Výrobní areál Satt ve Žďáře nad Sázavou.

Výrobní areál Satt ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Žďár kupuje dodavatele tepla, chce kontrolovat jeho cenu

  • 0
Majitelem ždárské teplárenské a telekomunikační společnosti Satt se stane město Žďár nad Sázavou. Dosud se o akcie dělí s Novým Městem na Moravě, Velkým Meziříčím a Dolní Rožínkou. Ty drží dohromady 38 procent, Žďár jejich podíl kupuje za 78 milionů korun. Menší akcionáři však mají k transakci výhrady.

„Podařilo se nám dohodnout po poměrně dlouhé době, co jsme iniciovali jednání o prodeji akcií. Žďár jako většinový akcionář nám učinil nabídku,“ řekl novoměstský starosta Michal Šmarda. V Sattu je místopředsedou představenstva.

Menšinoví vlastníci projevili zájem prodat své podíly ve firmě, která zajišťuje pro část Vysočiny teplo i internetové připojení, před dvěma lety. Žďár, který má na akcie podle stanov předkupní právo, pak začal hledat různé varianty.

Nakonec radní předložili nabídku ve výši 78,5 milionu korun, splatných během sedmi let, s ročním úrokem 0,75 procenta.

„Cena se pohybuje mezi znaleckým posudkem a zaknihovaným základním kapitálem společnosti,“ poznamenal žďárský místostarosta a předseda představenstva Sattu Josef Klement.

Radní a zastupitele všech ostatních akcionářů čekají další jednání a rozhodnutí.

Minoritní akcionáři vyzývají k jednání o délce splácení i úrocích

„Nové Město poslalo sdělení, že bere na vědomí nabídku a vyzývá k dalšímu jednání o parametrech. Jednat se bude o úročení a splátkách,“ uvedl Josef Klement. Očekává, že finální dohoda je otázkou několika měsíců.

Licitovat se bude právě o výši úroků a délku splácení. „Jsou obavy z pevného úroku, nevíme, co bude v příštích letech. Bylo by lepší, kdyby bylo úročení přizpůsobené inflaci,“ míní Michal Šmarda. „Chceme se proto bavit o variabilní úrokové míře nebo o zkrácení doby splácení,“ vysvětluje.

Výhrady mají i další strany. „Jednali jsme o tom společně s Novým Městem a Dolní Rožínkou. Pohled máme stejný, nelíbí se nám délka splácení a výše úroků. Tyto dva body nejsou zrovna košer,“ míní starosta Velkého Meziříčí Josef Komínek, který je v Sattu členem představenstva. „Splácení bychom chtěli zkrátit na pět let, o úrocích se ještě budeme bavit,“ prozradil svůj pohled.

Velkomeziříčtí zastupitelé projednají odprodej akcií na konci března. Od toho se budou odvíjet další kroky.

Výsledky firmy ovlivňuje také počasí, záleží na každém stupni

Podle Šmardy však tyto rozdílné představy samotný obchod neohrozí. Za zásadní rozpor to nepovažuje ani Josef Klement. Podle žďárského starosty Martina Mrkose jde o strategickou investici.

„Rozhodování bude v rukou jednoho subjektu, i když už nyní máme majoritu, měli akcionáři podle stanov rovnoměrné zastoupení,“ říká. „Satt je významným distributorem tepla ve městě. Tento krok je dobrý i kvůli tomu, aby byla zachována rozumná cena tepla,“ dodává Mrkos.

Společnost Satt, která vznikla v roce 1995 privatizací Okresního podniku bytového hospodářství, má přes čtyřicet zaměstnanců. Její roční obrat byl předloni 147 milionů korun, čistý zisk za rok 2017 byl podle výroční zprávy 4,8 milionu korun. Akcionáři si naposledy vyplatili dividendu ve výši 1,3 milionu korun.

„Hospodářský výsledek je vzhledem k našemu zaměření mimo jiné hodně závislý na klimatických podmínkách, záleží na každém teplotním stupni,“ říká ředitel Sattu Petr Scheib. I proto se čistý zisk v posledních letech pohybuje mezi třemi a sedmi miliony korun.

Společnost se zaměřuje na výrobu a rozvod tepla ve Žďáru a některých okolních městech, je také poskytovatelem internetu, provozuje Televizi Vysočina. V posledních třech letech také začal Satt organizovat charitativní plesy.

Přímo ve Žďáru nad Sázavou dodává Satt teplo zhruba třem čtvrtinám města. Hlavním zdrojem tepla je strojírenský podnik Žďas a vlastní kotelna na sídlišti Libušín. „Ta slouží jako špičkový a záložní zdroj pro případ potřeby,“ zmiňuje Scheib.

Ve Velkém Meziříčí a Dolní Rožínce má Satt plynové kotelny a kogenerační jednotky.