Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Lidem v Brodě vadí světelný smog a chladná bílá, lampy se postupně mění

  8:44aktualizováno  8:44
Veřejné osvětlení v Havlíčkově Brodě produkuje až příliš chladné bílé světlo a zbytečně mnoho světelného smogu. Takové podněty dostal od občanů města výbor pro životní prostředí. Technické služby, které osvětlení provozují, ho v posledních letech výrazně modernizují.

Nové osvětlení Havlíčkův Brod pořizuje do lokalit, která prochází kompletní rekonstrukcí. Týká se to i centra města. Lampy s LED světly snižují světelný smog, šetří provozní náklady a nejsou tak poruchová, jako původní sodíková světla. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Podněty od občanů zněly v tom smyslu, že se svítí zbytečně moc a že se ve zvýšené míře používá chladnější bílé světlo, které není tak příznivé pro lidské zdraví. Nevztahovaly se k jednomu místu či lokalitě, podněty byly směřovány obecně na celé město,“ tlumočil připomínky předseda výboru Václav Hlaváč.

Technické služby ve městě a jeho místních částech provozují zhruba tři a půl tisíce světelných bodů. Nejvíce z toho je klasických pouličních lamp, do počtu je ale zahrnuto i třeba slavnostní osvětlení mostu u svaté Kateřiny či nasvícení pamětihodností.

Podle Ondřeje Kotěry, mistra veřejného osvětlení, se v posledních letech podařilo už více než třetinu celého systému obnovit.

„Staré sodíkové lampy postupně nahrazujeme novým LED osvětlením. I na letošek máme v plánu obměnu zhruba sto šedesáti bodů,“ řekl.

Přiznává, že u starších lamp skutečně problém se světelným smogem může nastat. Ty obvykle svítí do všech stran, a tudíž osvětlují i fasády domů či stromy ve své blízkosti. Moderní LED světla však mají technologie, které tvorbu světelného smogu prakticky znemožňují.

„Nová světla už mají funkci, která umožní modelovat světelný kužel a nastavit ho požadovaným směrem. Umí svítit jen tam, kam potřebujeme,“ vysvětluje Kotěra.

Novější lampy se postupně dávají po celém městě

Novější osvětlení technické služby instalují postupně po celém městě. Automaticky ho dávají do každé ulice, která prochází kompletní rekonstrukcí. V posledních letech jimi nechalo město osadit i dvě největší sídliště Žižkov a Výšina, na což získalo peníze z dotací.

„Jak máme peníze, snažíme se je do osvětlení investovat. Bohužel, na další dotace už moc šancí dosáhnout nemáme. Ty jsou určené na náhradu předem daných procent osvětlení a my už se teď pohybujeme na horní hranici tohoto stavu,“ konstatoval brodský místostarosta Zbyněk Stejskal.

Obměna světelných bodů se v Havlíčkově Brodě řídí takzvaným generelem veřejného osvětlení. Před pár lety si ho technické služby nechaly vyhotovit u odborné firmy. Zjednodušeně řešeno, jde o manuál, který u jednotlivých ulic a jejich částí určuje, kde by jaké světlo mělo být nebo jak moc by mělo svítit.

Vyplývá z něj, že na většině území města by se mělo používat neutrální bílé světlo o teplotě okolo čtyř tisíc kelvinů. Na rušných komunikacích či přechodech pro chodce, kde je potřeba dobře vidět, může být bílá i chladnější. Ovšem tam, kde je menší provoz, na sídlištích nebo v parcích postačí teplejší bílá mezi 2 700 až třemi tisíci kelviny.

„Teplé světlo je pro člověka příjemnější. Zároveň je ale také energeticky náročnější, a tedy méně ekologické než světlo bílé či modré. Naopak, u bílého světla je vyšší zřetelnost vidění, což je potřebné zejména v silničním provozu,“ vysvětluje Ondřej Kotěra.

Provoz osvětlení stojí město 11 milionů ročně

Nová LED světla umí technické služby naprogramovat. A v praxi to tak i dělají. Od dvaadvacáté hodiny večerní do šesti ráno snižují svítivost světel o čtyřicet procent. Ušetří tím na nákladech, ale také ještě více sníží světelný smog.

Celý systém veřejného osvětlení včetně energií, mezd pracovníků i nejnutnějších oprav stál loni brodské technické služby necelých jedenáct milionů korun.

Na základě všech těchto skutečností výbor pro životní prostředí naznal, že technické služby dělají pro omezení světelného smogu dost. Podněty tak vzal na vědomí, ale nebude se jimi v současné době dále zaobírat.

„Střetávají se zde dva proudy, a to otázka bezpečnosti s otázkou vlivu nočního světla na přírodu,“ podotkl Václav Hlaváč. Podle něho se v Havlíčkově Brodě zatím daří mít tyto dvě otázky v rovnováze. „Technické služby nepostupují špatným směrem,“ vzkázal Hlaváč.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Dron odhalil u Vysočina Areny další stovky kůrovcem napadených stromů

Odborníci při druhém leteckém snímkování lesů kolem Vysočina Areny odhalili další stovky stromů napadených kůrovcem....

V Brodě udržují stovku starých ručních pump, většina je stále funkční

Je to tak běžná věc, že to nikomu možná ani nepřijde. Přesto jde v dnešní době o zajímavé technické dědictví našich...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...