Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

  12:08aktualizováno  12:08
Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha desítek kilometrů čtverečních. Zajímají ho i jiné suroviny než uran. Zmiňuje též wolfram a indium. Lidé v oblasti o snahách státu dosud nic netušili.

Důl v Brzkově byl vyhlouben na konci osmdesátých let minulého století. Uskutečnily se zde průzkumné práce, při nichž bylo vytěženo asi 65 tun uranové rudy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Širší zájmové území je násobně větší než dosud zvažovaná lokalita poblíž Brzkova a Přibyslavi. Na severu sahá k Jitkovu za Českou Bělou, západní hranici tvoří zástavba na okraji Havlíčkova Brodu, na jihu oblast ohraničují Polná a Dobronín. Největší zájem má stát o území na více než 46 kilometrech čtverečních kolem Stříbrných Hor a Vysoké.

„Práce na prognózním úseku mezi Polnou a Havlíčkovým Brodem byly motivovány indikacemi wolframové mineralizace, india, vzácných zemin a uranu v návaznosti na severní okolí ložiska Brzkov a sérii historických těžeb i průzkumů v širším okolí Havlíčkova Brodu,“ píše se v dokumentu na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle této zprávy už byly dokonce loni učiněny odběry prvních osmatřiceti vzorků pro výzkum koncentrací těžkých minerálů. Taky šlo o odběry potočních sedimentů i mineralizovaných vzorků z pozůstatků po staré důlní činnosti.

Další postup si státní podnik Diamo, který těžbu surovin v Česku zajišťuje, naplánoval na letošek. Mimo jiné chce uskutečnit lehčí geofyzikální práce a provést dva strukturní jádrové vrty do hloubky 200 metrů poblíž Vysoké. Chce také vymezit nové prognózní území a připravit podklady k návrhu na stanovení průzkumného území.

Obce do dnešního dne nikdo neinformoval

Největší potíž je v tom, že vše, co dosud stát v této oblasti udělal, dělal potají. Místní samosprávy o ničem do této chvíle neinformoval. A jejich představitelé jsou postupem Diama, potažmo ministerstva průmyslu doslova šokováni.

MAPA: Zájmové území pro těžbu uranu, wolframu a india

MAPA: Zájmové území pro těžbu uranu, wolframu a india

„Ta zpráva nás zarazila. Snažíme se Vysočinu bránit už několik let. Stát ale směřuje k tomu, aby se poddolovalo území nejen okolo Brzkova, ale teď už i dál směrem na Havlíčkův Brod,“ uvedl brzkovský starosta Aleš Bořil.

Právě on, protože se už roky brání obnovení těžby uranu poblíž své obce a o postupy státních úřadů se v tomto ohledu detailně zajímá, dokument na webu ministerstva objevil. Stát totiž místní samosprávy o ničem takovém neinformoval.

„Před třemi roky jsme s ministerstvem a Diamem uzavřeli dohodu, že si informace budeme předávat. To ale už zjevně neplatí, když nám nesdělili takovou zásadní věc,“ zlobí se starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Z postupu státu jsou překvapené i další obce. „Nikdo nás nekontaktoval. A my neměli důvod hledat na webu ministerstva informace o nějaké těžbě,“ říká starostka Stříbrných Hor Jana Pazderková.

Centrem těžby by se mohla stát Vysoká

Z ministerského dokumentu vyplývá, že by se centrem zvažované těžby měla stát Vysoká. To její starosta Martin Vondrák odmítá. „Jsem z toho zaskočen. Nikdo nás o ničem neinformoval. Takové extravagance tu nepotřebujeme a nechceme,“ vzkázal.

Sám neví, kde by se měly oba průzkumné vrty provádět. „Za komunismu v padesátých či šedesátých letech už se tu něco podobného sondovalo. Tenkrát se jednalo přímo o kopec Vysoká, kde je dnes sjezdovka a přilehlé pozemky,“ poznamenal.

Detaily k plánu státu v oblasti nerosných surovin na Havlíčkobrodsku chce znát i brodský starosta Jan Tecl. Ani on, i když je zároveň senátorem, neměl o snahách Diama tušení. „Budeme postupovat v souladu s okolními obcemi,“ naznačil.

Dle sdělení krajské manažerky Marcely Syrové mají obce plnou podporu i Sdružení místních samospráv České republiky.

O těžbě neuvažujeme, vzkazuje ministerstvo

Ministerstvo se k rozšíření zájmové oblasti nevyjádřilo. Na konkrétní dotazy i žádost o komentář odpovědělo jen obecně.

„V současné době a ani ve střednědobém horizontu nelze uvažovat o zahájení těžby na ložisku Brzkov. A to zejména z důvodů nízké ceny na světovém trhu s uranem, převisu nabídky a nedostupné efektivní a ekologicky bezpečné technologie těžby a úpravy,“ uvedl David Hluštík, mluvčí ministerstva.

Přibyslavský starosta Kamarád se obává, že za rozšířením zájmového území je snaha za každou cenu najít způsob, aby se těžba na Přibyslavsku a Havlíčkobrodsku vyplatila.

„Směřuje to k tomu, aby se těžba dala nazvat ekonomickou, i když dosavadní poznatky tak nevycházely,“ domnívá se.

Všechny dotčené obce chtějí postupovat společně s Brzkovem a Přibyslaví, které se znovuobnovení těžby uranu a rozšíření průzkumného území brání už šest let.

„Zanalyzujeme zprávu a budeme se ministerstva průmyslu dotazovat, co tím zamýšlí,“ řekl Aleš Bořil.

K případné těžbě nerostných surovin v lokalitě je ale zatím hodně daleko. Okolí Vysoké a Stříbrných Hor je v první etapě ze čtyř - v takzvané prognózní fázi. Následovat by po ní měly fáze podrobného průzkumu a stanovení chráněného ložiskového území. To je etapa, o níž se Diamo nyní snaží u Brzkova. Teprve poté může následovat těžba. Každá fáze je přitom proces na několik let, důsledné připomínkování ji může ještě násobně prodloužit.

  • Nejčtenější

Synovi z Islámského státu poslal z Vysočiny životní úspory, dostal podmínku

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích Mohammed Yousef Al Samamarraie za financování terorismu....

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Následky nehody kamionů na D1 policie odstranila, kolony se rozjely

Řidiči jedoucí po dálnici D1 na Vysočině se ve čtvrtek potýkali s problémy. Způsobila je srážka dvou kamionů nedaleko...

Objednali čtyřicet chlebů, třicet zbylo. Jeníkov kvůli koronaviru osiřel

Nezvyklý klid panuje ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, kde hygienici evidují již čtrnáct obyvatel nakažených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

Sdružení přátel Jaroslava Foglara před třemi týdny informovalo o neutěšeném stavu Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Jihlavská zoo letos láká na procházku s aktivitami, fotosoutěž i divadlo

Jihlavská zoo dohání ztráty způsobené nucenou jarní uzavírkou kvůli koronaviru. Návštěvnost už se vrací k běžným...

Ve Větrném Jeníkově přibyl další nakažený, ruší se nedělní bohoslužby

Počet lidí z Větrného Jeníkova na Jihlavsku, u nichž bylo zjištěno onemocnění covid-19, se ve čtvrtek zvýšil. Už jich...

Zámeček spisovatele Reynka je stále na prodej, čeká se na příjezd Babiše

Zřejmě během července přijedou premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na prohlídku...

Knihovna v Brodě je téměř hotová, má osm kilometrů regálů a zarostlé stěny

Nová budova krajské knihovny Vysočiny je po dvou letech stavby prakticky hotová. Fasáda už obrůstá suchomilnými...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...