Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec...

Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec Pavel Janata. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dohoda v Třebíči: Z radniční kasy půjde šest milionů na platy radních

  • 1
Třebíč má na svou velikost zřejmě republikový unikát. Šest plně placených členů městské rady. Na jejich výplaty bude třeba šest milionů korun. Obyvatelé města ale poukazují ale na to, že taková částka by se dala využít podle nich lépe, třeba na opravy rozbitých silnic.

Město se zhruba sedmatřiceti tisíci obyvateli má na radnici po složitém povolebním vyjednávání novou šestibarevnou koalici a v ní zaplaceného starostu, tři místostarosty. A navrch dva radní, na jejichž dva platy půjde z rozpočtu do roku 2018 celkově ona šestimilionová suma.

Je konkrétní a za ní už si Třebíčané dokážou představit, co jiného by se dalo ve městě pořídit. Rozbitých ulic, které dlouho čekají na opravu, je pořád dost.

Co budou dělat místostarostové

  • Vladimír Malý (ČSSD) majetek a investice (pouze investice), doprava (kromě MAD), Zdravé město
  • Pavel Pacal (Pro Třebíč) školství, doprava (pouze MAD), majetek a investice (pouze majetek), informatika
  • Milan Zeibert (Břehy) kultura, komunální služby (kromě odpadů), životní prostředí, sport a volnočasové aktivity, prevence

Na schůzi zastupitelů ve čtvrtek se o tom živě diskutovalo. Protože těchto šest zvolených uvolněných, tedy na plný úvazek pro město pracujících členů rady, si rozdělovalo kompetence.

Oblasti, v nichž budou konat ve prospěch Třebíčanů. Už se tedy oficiálně ví, která činnost byla svěřena oběma uvolněným radním Marii Černé (Třebíč můj domov) a Pavlu Heřmanovi („volba TR“).

„Hromádka kompetencí byla malá, je potřeba ji opticky rozdělit, aby to vypadalo, že každý má co dělat. Není to dobrý začátek vaší práce,“ byly argumenty, které nahlas vyjádřili opoziční zastupitelé.

Sám Heřman a Černá k tomu na veřejném fóru neřekli nic. Vše komentoval starosta Pavel Janata (KDU-ČSL). Podle něj je před městskou radou v příštích čtyřech letech „opravdu hodně důležitých úkolů, na kterých bude potřeba pracovat“.

Jakých konkrétně, zatím není jasné. Plán priorit toho nejzásadnějšího nová městská rada zveřejní v prvním čtvrtletí příštího roku. Až ho sestaví.

Marie Černá má být aktivní v oblastech, které spadají do odboru rozvoje a územního plánování, konkrétně pouze úseku rozvoje. Bude se věnovat sociálním věcem a komunálním službám,  z nich jen ale pouze odpadovému hospodářství. A oblasti grantového systému a získávání grantů a dotací.

Pavel Heřman bude pracovat v oblastech, které spadají do odboru rozvoje a územního plánování, konkrétně pouze územnímu plánování a cestovnímu ruchu. Připadla mu i péče o památky včetně městské památkové zóny a UNESCO. Dále pak vodárenství.

Opoziční zastupitelka Julie Dolejší (KSČM) zdůraznila, že se podle ní některé oblasti rozdělení pravomocí uvolněných radních zbytečně překrývají a chaos v tom budou mít jak zastupitelé, tak občané města.

Heřmanovi opozice vyčetla, že bude za vodárenství zaplacen vlastně dvakrát, protože už je dobře honorovaný ve třech pozicích vodárenských institucí a svazků.

V majetkovém přiznání letos v červnu uvedl, že za rok 2013 za to obdržel odměny v celkové výši 354 866 korun.

„Dále nerozumím tomu, proč uvolněná radní Marie Černá, která je specialistkou na Zdravé město, se najednou této kompetence vzdává,“ uvedl opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!).

Zdravé město se přesouvá „pod křídla“ prvního místostarosty Vladimíra Malého (ČSSD). „Změna je život,“ reagoval starosta Janata.

Věřte, má to vnitřní logiku

Podle Janaty vychází rozdělení kompetencí především z dohody jednotlivých členů šestikoalice.

„Tak, jak jsme zvažovali, co kdo umí, čemu se chce věnovat. A kde má i některé záměry. Věřte tomu, má to vnitřní logiku. A že to nekopíruje zcela strukturu městského úřadu, je samozřejmě důsledek toho, že jednotlivé odbory nejsou zcela homogenní. Řada z nich se zabývá různorodými oblastmi, které nemusí mít na starosti vždy jeden politik,“ uvedl Janata.

Vodárenství se Heřman podle Janaty věnoval už v minulosti, proto i teď.

Autobusem jako po schodech

A dodal, že se chystají změny v nastavení struktury radnice. Zatím to neupřesnil. Už dříve zmínil, že se neplánuje zvyšování počtu úředníků. Nemluvil ani o jejich snižování. Třebíčan Rudolf Milota vystoupil s naštvaným komentářem.

„Přál bych vám slyšet, co na dva uvolněné radní říkají lidé ve městě.“ Zmínil dlouhé roky rozbitou silnici „pod komínem“, jedná se o část Kubišovy ulice, která ústí do Hrotovické.

„Kde jezdí městská doprava a lidem tam pomalu padají plomby ze zubů. Protože je to jak po schodech. Budete výhledově uvažovat o opravě?“ Zeptal se.

Starosta mu odpověděl, že radnice bude této komunikaci věnovat pozornost. „Zkusíme v návrhu rozpočtu na příští rok zvážit, zda je možné to do něj zahrnout.“