V prostorách bývalé pily v Telči vzniká technické muzeum historických strojů. Na snímku Aleš Wimmer. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Vášeň pro staré stroje vedla Wimmerovy k nápadu otevřít v Telči muzeum

  • 2
V areálu někdejší pily v Telči vznikne velká turistická atrakce. Rod sběratelů se tam totiž s pomocí přátel chystá od léta zřídit technické muzeum plné historických strojů. Tato vášeň se v rodu dědí z pokolení na pokolení. Historické exponáty nyní mají poschovávané porůznu - po garážích i dílnách.

Jan Wimmer už spoustu let sbírá stará auta, motorky i dětské kočárky a v Telči sdružuje spolek velocipedistů. Nadšený sběratel přenesl vášeň i na syna Aleše. Ten rodinnou tradici posunul o kus dál a společně s otcem dokončuje velkolepý sen - vlastní technické muzeum historických skvostů. Sídlit bude v Telči, v areálu někdejší pily.

Návštěvníkům nabídne vedle historických vozů i technické starožitnosti z domácností. Perličkou bude třeba i zubní vrtačka z období kolem roku 1900.

Myšlenka zřídit pro exponáty historických strojů vlastní muzeum zrála v otci a synovi zhruba deset let. "Uvažovali jsme už delší dobu někde nějaký objekt koupit a udělat z něj muzeum," řekl Aleš Wimmer.

Nakonec se jim naskytla možnost odkoupení bývalé pily. "Pilu jsme koupili v září a od té doby jsme tam se synem nastěhovaní," uvedl starší z rodu Wimmerů.

"Je to technická památka, prostor s hezkým krovem, kam se naše technika bude hodit," je přesvědčený Aleš.

Spolu s partou nadšenců se pustili do rekonstrukce. "Chceme budovu vrátit co do nejpůvodnějšího stavu, nevymýšlíme žádnou modernu, snažíme se ctít původní objekt," popsal postup rekonstrukce syn sběratele.

Historické vozy, motorky, kola i kočárky

Doposud mají Wimmerovi své exponáty uschovány po dílnách a garážích. "V Telči kromě zámku a náměstí nic není, mělo by to být zase další lákadlo pro turisty," dodal Aleš Wimmer.

Výstavní plocha bude mít rozlohu 800 metrů čtverečních. Stát na ní bude asi dvacet historických automobilů převážně z období před druhou světovou válkou, zhruba stejný počet motocyklů, své místo si najdou i přibližně tři desítky historických dětských kočárků a přibližně stejný počet bicyklů.

Sbírku exponátů rodiny Wimmerů by v muzeu měly postupně doplnit i další historické stroje jiných sběratelů. "Mám přislíbeno od kamarádů, kteří také mají historické stroje, že mi něco do sbírky půjčí," dodal mladší ze sběratelů. Ten se nebrání oživování prostoru i dalšími zapůjčenými exponáty z jiných muzeí.

Náklady vystoupají do milionů, dotace nevyšly

V červnu by sběratelé chtěli do muzea stěhovat první exponáty, a o měsíc později poprvé muzeum otevřít. "V interiérech je většina věcí hotova, stačí vymalovat a nainstalovat zabezpečovací techniku," dodal Aleš Wimmer.

Rekonstrukce budovy podle slov Wimmera staršího zabere dohromady asi osm měsíců každodenní dřiny, včetně víkendů. Podle Aleše Wimmera půjdou náklady na vybudování muzea do milionů.

S návratností přitom nadšenci do historické techniky nepočítají. "Budeme rádi, když si muzeum vydělá na svůj provoz," přiznal Wimmer mladší. Na rekonstrukci sběratelé zkoušeli sehnat i dotace, ale neuspěli. Pilu v Telči založil Leopold Podstatský roku 1873. V roce 1941 byla přestavěna.