Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Stavby v Humpolci zkoumá státní zastupitelství, starosta pochybení odmítá

  8:55
Kvůli postupu humpolecké radnice při zadávání stavebních zakázek podal člen finančního výboru města Zdeněk Rýzner trestní oznámení. Rýzner dlouhodobě kritizuje, že vedení města situaci nechce důkladně prošetřit, opakovaně také vyzýval starostu Karla Kratochvíla z ODS k rezignaci.

Starosta Humpolce Karel Kratochvíl. | foto: Archiv ODS

„Trestní oznámení se týká vážného podezření z netransparentního nakládání s veřejnými prostředky města Humpolec a financování staveb ve městě. Jak se od roku 2019 postupně ukázalo, nejedná se o ojedinělé záležitosti, nýbrž existuje důvodné podezření, že zde funguje důmyslný systém vyvádění veřejných prostředků z městského rozpočtu ve prospěch několika soukromých společností,“ informoval Rýzner v tiskovém prohlášení.

Zároveň oznámil, že k 30. červnu odešel ze sdružení nezávislých kandidátů HumpolecGo! „Je to z toho důvodu, abych zamezil stupňujícímu se tlaku a účelovým manipulacím vůči mým kolegům a znevažování, že se jedná čistě o politický boj v našem městě,“ zdůvodnil Rýzner.

Podle svých slov nyní nemá politické ambice, ale v budoucnu nevylučuje, že se do politiky vrátí. „Pokud návrat do komunální politiky, tak jen s HumpolecGo!,“ dodal.

Trestní oznámení podal na neznámého pachatele. Doručeno bylo 7. května na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Po vyhodnocení obsahu podání bylo rozhodnuto o postoupení části podání Okresnímu státnímu zastupitelství v Pelhřimově, jednak jiné jeho části Krajskému státnímu zastupitelství v Českých Budějovicích. A to z důvodu věcné a místní příslušnosti k vyřízení těchto částí podání uvedenými státními zastupitelstvími,“ uvedl ředitel odboru trestního řízení soudu Jaroslav Dolejš.

Je to pro mě novinka, reagoval starosta

Starosta Humpolce Karel Kratochvíl se o podání trestního oznámení dozvěděl od novinářů. „Je to pro mě novinka. Nikdo mě v této záležitosti zatím nekontaktoval,“ uvedl.

„Nicméně kdokoliv má pochybnosti a cítí potřebu podat trestní oznámení, má na to samozřejmě právo. Pana Rýznera jsme v rámci jeho veřejných vystoupení, kdy absolutně nereflektoval naše argumenty a odpovědi, opakovaně vyzývali, aby své pochybnosti řešil na úrovni, efektivně a s orgány, které je řešit mají,“ dodal.

Podotkl, že vedení města i dalších 16 zastupitelů opakovaně v této souvislosti čelí veřejné dehonestaci. „Zastupitelstvo schválilo usnesení, aby se zastupitel Tomáš Voplakal (HumpolecGo!) a Zdeněk Rýzner omluvili za svá účelová, nepodložená, lživá a urážlivá obvinění. To se však nestalo, tak i s ohledem na pokračující veřejnou dehonestaci mé osoby a dalších členů zastupitelstva podáme skupinovou žalobu na ochranu cti a dobrého jména, jak už jsem též veřejně avizoval. V tuto chvíli ji mají na stole právníci,“ pravil Kratochvíl.

Podle Rýznera byly ve městě opakovaně pokládány v letech 2013, 2015 a 2018 černé stavby (vodovodní a kanalizační potrubí) do staveb města. S městskou investicí uložil do země své potrubí i Rodinný pivovar Bernard.

„Město hradilo svoji plnou cenu za stavební práce místo toho, aby se na ceně spolupodílela soukromá společnost. Navíc bez platného stavebního povolení,“ řekl Rýzner.

Žádost o dodatečné povolení

Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard a zastupitel za ODS, již v minulosti uvedl, že pivovar sám uspořádal výběrové řízení na dodavatele, kterým se stala firma VODAK, které bylo vše uhrazeno, což pivovar také doložil.

V případě chybějícího stavebního povolení pivovar podle Bernarda využil regulérní možnosti požádat o dodatečné stavební povolení.

Opozice si nechala vypracovat znalecký posudek od autorizovaného soudního znalce, který určuje, jaká škoda mohla vzniknout na majetku města.

Starosta mohl podle Rýznera situaci uklidnit transparentní nezávislou kontrolou, ke které byl vyzýván.

„To neudělal. Místo toho dlouhodobě umlčuje opozici často s argumentací, že jsou mé loutky, a byli tak zastrašováni. Zároveň není jasné, na základě čeho se rozhodovala většina členů finančního výboru a členové koalice, kteří dostali k dispozici posudek autorizovaného soudního znalce, nekonali a bylo odkazováno na posudek právního zástupce města, který toto neřeší,“ poznamenal Zdeněk Rýzner.

Starosta má podporu většiny

Vedení města dlouhodobě pochybení odmítá. Podporu starostovi, který čelil kvůli tomu i výzvě k rezignaci, potvrdilo šestnáct z 21 zastupitelů včetně opoziční ČSSD a KSČM.

Vedení města se po celou dobu odkazuje na právní stanovisko advokátky Ladislavy Lebedové, podle kterého město nijak nepochybilo a nedopustilo se v rámci své působnosti protiprávního jednání.

„Stavební řízení a další technické záležitostí jsou pak věcí státní správy (Vodoprávního úřadu). K realizaci forenzního auditu – jen podotýkám, že forenzní audit je velmi složitý a vážný proces – nepřesvědčil ani finanční výbor zastupitelstva, jehož je (Zdeněk Rýzner – pozn. red.) členem, a později ani zastupitele,“ dodal k tomu starosta Kratochvíl.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Proměna světelského náměstí pokračuje, v pondělí se pro dopravu uzavře

Přeměna náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou vstupuje do další fáze. Zemní práce se více přesouvají na severní...

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK POHODÁŘ 2 SMĚNY (25.-27.000 Kč + BONUS!)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...