Jednání zastupitelstva jsou veřejná. Před veřejností se ovšem nemluví

  8:33aktualizováno  8:33
Zasedání zastupitelstev je ze zákona veřejné. Jenže veřejnost se při nich mnohdy mnoho nedozví. Třeba v Havlíčkově Brodě předkladatelé svůj bod ani nepopíší a odkáží na podklady pro zastupitele, které lidé k dispozici nemají. Před veřejností se diskutuje spíše výjimečně.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„A nyní přejděme k dalšímu bodu. Celý ho máte podrobně popsaný v podkladových materiálech. Otevírám diskusi. Pokud se nikdo nehlásí, diskusi zavírám a hlasujeme o usnesení tak, jak je navrženo.“

Tak čím dál častěji vypadá jednání městských zastupitelů v Havlíčkově Brodě. Ačkoliv jsou jejich zasedání ze zákona veřejná, lidé, kteří je sledují, se často nedozvědí vůbec nic. Na rozdíl od samotných zastupitelů totiž podklady nemají. Pokud neprobíhá diskuse, veřejnost tak ani neví, o čem se hlasuje.

„Už to ani nesleduju. Nemá to cenu, je to jen ztráta času. Stejně se nic nedozvím,“ stěžuje si například obyvatel Brodu Michal Novotný. „O ničem se nemluví, vše se schválí bez vysvětlení. A když se diskutuje, jen si domýšlím o čem, protože návrh předkladatel nepopíše,“ dodává.

Běžnou praxí v Brodě bývá i schvalování takzvaných bloků. Do jednoho hlasování sdruží body, k nimž nemají zastupitelé připomínky. Ty mohou tvořit i polovinu programu. Zastupitelé tím ušetří čas i tlačítka hlasovacího zařízení.

Kraj už roky podklady zveřejňuje včetně příloh na svém webu

O důležitých bodech zase zastupitelé diskutují na uzavřeném pracovním zasedání. Jaký měl kdo názor, se rovněž nikdo z veřejnosti nedozví. Na veřejném jednání jen zastupitelé zmáčknou tlačítko.

Tyto nedostatky se netýkají jen Brodu. Stále více měst proto na webové stránky vyvěšuje podklady, které zastupitelé dostávají. Od letoška tak činí například Ledeč nad Sázavou nebo Jihlava. Roky podrobné podklady včetně příloh zveřejňuje i Kraj Vysočina.

„Děláme to tak prakticky od vzniku úřadu, jsme na to zvyklí. Netvrdíme ale, že je to dogma, které mají dělat všichni,“ říká mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Podklady kraj zveřejňuje formou aktivních odkazů, s nimiž pracují i úředníci.

„Zveřejňování podkladů pro jednání na internetových stránkách přispívá ke zlepšení informovanosti občanů,“ vysvětloval ledečský starosta Zdeněk Tůma, proč k takovému kroku město přistoupilo.

Brání nám v tom zákon a vysoké výdaje, brání se v Brodě

Havlíčkův Brod však něco takového v nejbližší době nechystá. Argumentuje zákonem na ochranu osobních údajů. „Ze zveřejněných podkladů by bylo nutné odstraňovat osobní údaje, jako jsou jména či adresy. Náš systém toto strojově neumožňuje a nemáme kapacity, aby to někdo dělal ručně,“ tvrdí tajemník úřadu Václav Stejskal.

V Jihlavě nebo v Ledči zřejmě kapacity či peníze našli. Osobní údaje, pokud se v podkladech nacházejí, začerňují. Kraj Vysočina materiály s osobními údaji označuje za neveřejné a to se i s odůvodněním objeví při snaze přílohu otevřít.

Havlíčkobrodská radnice si je kritiky vědoma a do budoucna o změně uvažuje. Kdy k ní ale dojde, nikdo neřekne. Minimálně v příštím roce to nebude. „Rádi bychom vyměnili celý hlasovací systém, jehož součástí by zveřejňování upravených podkladů bylo,“ konstatoval Stejskal. Jenže to jsou až milionové výdaje.

„Je to nákladné. Teď musíme pořídit nový varovný systém při nebezpečí. Budu se snažit, aby se peníze na zveřejňování podkladů našly v roce 2017,“ řekla místostarostka Ivana Mojžyšková.

Do té doby nezbude lidem sledujícím jednání zastupitelstva v Brodě nic jiného než doufat v to, že předkladatelé obětují pár minut a své návrhy představí i do mikrofonu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Obyvatelé části Jihlavy už nebudou na suchu, před spuštěním je nový vrt

Ilustrační snímek

Poslední dny provizoria v zásobování pitnou vodou mají před sebou obyvatelé Popic, příměstské části Jihlavy. Bez...

Najdete na iDNES.cz