého názoru za tuhle situaci může především letošní nedostatek vody a výrazné sucho. Hladina je nízko, proto se sinicím v těchto podmínkách daří nebývale dobře. Nezbývá nic jiného než počkat, jak si s tím poradí příroda,“ řekl MF DNES jeden z rybářů.

Fotogalerie

Od rekreačního chytání ryb se ale nenechají odradit. „Trochu si umažeme ruce, toť vše. Vždy počkáme, až vítr nános na vodní hladině rozfouká a odplaví se tak opodál. Neobávám se toho, že bych měl nějaké zdravotní komplikace,“ dodává muž. „Od chytání na udici mě to rozhodně neodradí,“ podotkl jeho kolega.

Trnávku má ve správě Povodí Vltavy. Státní podnik pravidelně monitoruje přítok a odtok do nádrže, a ­to v intervalu po dvou týdnech.

Další měření je naplánováno na 5.­ a 13. října, kdy se ukáže, zda sinice ustupují. „Vzhledem k tomu, že neexistují účinné technické prostředky pro zásah, a vzhledem k nastupujícímu chladnému počasí je vhodnější vyčkat, až sinice uschnou na břehu nebo klesnou ke dnu, kde odumřou,“ reagoval za Povodí Vltavy mluvčí Hugo Roldán.

Člun i norné stěny

Na místě však už zasahovali hasiči. Humpolecká profesionální jednotka byla přivolána v neděli 27.­ září v odpoledních hodinách. O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. Toho zelený povlak i bílé skvrny na hladině zarazily. V minulosti se mu podobný pohled nikdy nenaskytl.

Jelikož se nevědělo, co přesně hladinu nádrže pokrývá, tak jednotka přijela s vybavením pro likvidaci neznámých a nebezpečných látek.

„Měli jsme tam požární loď a nornou stěnou pro zajištění místa. Po průzkumu se záhy zjistilo, že se jedná o přemnožení sinic. Proto nebylo třeba prostory vodní nádrže zajistit a výjezd byl ukončen,“ upřesnila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Celou situací se z vlastní iniciativy začal zabývat také vědecký pracovník Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu, který je součástí Biologického centra Akademie věd ČR.

„Provedl jsem základní měření a ­odebral vzorky. Mikroskopická analýza potvrdila přemnožení sinic. Vzhledem k tomu, že mě doposud nikdo zainteresovaný oficiálně neoslovil, neplánuji další odběry a ­analýzy,“ uvedl Znachor, který chce v nejbližší době pořídit letecké snímky nádrže. Ty by měly poskytnout ucelený pohled na prostorové rozmístění vodního květu v Trnávce.

Pracovník vědeckého ústavu dále MF DNES sdělil, že pravděpodobně dojde k promíchání sinic do celého vodního sloupce a tak postupně zcela vymizí.

„Podle toho, co jsem na místě viděl, bych ale příliš nedoporučoval rybařit v blízkosti přítoku do nádrže, kde je situace viditelně nejhorší. Rozkladné procesy mohou dočasně snížit množství kyslíku ve vodě, navíc může dojít k uvolnění toxických látek ze sinic. Ryby žijící v sinicemi znečištěném prostředí mohou tyto toxické látky obsahovat,“ upozornil Znachor.

Nebezpečí tu je - pro lidi i ryby

„Nebezpečnost sinic pro lidi spočívá převážně v tom, že uvolňují látky, při jejichž požití může dojít ke střevním a žaludečním potížím nebo k bolestem hlavy. Rovněž jsou sinice nebezpečné pro ryby a ­celý vodní ekosystém, i když jsou jeho součástí a běžně se ve vodách vyskytují. Zamezí totiž průniku světla a spotřebovávají kyslík,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

„V případě zvýšeného výskytu sinic je problém především ve vyšším obsahu živin v povrchových vodách v celém povodí. Tomuto lze předcházet omezením erozí i vypouštění znečištěných odpadních vod,“ říká Radka Burketová, tisková mluvčí inspekce.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Další z rubriky

V rekordním průvodu půjde přes tisíc havířů, do ulic vyrazí i po setmění

Milan Kolář, který před dvaceti lety tradici průvodů obnovil, v úterý zkoušel s...

Tisícihlavý průvod havířů v historických krojích bude vévodit letošnímu jihlavskému Havíření. Třídenní slavnost ve...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz