Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

SVAK musí Jihlavě zaplatit nájem 11 milionů za stoky, rozhodl soud

  12:51
Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) musí uhradit Jihlavě více než 11,3 milionu korun. A to za nájemné vodohospodářské infrastruktury za únor až duben. K tomu musí svaz uhradit i soudní výlohy za bezmála tři čtvrtě milionu korun.

Masarykovo náměstí v Jihlavě | foto: MF DNES

Rozhodl o tom jihlavský okresní soud, když vyšší soudní úřednice Ludmila Lehká vydala v pondělí 5. srpna platební rozkaz. Do 15 dnů od doručení rozkazu je Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) povinen milionové sumy uhradit. Anebo podat k soudu odpor.

Způsob, jakým soud rozhodl, se předsedovi SVAK Jiřímu Vlachovi nelíbí. "Vyšší soudní úřednice bez jakéhokoliv prostudování věci vydala toto rozhodnutí," konstatovala.

Spory o majetek

  • Majetek na území města, který přešel v privatizaci od státu ke SVAK a Jihlava žádá vypořádání. Spor o nájemné se jej týká. 
  • Majetek vybudovaný SVAK na území Jihlavy. Požadavek nájemného se jej také týká. Město připravuje žalobu na vydání.
  • Majetek, který městu dříve patřil a který Jihlava v době, kdy to ještě ze zákona šlo, vložila do svazku. Toho se nájemné týká, vydání se Jihlava domáhá ve správním řízení.
  • Majetek Jihlavy, který svazek nikdy nevlastnil, pouze disponoval právem k hospodaření. Spor o nájemné se jej netýká, vydání se Jihlava domáhá ve správním řízení.

"Žaloba byla velmi rozsáhlá, s přílohami na více než 200 stranách. Soud pečlivě posuzoval obsah. A pokud by soud měl pochybnosti, vůbec nevydává platební rozkaz, ale nařídí soudní jednání," reagoval na zpochybňování verdiktu advokát hájící jihlavskou stranu Radek Ondruš.

Nyní tak musí svazek prokazovat, že platební rozkaz obdržel neprávem.

"Samozřejmě podáme odpor. S právníkem se domluvíme i na dalším postupu nejen proti platebnímu rozkazu, ale i tomu, jak může takto někdo rozhodnout. Myslím, že není možné vydat platební rozkaz na zaplacení něčeho, co se vztahuje k majetku, který nikdy nebyl města Jihlavy," dodal předseda svazku Vlach.

"Jde totiž o nájemné za majetky, které nikdy ve vlastnictví města Jihlavy nebyly, protože od státu majetek přešel přímo na svazek, nikoliv na město. A město si na něj nyní činí nároky," řekl Vlach.

Ani s tím však advokát Ondruš nesouhlasí. "Pan Vlach lže. A vědomě. Moc dobře ví, že se jedná o nájemné za majetek, který měl svazek vydat městu do 1. února podle stanov svazku i podle usnesení jeho valné hromady. Pohledávky za nájemné se týkají majetku Jihlavy vloženého do svazku a také majetku privatizovaného," řekl Ondruš.

Padne i další žaloba

SVAK podle Ondruše měl čas na přípravu vydání od roku 2009, kdy jihlavští zastupitelé odhlasovali vystoupení města ze SVAK. "Svaz může vydání majetku i dále protahovat, pak to ale obce ve svazku zaplatí na nájemném," podotkl.

A potvrdil, že město podá i další žalobu. "Bude podána žaloba za další tři měsíce nájemného za majetek, který měl svazek městu už vydat," konstatoval Ondruš.

Vlach tvrdí, že Jihlava svazku dluží 17 milionů za vyrovnání projektu druhé etapy výstavby vodohospodářské infrastruktury.

"Vzhledem k tomu, že po nás Jihlava chtěla nájmy za majetek vložený svazku do práva hospodaření, začali jsme započítávat nájemné do této částky, ze které jej upisujeme," tvrdí Vlach.

Ani v tom se však s Ondrušem neshodne. "Těchto 17 milionů, které Jihlava dostala od svazku, bylo ze strany Jihlavy jednorázově započteno a započtenou pohledávku již nelze započítávat. A pokud povinnost zaplatit nájemné SVAK neuznává, proč by na ni započítával, a tak ji vlastně hradil?" reagoval Ondruš.

Předání majetku stále vázne

Jihlava vystoupila ze SVAK na konci loňského roku kvůli již dříve ztracené čtvrtmiliardové dotaci na rekonstrukci vodohospodářské sítě. Kanalizační síť včetně dokumentace měla mít Jihlava ve své správě letos do konce ledna.

Jenomže ji nemá do teď a hrozilo, že kvůli tomu přijde o další dotaci ve výši 176 milionů korun, o kterou si již požádala sama. Až na konci června se obě znesvářené strany dohodly, že město dokumentaci dostane co nejdříve.

SVAK však ani přes vleklá vyjednávání a urgence majetek městu dosud nevydal. "Majetek vydáme, musí se ale ocenit a po převedení na město se z něj musí odvést i daň, která bude poměrně vysoká," řekl ve čtvrtek MF DNES Vlach.

"Svazek nám odmítá vydat konkrétní listiny, které město nezbytně potřebuje k hospodaření s majetkem. Svazku byl předán třístránkový seznam toho, co v dokumentaci chybí a z jeho strany je nečinnost, ačkoliv Svazek přislíbil vydání," tvrdí Ondruš.

  • Nejčtenější

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Marie, Josef i Ježíšek z plechu. Advent v Přibyslavi ozáří kovaný betlém

Adventní čas lidem v Přibyslavi letos zpříjemní novinka. Na Bechyňově náměstí vedle vánočního stromu si vůbec poprvé...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Při přepadení benzinky lupič vystřelil, pak zmizel psům i vrtulníku

Hned dvěma střelnými zbraněmi se vybavil lupič, který minulý týden přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Z jedné...

První cimbál jsme sháněli v romské osadě, vypráví primáš Horácké muziky

Na každém vystoupení Horácké muziky je znát, jak se její členové hudbou baví. Tento soubor je hodně v kurzu, dokonce se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...