V Třebíči můžete být na chvíli Karlem IV. s královským pláštěm i korunou

  11:52aktualizováno  11:52
Vedle busty herce Miroslava Donutila nebo třeba historického stereoskopu přichystala Třebíč další turistickou zajímavost, jež má upoutat pozornost nejen na filmovou minulost a současnost města, ale i na místní památky. Návštěvníci baziliky se tak nově mohou na chvíli stát Karlem IV. či jeho ženou.

Natáčení záběrů z filmu o Karlu IV. v třebíčské bazilice. V Třebíči vznikaly scény ze svatby teprve sedmiletého Karla se stejně starou Blankou z Valois. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Městské kulturní středisko si nechalo ušít a vyrobit speciální kostýmy a rekvizity. Lidé si tedy mohou obléknout královský hermelín nebo si dát na hlavu panovnickou korunu a v historickém oděvu a rekvizitách se vyfotit.

„Je to mezi návštěvníky hodně populární zábava. Je to další nápad, jak zviditelnit naše třebíčské památky,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

„K dispozici máme dámský plášť s kožešinkou a se závojem a dále pánský královský plášť s hermelínem. K tomu jsou navíc královské koruny, a dokonce i řetěz,“ dodala ředitelka s tím, že toto zastavení je mimo jiné součástí letní zážitkové turistické hry Filmová Vysočina.

Městské kulturní středisko v Třebíči se k této novince nechalo inspirovat posledním filmem, který se v bazilice svatého Prokopa v roce 2015 natáčel. 

A tím byl snímek Hlas pro římského krále. Film o slavném českém panovníkovi Karlu IV. režíroval pro Českou televizi Václav Křístek.

Interiér baziliky se ve filmu proměnil na slavnou pařížskou katedrálu Notre-Dame. Právě v ní se teprve sedmiletý Karel ženil, bral si stejně starou Blanku z Valois.

Fotogalerie

Malého Karla a jeho první ze čtyř manželek si ve snímku zahráli Tobiáš Rímský a Mariana Franclová.

Jako dospělého Karla IV. pak diváci ve filmu viděli Kryštofa Hádka. Herec Stanislav Majer ztvárnil Karlova otce Jana Lucemburského. 

Jan Vondráček se představil jako francouzský král a pro Luboše Veselého ušil režisér na míru postavu Pierra de Rosieres, což byl Karlův učitel a pozdější papež Klement VI.

Románsko-gotická bazilika svatého Prokopa, která je zapsaná na seznamu památek UNESCO, bývá vyhledávanou filmovou lokací. Režiséři si baziliku vybírají především do záběrů historických filmů a seriálů.

Film Markéta Lazarová a proměna v klášter

Pravděpodobně nejslavnějším filmem, který se v bazilice točil, byl ceněný snímek režiséra Františka Vláčila Markéta Lazarová z roku 1967.

Bazilika se tam proměnila v klášter, kam Markéta, kterou ztvárnila tehdy mladičká Magda Vášáryová, hodlá nastoupit jako novicka. Populární slovenská herečka se potom do baziliky podívala ještě jednou, a to ve snímku Faust a Markétka.

„Bydlela jsem v Třebíči často. Točila jsem po okolí hodně filmů. Tato část krajiny mimořádně přitahuje filmaře. A já jsem tam už měla své oblíbené obchůdky s potravinami a knihami, kam jsem každý den zašla. A jejich prodavači mě už znali,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro MF DNES Vášáryová.

V bazilice i v jejím okolí v minulosti vznikaly též záběry pro mysteriózní krimi Jiřího Stracha Ztracená brána, natáčelo se zde i historické drama Podivný host z roku 1989, ale i scény historického filmu o blahoslavené Zdislavě z Lemberka – V erbu lvice.

Třebíčská bazilika svatého Prokopa je už řadu let pod ochranou UNESCO. Příští týden od 29. do 30. června se v bazilice a jejím okolí bude konat tradiční Svatoprokopská pouť. Na programu budou hry, divadla pro děti a koncerty.

Na sobotu organizátoři připravili v 21 a ve 22 hodin speciální noční prohlídky baziliky, které povedou herci Divadelního spolku Ampulka. Po oba dva dny bude vstup do areálu zdarma.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Jedno cvičení střídá druhé, armáda připravuje skromnější Ample Strike

Na akci Ample Strike je nasazována špičková technika řady armád. Na snímku z...

Sotva jedno mezinárodní vojenské cvičení na Vysočině skončilo, tak 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad...

Zimní stadion bude v létě sloužit florbalistům, tenistům a volejbalistům

Devět let po zboření starého stadionu se ve středu 20. února 2019  otevírá v...

Právě v těchto dnech začíná jedna z největších jednorázových investic v Chotěboři na Havlíčkobrodsku za poslední roky....

Riziko nákazy od klíšťat stoupá, pomáhají jim i přemnožení hlodavci

Klíště

Klíšťata jsou v přírodě přemnožená, stejně jako v loňském roce. I letos se na Vysočině nakazilo kolem deseti lidí...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz