Parcela na jihlavské třídě Legionářů připomíná spíš prales než cokoli jiného. Patří z větší části třem občanům Německa, Marku Králíčkovi z Erlangenu, Hansi Wolfovi z Rottenburgu a Thomasovi Wolfovi z Echingu, a menším dílem městu.
„S majiteli probíhá jednání a je vedené spíše v tom směru, že oni by chtěli ke svým pozemkům připojit ještě nějaké městské parcely a s uceleným pozemkem pak nějakým způsobem nakládat,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis. „Město tam nemá konkrétní záměry a směně či prodeji se nebrání,“ dodal.
Jednání je komplikovanější kvůli soudnímu sporu, který majitelé proti městu už osm let vedou. „Oni tvrdí, že město prodalo sousednímu obchodnímu domu pozemky, které Jihlavě podle jejich názoru nepatřily. Město si je však jisté, že pozemky byly v majetku města regulérně a prodat je mohlo,“ zmínil problémový bod Tulis.
Sousedé nejsou z aktuálního stavu pozemku nadšení. „Vadí nám to, že do té zahrady určitá individua chodí na záchod,“ řekl Michal Šimek, vedoucí jihlavské pobočky firmy Yashica. Tato společnost v minulosti měla o pozemek zájem. Připravila podnikatelský záměr, ale s vlastníky se na koupi pozemku nedomluvila. Podle informací MF DNES se tehdy mělo jednat o výstavbě kuželny.
„Můj názor je, že majitelé pozemku neplní základní povinnosti vlastníka, jsou v zahraničí, nestarají se o něj a domnívají se, že mají jen práva a žádné povinnosti,“ uvedl podnikatel Rudolf Penn z firmy, která provozuje restauraci Buena Vista.
Redakce MF DNES se pokoušela získat telefonický či e-mailový kontakt na německé majitele. Nepodařilo se to. „Telefonní kontakt nemám. Panu Králíčkovi posílám dopisy poštou,“ uvedla právnička Božena Zmátlová, se kterou muž některé záležitosti konzultoval.
Město preferuje mimosoudní dohodu
Marek Králíček požaduje u soudu po městě náhradu škody - 600 tisíc korun. Zatím neuspěl a již se vícekrát odvolal. V minulosti také už například namítal podjatost jihlavských soudců.
„Na každém z odvolacích a dovolacích soudů spis nějaký čas leží, to se pak samozřejmě nasčítá,“ zdůvodnil soudce Martin Lála, proč spor trvá už osm let.
Podle soudce ale tato kauza není určitě důvodem, aby pozemek na jihlavské třídě Legionářů nebyl oplocený a aby připomínal prales. Podle bývalého radního, historika Zdeňka Jaroše je sporné, jestli se na problematický pozemek vztahovaly restituce a jestli půda propadla po roce 1945 státu, nebo ne.
„To jsou strašně sporné věci. Pan Králíček samozřejmě prokazuje vše ve svůj prospěch, ale nemá to zas tak perfektně podložené. Kdyby měl nezpochybnitelné podklady, tak s tím dávno něco udělal,“ domnívá se Jaroš.
V zadní části parcely bývaly v minulosti sklady. „Byly to takové kůlny, a dokonce i muzeum, kde jsem pracoval, tam mělo po určitý čas složené nějaké věci. I Tuzex to tam využíval,“ připomněl historik.
A o co jde Marku Králíčkovi? „V rámci restituce v roce 1991 byl mé matce a její sestře navrácen pozemek bývalé zahrady na třídě Legionářů vedle bývalého kojeneckého ústavu. Neodpovídal ale rozloze zahrady tak, jak byla v letech 1960 a 1961 československým státem vyvlastněna,“ vylíčil Králíček již v minulosti v dopise městu. Odvolal se tehdy na údaje v katastru a požádal o nápravu křivd.
Město již v roce 2009 darovalo rodině Králíčkových pozemek o výměře 179 metrů čtverečních a dále nabídlo rodině směnu pozemků. „Samozřejmě preferujeme mimosoudní dohodu,“ řekl vedoucí majetkového odboru radnice Petr Štěpán.