Je legrační, jak natáčíte na mobil i tleskáte, smálo se eso Sázafavestu

  8:39aktualizováno  8:39
Na sedmnáctý ročník Sázavafestu dorazily v minulém týdnu od čtvrtka do soboty desítky tisíc diváků. Největší hvězdou byl německý zpěvák Thomas Anders ze skupiny Modern Talking. Ten se při vystoupení podivoval stále častějšímu zvyku sledovat koncert skrz displej mobilního telefonu.

Německý zpěvák Thomas Anders na festivalu Sázavafest ve Světlé nad Sázavou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kdo by tyto světové diskotékové hity neznal! Cheri Cheri Lady. You‘re My Heart, You‘re My Soul. Brother Louie.

Fotogalerie

Všechny jsou dílem skupiny Modern Talking, v níž dlouhá léta s Dieterem Bohlenem působil Thomas Anders. Právě tento zpěvák z německé Koblence se představil jako hlavní eso na festivalu Sázavafest ve Světlé nad Sázavou.

Svou hudbou vrátil Anders návštěvníky jedné z největších letních akcí na Vysočině do osmdesátých let minulého století. Zejména tehdy vévodily songy od Modern Talking světovým hitparádám. Jen hit You‘re My Heart, You‘re My Soul se stal jedničkou v 81 zemích světa.

„Na Sázavafestu jsme vůbec poprvé. Jsm e velmi rádi, že tu můžeme být. Tato lokace je nádherná. Máme i krásné počasí... no a také komáry. Ale to je příroda, tak to je,“ poznamenal s úsměvem v úvodu svého koncertu ve světelské zámecké zahradě 54letý zpěvák a zároveň rukou odháněl nepříjemný hmyz.

„Rádi vystupujeme na festivalech. Vládne na nich taková dovolenková nálada, jsou na nich šťastní lidé,“ doplnil hned vzápětí.

Místo úsměvů na tvářích teď vidí mobily před obličejem

Thomas Anders se objevuje na světových pódiích už více než třicet let. „Na stagích jsem byl už tolikrát. A víte, ještě před patnácti lety jsem z pódia vídal nádherné smějící se tváře lidí... A teď se dívám do smartphonů zakrývajících ty tváře,“ posteskl si zpěvák.

Modern Talking

  • Světoznámá německá kapela sbírala největší úspěchy v letech 1984 až 1987, pak se Dieter Bohlen a Thomas Anders dali opět dohromady v letech 1998 až 2003.
  • Prodali celkově přes 125 milionů cédéček. Získali více než 420 zlatých či platinových desek a řadu ocenění.
  • Po rozpadu Modern Talking v roce 2003 se Thomas Anders pustil na sólovou dráhu, vydal již několik alb - například Strong a History.

„Patří to k naší době. A vypadá to velice zvláštně. Jako byste na koncertě sledovali televizi,“ pokračoval.

Nejlegračnější podle něj je, jak pak lidé se smartphony začínají při jednotlivých hitech tleskat a zároveň natáčí dál svým telefonem, co se děje na jevišti. Názorně ten krkolomný pohyb i ukázal.

„Ale já tady mám taky svůj smartphone! A protože vy si natáčíte mě, já si chci zase udělat video s vámi,“ vyřkl přání a okamžitě se dal do jeho realizace. „Napočítám do tří, vy dáte ruce nahoru a začnete jásat. Pak si vás natočím - jako nejlepší publikum,“ naplánoval a pak už točil.

„Djékuju. Thank you!“ poděkoval lámanou češtinou i v angličtině divákům za spolupráci na krátkém videu z koncertu ve Světlé nad Sázavou.

Kdy jste naposledy napsali dopis rukou, ptal se diváků

Během svého přibližně hodinového vystoupení stihl Anders i další srovnání současné a minulých generací.

„Za tu dobu, co vystupuju, se změnila i korespondence. Teď píšeme hodně mailů nebo esemesek, dáváme fotky a videa na Instagram. Ano, všechno je dneska tak rychlé, ale popřemýšlejte, kdy naposledy jste napsali dopis rukou? Ano, i u mě to je dávno. Ale je přece tak romantické napsat milostný dopis rukou. Myslíte si, že by to bylo stejně romantické přes internetovou aplikaci WhatsApp? Nebylo,“ řekl před jedním ze songů o lásce.

Thomas Anders je od roku 2003, kdy se Modern Talking rozpadli, na sólové dráze. Vydal několik alb, například s názvy Strong nebo History. Jeho poslední novinkou z letošního jara je deska Pures Leben, což je Andersovo vůbec první album v němčině.

„Po letech zpívání v angličtině jsem se musel od základů zabývat svým rodným jazykem. Hlavně fonetikou,“ přiznává na svém webu.

Ve Světlé měl muž, kterého v září mimo jiné čekají i koncerty v Bolívii a Argentině, tisíce fanoušků. „Přijeli jsme speciálně na něj,“ říkal Luboš Sadílek z Litomyšlska.

„Zazněly hity z doby mého mládí. Při skladbě Cheri Cheri Lady jsem si třeba připadala, úplně jako když se vznáším. Ráda tancuju,“ řekla Hana Mašková ze Světlé nad Sázavou.

Sedmnáctý ročník Sázavafestu nabídl více než 60 koncertů českých a zahraničních hvězd, mezi které patřila i ukrajinská zpěvačka a vítězka evropské hudební soutěže Eurovize v roce 2004 Ruslana.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Při ranní nehodě zemřel v Jihlavě motocyklista

V Nové Včelnici se srazilo osobní auto s motocyklem. (1. října 2018)

Ve středu ráno v půl páté zemřel v Jihlavě motocyklista, který havaroval v ulici Brtnická. Provoz na komunikaci je...

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz