Třebíčská kapela Bagr oslaví 30 let

  18:47aktualizováno  18:47
Třebíčská kapela Bagr oslaví v sobotu třicet let své existence vystoupením v Trnavě. Za tu dobu její píseň hráli i v étéru stanice BBC a natočila také klip s herečkou Evou Vejmělkovou. Dnes kapela hraje ve zcela omlazeném složení.

Současná sestava kapely Bagr: Jaryn Heralecký – basa, vokály, Ondřej Kříž - kytara, Jiří Nosek – klávesy, vokály, Lukáš Doležal - bicí, Luboš Syrový – zpěv. | foto: Archiv skupiny Bagr.

Původně se jmenovali Smaragd. To už si dnes pamatuje málokdo. Po tři desítky let se chodí prostě na Bagr. Kapela v sobotu v Trnavě na Třebíčsku slaví výročí a slibuje dobrou zábavu. V sestavě kapely však dnes již není jediný ze zakládajících muzikantů.

Z celé republiky se v sobotu sjede řada bývalých členů. Zazní staré dobré pecky jako Quasimodo, Jana, Bílej chrám či Jméno Eva.

Kapela Bagr

  • Vznikla v roce 1983. První honorář kapely byl 600 korun, první vstupné na zábavě sedm korun.
  • V letech 1987 až 1989 byla zakázaná kvůli nadměrné škodlivé popularitě.
  • Bagr vydal šestnáct titulů na CD.
  • Na píseň Jméno Eva byl natočen klip, kde hrála herečka Eva Vejmělková.
  • V anketě Český slavík se Bagr nejlépe umístil na 30. místě. O historii a osudech skupiny Bagr byly vydány dvě knihy.

"Bude fajn, když přijdou zavzpomínat i ti, co ještě pamatují časy, kdy se pil čert, broskvová a magické oko. To už dneska mladí, co na nás chodí, snad ani neznají," říká manažer kapely Karel Ošmera.

První zábava, na níž Bagr zahrál, se konala v září 1983 v Ratibořicích. Za třicet let se nastřádá spousta dílčích příběhů a zážitků. A taky se objeví a vytratí různé osobnosti. S Bagrem se pojí jedno zásadní jméno. Zpěvák Petr Kapinus. Přijde v sobotu?

Hokejová hymna

"Nepřijdu. V roce 2010 jsem se s kapelou rozloučil a definitivně uzavřel tuto kapitolu ve svém životě. Musím říct, že hezkou kapitolu, na kterou moc rád vzpomínám. Z dálky Bagr samozřejmě pořád sleduji, zajímá mě, jak se klukům daří a jak se vyvíjejí," řekl Kapinus.

On sám prý vždycky nejraději zpíval píseň Most věnovanou všem, kteří ukončili život skokem z třebíčského Borovinského mostu. "Nejčastěji ale z rozhlasového éteru slýchám jinou svou. Hymnu hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč," připomenul bývalý zpěvák Bagru.

"Hymna je vlastně hudební skládačka různých melodií, slova jsou z Kapinusovy dílny," doplňuje Ošmera. Vede si celé ty roky archiv, ze kterého "vypreparoval" statistiky. Z nich mimo jiné plyne, že se u mikrofonu vystřídalo osm zpěváků, mezi nimi třeba Mirek Zbožínek, Jarek Filgas či Petr Szabó.

Barkas v seriálu Sanitka

Kapela jezdila postupně dvanácti auty. I barkasem, který si nakonec zahrál v seriálu Sanitka. "Bylo to v polovině 80. let. Řidič Jirka Ondráček reagoval na výzvu v televizi. Náš barkas je vidět v sedmém díle," prozrazuje Ošmera.

"Ondráček se zúčastnil jednoho natáčecího dne jako statista. Vzpomíná si, že měl tehdy Jaromír Hanzlík zpoždění, přihnal se na plac na jednoskokovi, to byl malý motocykl. Byl tam i Petr Nárožný a Pavel Zedníček a byla legrace," tlumočí vzpomínky šoféra manažer Karel Ošmera.

Bagr v současnosti odehraje sedmdesát až sto koncertů či zábav ročně. Za celou dobu existence jich absolvoval na dva tisíce, jedenáctkrát se stal skupinou roku na Třebíčsku. Natočil šestnáct alb. Ročně si jej při vystoupeních užije průměrně 25 tisíc posluchačů.

Píseň Šílená dívka zazněla i ve vysílání BBC pro východní Evropu. Díky redaktorovi Philu Magurnovi, který přijel náhodou v roce 1992 do Třebíče za kamarádem a narozeniny slavil na zábavě, kde hrál Bagr.

"Poprvé v životě takříkajíc ochutnal fenomén zvaný česká venkovská zábava. Zaujalo ho to natolik, že si vzal kazetu s našimi písničkami a pak tu jednu pustili ve vysílání. Samozřejmě s doprovodným komentářem, že je potřeba tolerovat sníženou kvalitu zvuku, protože nahrávka vznikla v podmínkách východního bloku," přidal další historku manažer.

Klip s herečkou Evou Vejmělkovou je natočený v Třebíči

V polovině 90. let Bagr natáčel videoklip k písni Jméno Eva s herečkou Evou Vejmělkovou, známou z filmové série o básnících či z Fontány pro Zuzanu.

"Milá, skromná holka, profesionálka, se kterou bylo radost pracovat. Nevzala si od nás ani korunu, točila ten klip v Třebíči sobě i nám pro radost. Nakonec se na Primě držel v Sosákově pětce dva týdny na prvním místě," připomenul Ošmera.

V průběhu let si při různých příležitostech přijeli s Bagrem zahrát jako hosté například kapely Katapult, Kryštof, Kabát, Arakain či U.D.G.

V historii Bagru figurovalo i jméno Richard Samek, který je dnes operním pěvcem. Účinkoval například i na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského.

A jak vůbec vznikl název Bagr? "Nebylo snadné si ho prosadit, soudruhům v komisi se to v roce 1983 nezdálo, navrhovali nám například Čtyřlístek. Z toho jsme upadali do mdlob. Nakonec jsme Bagr prosadili díky argumentu, že práce šlechtí a bagr pracuje," vybavuje si po letech Ošmera.

Sobotní akce v Trnavě začíná ve 20 hodin, kdy zahraje zakládající sestava kapely. Pak se budou střídat další, mladší formace. Svoz fanoušků začíná v 19 hodin od restaurace U Vaignerů v Třebíči, o deset minut později je zastávka v Pocoucově. Návrat zpět je ve tři hodiny ráno.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Hračky s námi doma normálně žijí, vypráví sběratelka lidových výrobků

S červenou dřevěnou panenkou si Marta Kovaříková hrávala jako dítě na statku...

Lidové hračky ze všech koutů republiky vlastní Marta Kovaříková ze Svratky na Žďársku. Její rozsáhlá sbírka, byť ona...

Za pokácení stromu s hnízdem a usmrcení orlů nikdo potrestán nebude

Jeden mrtvý orel mořský byl letos nalezen i na Třebíčsku. Analýza prokázala, že...

Byl to případ, který ochránce přírody doslova šokoval. V květnu na Jihlavsku kdosi cíleně pokácel strom s hnízdem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz