Památka, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí nové prohlídkové trasy, moderní návštěvnické centrum i celoroční provoz zámeckého muzea, sklepení a depozitáře.
Nově zpřístupněným prostorem je oratoř kaple Všech svatých, hostinské pokoje s výhledem na náměstí nebo budova někdejšího zámeckého pivovaru.
Památkáři mysleli i na revitalizaci zámecké zahrady, kterou oživuje obnovená kašna. Zrestaurovali i na 300 předmětů, z nich řada byla doposud ukryta v zámeckých depozitářích.
Na čtvrtečním otevření, které se neobešlo bez slavnostních fanfár, zavítal i předseda Senátu Miloš Vystrčil či ministr kultury Martin Baxa.
Zámek se dočkal obnovy po padesáti letech. „Ta cesta byla velmi krušná, náročná k tomu cíli, ale důležité je to, co se podařilo. Rozsah oprav byl nevídaný a tím je projekt jedinečný,“ zdůrazňuje generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
V průběhu oprav se například ukázalo, že je třeba opravit větší část krovu, než se původně předpokládalo. „Nové máme také veškeré rozvody. A já jsem rád za nové protipožární zajištění. My kasteláni máme totiž vždy největší strach z požáru,“ usmívá se kastelán Bohumil Norek.
Obnova zámku přinesla také restaurování mimořádné renesanční kaple Všech svatých a Rytířského sálu s jedinečným kazetovým stropem a unikátní iluzivní podlahou z umělého kamene.
„Největší přidanou hodnotou obnovy jsou dvě nové prohlídkové trasy. A to zpřístupnění veřejnosti doposud utajených prostor bývalého zámeckého pivovaru se sýpkou a především vznik zámeckého muzea s celoročním provozem,“ dodává Naďa Goryczková.
Od celoroční prezentace památky UNESCO si NPÚ slibuje i zvýšenou návštěvnost., která před rekonstrukcí dosahovala čísla kolem 100 tisíc. „Ovšem právě díky rekonstrukci a novým trasám, by se v příštím roce mohla vyšplhat až k 150 tisícům návštěvníků,“ věří ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.
Nejhezčí je výhled do náměstí
Ke stávajícím prohlídkovým trasám díky projektu přibyly dvě nové. Ve druhém patře jižního paláce se otevírá expozice Zámecké muzeum. To představuje méně známou historii města a zámku. Zpřístupněny nově jsou prostory bývalých hostinských pokojů v nejhezčí části této trasy s výhledem do náměstí. Část expozice se věnuje osobnosti Zachariáše z Hradce a jeho rodině.
Vystavený je také jeho posmrtný obraz, který byl v průběhu projektu objeven v muzeu ve Slavonicích. Tento obraz, dlouho považovaný za ztracený, byl po zrestaurování na zámek Telč zapůjčen a doplňuje kolekci pohřebních insignií tohoto velmože.
„Zachariáš z Hradce je tak jedním z mála renesančních šlechticů, jehož podobu známe ve všech fázích jeho života, od dítěte po starce. Prohlídka muzea nově končí pohledem z výšky z oratoře kaple Všech svatých na mramorový náhrobek Zachariáše a jeho manželky Kateřiny,“ uvedla Markéta Slabová, tisková mluvčí územní památkové správy NPÚ.
Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny |
Zcela novým prostorem, kam se dosud návštěvníci neměli šanci dostat, je depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Tady je umístěna expozice Poklady za oponou. Ta bude turisty seznamovat s procesem restaurování a preventivní péče i s unikátními předměty, které byly před zraky veřejnosti doposud skryty.
„Jedním z pokladů telčských sbírek je renesanční žertovné křeslo s tajným mechanismem, které svého uživatele uvězní. Památkáři nechali vyrobit jeho kopii, kterou si zájemci budou moci vyzkoušet,“ připomíná mluvčí.
Nezapomnělo se ani na zámeckou zahradu
Návštěvníky potěší i nové návštěvnické centrum s pokladnou a prodejnou suvenýrů, které vzniklo v bývalé černé kuchyni. Velkým překvapením pro památkáře byl také nález renesanční nástěnné malby jelena v životní velikosti v prostorách bývalé přípravny u kuchyně. Protože zde vznikly nové toalety, malba byla sejmuta ze zdi, přenesena na desku a počítá se s jejím vystavením v infocentru.
Památkáři nezapomněli ani na zámeckou zahradu, která je oblíbeným místem filmařů. V arkádách jsou obnoveny omítky a zrestaurované nástěnné malby. Obnovena byla původní síť cest a prostor zahrady oživuje zprovozněná kašna.
Národní památkový ústav získal evropskou dotaci na revitalizaci telčského zámku v roce 2018. Stavební práce začaly v únoru 2020. Kromě evropské dotace peníze poskytlo také ministerstvo kultury a Národní památkový ústav.